ŠTO JE PRIORITET? Školske uniforme za 20 milijuna kuna ili informatika za 10-ak milijuna
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL, Youtube, Index
UVOĐENJE uniformi u zagrebačke osnovne škole stajalo bi čak 20 milijuna kuna. Za Index je to potvrdio izvor iz Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport. Istovremeno bi uvođenje informatike u prve razrede osnovnih škola u Zagrebu stajalo od 10 do najviše 15 milijuna kuna.
Kao što je Index već pisao, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić želi uvesti uniforme u škole kako bi smanjio socijalne razlike među djecom. Odore bi se financirale novcem iz gradskog proračuna.
Istovremeno, njegova protukandidatkinja na izborima za gradonačelnika Zagreba, Sandra Švaljek najavila je uvođenje informatike u prve razrede osnovnih škola. Kako doznajemo, to bi Grad stajalo između 10 i 15 milijuna kuna.
"Informatiku možemo uvesti uštedama"
"Prema našim procjenama to bi stajalo oko 10-ak milijuna kuna, odnosno između 10 i 15 milijuna kuna. Točan podatak još ne znamo, kao što ni Bandić ne zna koliko bi iznosila cijena uniformi. Sjetimo se kako je rekao da će se za status roditelja-odgajatelja morati izdvojiti od 30 do 40 milijuna kuna, a ta cijena na kraju je iznosila 127 milijuna.
Tek kad znate sve podatke, onda možete vidjeti kolika je točno cijena. Razina informatike koja bi se uvodila u prve razrede ne smije biti skupa. Informatizaciju treba uvesti i kroz pametne ploče", rekao je za Index Vladimir Ferdelji koji će se na lokalnim izborima kandidirati za zamjenika gradonačelnika kandidatkinje Sandre Švaljek.
Kazao je kako je uvođenje informatike u škole mnogo veći prioritet od uniformi te naglasio da se to može učiniti nizom ušteda.
"Razina informatizacije treba ovisiti o raspoloživim sredstvima, a do njih možemo doći uštedama koje se postižu sprječavanjem nepotizma pri zapošljavanju u Gradu i kontrolom javne nabave. Prioriteti se uvijek mogu realizirati, a informatika je jedan od njih", zaključio je Ferdelji.
Inače, kako Index doznaje, u jednoj od zagrebačkih osnovnih škola održan je roditeljski sastanak s ravnateljem, na kojem se razgovaralo o uvođenju uniformi u škole. Ravnatelj je kazao da Grad dopušta da čak i pojedini razredi u školama mogu odlučiti žele li uvesti odore ili ne. Predložio je roditeljima da u njihovoj školi odluka većine vrijedi za sve, a oni su se s tim prijedlogom složili.
Evo što roditelji misle o uniformama u jednoj školi
Jedna od predstavnica razreda suprotstavila se uvođenju uniformi i istaknula kako bi za njih Grad platio oko 20 milijuna kuna.
Roditelji su također kazali da im je nejasno kako će Grad i škole riješiti problem ako neko dijete odbije nositi uniformu.
Ravnatelj se nije izjasnio o tome što misli o uvođenju uniformi i rekao da zagrebačke osnovne škole nemaju informatiku u razrednoj nastavi. Nemaju je čak ni u nastavi od petog do osmog razreda, odnosno ona je izborni predmet. Ravnatelj se i požalio i na to da škola već dva mjeseca ne može pronaći informatičara pripravnika koji bi vodio informatiku u razrednoj nastavi. Kazao je kako škola planira riješiti taj problem angažiranjem vanjske suradnice ugovorom o djelu, a platit će je djelomice novcem prikupljenim na božićnom sajmu.
Podsjetimo kako je Index prije dva dana objavio dopis kojeg je školama poslao Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport. U njemu traže od ravnatelja da se ispune ankete o tome žele li i na koji način da se školske uniforme uvedu u škole.
Škole mogu tražiti i dizajnere na račun Grada
"Svjesni toga da je gotovo u svakom razrednom odjeljenju moguće naći djevojčicu ili dječaka koji su iz nekog razloga odbačeni, isključeni iz grupe, ovim putem pokrećemo inicijativu za uvođenje školskog kodeksa odijevanje, tj. školske odore u osnovnim školama Grada Zagreba, a kojim bismo omogućili djeci da održe status institucije u kojoj se dijete osjeća prihvaćeno, bez obzira na socijalnu sredinu iz koje dolazi", stoji u dopisu koji je potpisao Ivica Lovrić, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport.
Također, u dopisu se navodi i to da će se novac za izradu i nabavu uniforme osigurati gradskim proračunom.
Prema tom dopisu, svaka škola moći će samostalno dizajnirati odoru, a za one koji je ne mogu sami dizajnirati, osigurat će se stručnjaci za dizajn.
"Odjeća bi trebala biti jednostavna, udobna za nošenje i prilagođena godišnjem dobu (majica, košulja) i njome bi se trebalo istaknuti pripadanje određenom razrednom odjelu ili školi u cjelini", stoji u dopisu.
U njemu su također zamoljeni ravnatelji da oprezno i s uvažavanjem pristupe pitanju uvođenja školskih odora u školi, "imajući u vidu demokratska načela koja uzimaju u obzir mišljenja učitelja, roditelja i učenika".
"Svi trebaju imati priliku argumentirano obrazložiti svoje stavove, a učenicima valja omogućiti zadovoljenje potrebe za isticanjem vlastite osobnosti, osobito u sredinama u kojima je nošenje određenih ukrasa, nakita ili vjerskih simbola dio osobnosti ili znak pripadanja nekoj zajednici", piše u dopisu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati