Koliko košta bolničko liječenje od covida u Hrvatskoj?
MINISTAR zdravlja Bavarske Klaus Holetschek predlaže da se, ako cijepljenje postane obavezno za sve, povećaju izdaci koje za zdravstveno osiguranje plaćaju necijepljeni.
>> Necijepljeni će u Njemačkoj uskoro sami plaćati bolnicu. Evo koliko košta liječenje
U Njemačkoj liječenje oboljelog od korone koji završi na respiratoru košta u prosjeku 34.200 eura
Kako je izračunalo zdravstveno osiguranje AOK, liječenje oboljelog od korone koji završi na respiratoru košta u prosjeku 34.200 eura, a ako se koriste umjetna pluća (ECMO), onda čak 92.000 eura. Liječenje prosječnog pacijenta oboljelog od korone košta 5800 eura.
Iako se kod nas ne razmišlja ni o obaveznom cijepljenju ni o tome da oboljeli koji se nisu cijepili sami financiraju liječenje, provjerili smo koliko košta bolničko liječenje u Hrvatskoj za oboljele od covida. Premda cijene nisu kao u Njemačkoj, liječenje je i dalje izuzetno skupo.
Hrvatska dosad potrošila 1.453.647.072 kune na troškove liječenja covida-19
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), na dan 24. prosinca 2021. godine HZZO je ukupno od početka pandemije izdvojio 1.453.647.072 kune za troškove liječenja covida-19.
"Cijena liječenja osiguranih osoba koje su provele više od 95 sati na respiratoru (DTS skupina - traheostomija ili ventilacija > 95 sati) iznosi 118.726,45 kn po slučaju liječenja", odgovorili su Indexu iz HZZO-a.
Cijena liječenja po slučaju koju plaća HZZO je ista za sve ugovorene zdravstvene ustanove, dakle nema razlike u cijeni liječenja onih koji se liječe od covida u KB-u Dubrava ili primjerice u KBC-u Split.
Prosječno trajanje liječenja za dijagnostičko-terapijske skupine oboljelih je 11 dana
HZZO za plaćanje akutnih bolničkih liječenja osiguranih osoba u ugovornim zdravstvenim ustanovama primjenjuje dijagnostičko-terapijske skupine (DTS). Prosječno trajanje liječenja za dijagnostičko-terapijske skupine oboljelih od covida-19 iznosilo je 11 dana.
HZZO navodi kako se prema navedenoj metodi plaća epizoda liječenja, gdje su slučajevi s klinički sličnim problemima/kompleksnosti i sličnim troškovima skrbi raspoređeni u iste DTS skupine, a DTS skupina u koju će se liječenje grupirati ovisi o glavnoj i dodatnim dijagnozama koje utječu na liječenje te o postupcima koji utječu na grupiranje.
"Stoga, liječenje osigurane osobe ne plaća se po danu liječenja te nije moguće dati jedinstvenu opću cijenu za pacijenta koji se liječi od covida jer se liječenje, pa time i cijena liječenja, razlikuje od slučaja do slučaja, ovisno o težini kliničkog stanja, komorbiditetu, dobi itd.", odgovorili su Indexu iz HZZO-a.
Prosječno trajanje liječenja onih na respiratoru je 15 dana
Međutim, kako smo već naveli, odgovorili su nam kako cijena liječenja osiguranih osoba koje su provele više od 95 sati na respiratoru (DTS skupina - traheostomija ili ventilacija > 95 sati) iznosi 118.726,45 kn po slučaju liječenja.
Prosječno trajanje liječenja osoba koje su bile na respiratoru, prema ispostavljenim računima, bilo je, kako kažu u HZZO-u, 15 dana.
Ministar zdravstva Vili Beroš više puta je naglasio kako se ne razmišlja o obveznom cijepljenju u Hrvatskoj.
Početkom ovog mjeseca izjavio je kako o tome nisu razmišljali ni u jednom trenutku.
"Ali apeliram i dalje na sve da se cijepe. Moguć je i peti val u veljači. Zato, cijepite se. Nova je bolest, nove okolnosti, puno toga ne znamo, ali čak ni u krajnjim okolnostima nismo skloni uvođenju obveznog cijepljenja, ne mislimo da je to dobro. Naša osnovna strategija je potpuno jasna, ako ne dođe do ekstremnih uvjeta, nećemo posegnuti za tim alatom obaveznog cijepljenja", rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati