Komentar Euronewsa: Suđenje Sanaderu moglo bi Putinu dati ključeve Europe
HRVATSKO suđenje desetljeća, ono bivšem premijeru Ivi Sanaderu, traje već dulje od osam godina. Osim njega, optužen je i čelnik mađarske naftne tvrtke MOL Zsolt Hernadi, kojeg Mađarska odbija izručiti. MOL je inače najveći strani investitor u Hrvatskoj.
Glavni svjedok optužbe je biznismen Robert Ježić, kojeg Sanaderova obrana, pak, optužuje za povezanost s ruskim energetskim interesima u Europi.
>> Sanaderu dali odvjetnika po službenoj dužnosti, on se žestoko usprotivio
A kako u komentaru za Euronews piše dr. Theodore Karasik, američki stručnjak za nacionalnu sigurnost i viši suradnik u Institutu Lexington, ovo suđenje bi moglo odrediti energetsku budućnost Hrvatske, kartu resursa središnje Europe, pa čak i budući integritet eurozone. Ovaj istaknuti slučaj zabio je svojevrsni klin u odnose između Hrvatske i Mađarske, čija suradnja je ključna za alternativnu plinsku rutu preko hrvatske luke Krk. A ta plinska ruta, s terminalom za ukapljeni plin (LNG), mogla bi osloboditi obje zemlje, ali i cijelu Europu od ovisnosti o ruskom plinu.
UN-ov arbitražni sud odbacio hrvatske optužbe o mitu protiv Hernadija
MOL je 2009. postao najveći dioničar u hrvatskoj energetskoj tvrtki Ini. Restrukturiranje je jednoglasno odobrila tadašnja Sanaderova vlada, unatoč interesima tzv. stare garde kojoj je odgovarao status quo po pitanju Ine. Nedugo nakon Sanaderove ostavke u srpnju 2009., medijski i politički napadi na MOL postali su uobičajeni, tvrdi Karasik. Hrvatsko antikorupcijsko tijelo Uskok 2014. je optužilo Hernadija da je dogovorio kupnju većinskog udjela Ine od strane MOL-a tako što je Sanaderu isplatio mito od 10 milijuna eura.
Međutim, arbitražni tribunal koji je oformila UN-ova komisija o trgovinskom zakonu (UNCITRAL) na inicijativu hrvatskih tužitelja, došao je do "sigurnog zaključka" da Hrvatska nije adekvatno dokazala optužbe za Hernadijevo mito Sanaderu. Optužba je odbačena jer, kako je zaključeno u arbitražnom postupku, nije bilo materijalnih dokaza osim "indicija i iskaza svjedoka". A taj svjedok je - Robert Ježić.
Karasik je i u nedavnom komentaru za Euronews upozorio da bi ulazak Hrvatske u eurozonu mogao poslužiti kao trojanski konj za Putinove ambicije u Europi. Karasik piše kako razumije skepsu prema svojim tvrdnjama o mreži korupcije u Hrvatskoj, ali napominje da i hrvatski mediji postavljaju ozbiljna pitanja o kredibilitetu hrvatskog sudstva
Je li Ježić pouzdan svjedok? Je li hrvatski sud pouzdan za suđenje Sanaderu?
Na suđenju koje bi moglo odrediti hoće li budućnost energije za srednju Europu pripasti Putinu, postoje dva bitna pitanja, smatra kolumnist Euronewsa. Je li Ježić - koji tvrdi da je bio posrednik u navodnom mitu od 10 milijuna eura - pouzdan? I može li se hrvatskom sudstvu vjerovati?
>> Ježić o 5 mil. eura mita koje je trebao vratiti: "U ovom času ih fizički nema"
Ježić je 2010. uhićen zbog sumnje da je ilegalno stekao 6,3 milijuna kuna urotivši se sa Sanaderom kako bi natjerao elektroprivrednu tvrtku HEP da prodaje jeftinu struju Diokiju, Ježićevoj petrokemijskoj tvrtki, ispod tržišne cijene. U svoju urotu su navodno uključili Ivana Mravka, bivšeg direktora HEP-a.
Ipak, i Ježić i Sanader na kraju su prošlog listopada proglašeni nedužnima, barem za aferu HEP-Dioki. No krunski svjedok Ivan Mravak umro je prije nego što je mogao svjedočiti. Mravkovo snimljeno svjedočenje odbačeno je na sudu kao neprihvatljivo.
Nije nerazumno pitati se kako Uskok može istog tog Ježića predstaviti kao krunskog svjedoka protiv Sanadera, zaključuje Karasik. To je pitanje još važnije s obzirom na to da je Ježićevo svjedočanstvo o Sanaderovom mitu na sudu osporio drugi svjedok, ruski oligarh blizak Putinu i vlasnik Russnefta, Mihail Gucerjev.
Ježić tvrdi da novci koje je dobio za mito postoje, ali ne postoje
>> Euronews: Uđe li Hrvatska u eurozonu, Putin će dobiti svoje najveće oružje u EU
Gucerjev je na sudu 2012. svjedočio da je Ježić njegov poslovni partner koji mu je ukrao 5 milijuna eura investicija. Ruski oligarh tvrdi da njegov novac nije imao ništa sa Sanaderom, već da je preko Ježićeve tvrtke htio investirati za naftovod Družba Adria. Plan za Družbu Adria, za koju je intenzivno lobirao i bivši predsjednik Stipe Mesić, potpuno je suprotan planu za LNG terminal, s obzirom na to da bi kroz ovaj naftovod, i to baš preko Krka, Rusija htjela izvoziti naftu i plin na svjetska tržišta. No Ježić ga je, tvrdi Gucerjev, prevario i ukrao mu novac.
Dioki je u međuvremenu 2013. bankrotirao, unatoč godišnjim prihodima od 2,4 milijarde kuna, a misterioznih 5 milijuna eura navodnog mita jednostavno je nestalo. Ježiću je sud još 2012. naredio da vrati tih 5 milijuna eura hrvatskim vlastima u roku od 30 dana kako bi dokazao svoju optužbu za mito protiv Sanadera i Hernadija, no Ježić to nije napravio pravdajući se da je taj novac na računu njegove švicarske tvrtke Dioki Holding. Sada Ježić, kako pišu hrvatski mediji, u isto vrijeme tvrdi da su novcem otplaćeni Diokijevi dugovi, da ne postoji "fizički", ali da u isto vrijeme "još postoji" kao potraživanje protiv treće strane, i uz to obećava da će ga vratiti.
Ne znamo istinu, naravno, ali svjedočenje je postalo predmet sprdnje među novinarima, piše Karasik i upozorava da to što hrvatsko državno odvjetništvo uzima njegovo svjedočanstvo kao vjerodostojno, povlači pitanja o korupciji u istom tom sudstvu i opasnosti za EU od iste te korupcije - i Rusije koja je pokušava iskoristiti. EU ima dovoljno izazova pred sobom i bez bacanja u balkansku kaljužu iz koje se možda nikad neće izvući, zaključuje kolumnist Euronewsa.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati