Kolinda u Portugalu: Putin ima sredstva za vođenje dugog rata
NA KONFERENCIJI Estoril u Portugalu zajedno su gostovale bivša ukrajinska premijerka Julija Timošenko, bivši poljski predsjednik Aleksander Kwaśniewski te bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović. Konferenciju je vodila novinarka Euro newsa Meabh McMahon.
Govorile su o ratu u Ukrajini. Timošenko je rekla da su nade u diplomatsko rješenje iluzorne jer su uvjeti koje traži Rusija neprihvatljivi, prenosi Euro news.
"Moramo im dati teritorije koje su osvojili i zahvaliti im što su nam oduzeli dio teritorija. Rusija treba znati da nikada neće biti prihvaćeni zahtjevi da Ukrajina ne smije ući u NATO, da moramo smanjiti vlastite oružane snage i budemo podvrgnuti kulturnoj rusifikaciji. Nitko u Ukrajini, od predsjednika do djeteta, nikada ne bi pristao na te uvjete", rekla je Timošenko.
Grabar-Kitarović: Snosimo kolektivnu odgovornost za ovo što se događa u Ukrajini
Kwaśniewski je upozorio je da će sukob biti dug jer predstavlja duboko ukorijenjenu rusku perspektivu, a nije samo "Putinov rat".
Grabar-Kitarović rekla je da međunarodna zajednica snosi kolektivnu odgovornost što nije oštrije reagirala na rusko otimanje Krima.
"Mislim da snosimo kolektivnu odgovornost za ovo što se danas događa u Ukrajini za ovu otvorenu invaziju koja je počela 24. veljače. Mislim da je naša kolektivna reakcija 2014. bila spora. Nije bila dovoljno jaka. Mislim da Putin nije očekivao brzu reakciju EU, NATO-a i međunarodne zajednice nakon invazije. Pitanje je hoće li to opstati. Osim izravne vojne pobjede, jedini način da se okonča rat je diplomatsko rješenje. Za to ne vidim poticaje ni s jedne strane, pogotovo ne od Putina. Vrijeme je na njegovoj strani, ima sredstva za vođenje dugog rata.
Sankcije su pogodile rusko gospodarstvo. Putin se priprema za dugi rat iscrpljivanja. Također, on želi iscrpiti i naše jedinstvo. Uz rastuće cijene energije, hrane i inflaciju, bit će nezadovoljstva u našim društvima i s time ćemo se suočiti ove zime. Stoga mislim da je važno da vlade ublaže učinke krize u društvu, osobito za najugroženije", rekla je Grabar-Kitarović.
"Imala sam 23 godine kada je izbio rat..."
Grabar-Kitarović je potom ispričala svoje iskustvo s ratom na području Hrvatske.
"Imala sam 23 godine kada je izbio rat. U vrijeme kada bih navečer išla spavati, slušala sam detonacije udaljene 20 kilometara od Zagreba. Bila sam zahvalna na toplom krevetu u kojem sam spavala te noći. Brzo zaboravimo takvo iskustvo, predugo smo u Europi bili uljuljkani u osjećaj mira i da će biti sigurnosti. Mir smo uzimali zdravo za gotovo, pogotovo mladi naraštaji koji nisu vidjeli rat i razaranje.
Mislim da je glavna poruka koju bismo danas trebali poslati svima da razmisle o situaciji, da Ukrajinci zapravo gube živote i krv. Mora se štititi međunarodno pravo, državni suverenitet, teritorijalnu cjelovitost i pravo svakog naroda i pojedinca na izbor vlastite budućnosti. A moja poruka mladoj generaciji je da ne smijemo dopustiti da nasilnici upravljaju svijetom", poručila je bivša hrvatska predsjednica.
Timošenko: Neprihvatljivo je da se Ukrajini ratom oduzimaju teritoriji
Timošenko je rekla da se rat može dobiti samo pobjedom na bojnom polju, ne i razgovorima s Rusijom. Kaže da Rusija ima svoje uvjete za prestanak rata koji Ukrajini ne odgovaraju.
"Postoji samo jedan put do mira, a to je pobjeda na bojnom polju. Zašto? Jer se mirovni sporazum koji nudi agresor protiv Ukrajine sastoji od četiri glavne točke. Traže da im ostavimo teritorije koje su osvojili. Imajte na umu da je područje koje je privremeno okupirano u Ukrajini zapravo područje veličine Portugala. Neprihvatljivo je da se Ukrajini i cijelom slobodnom svijetu ratom oduzima teritorij", kazala je Timošenko.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati