Kinesko gospodarstvo je u velikim problemima
KINA je dugo bila motor globalnog rasta. No, posljednjih je tjedana kinesko gospodarsko usporavanje uznemirilo međunarodne lidere i investitore koji više ne računaju da će Kina biti bedem protiv gospodarskih slabosti u drugim zemljama. Zapravo, prvi put u više desetljeća, drugo svjetsko gospodarstvo je samo po sebi problem, piše CNN.
Hongkonški burzovni indeks Hang Seng dodatno je skliznuo u petak, izgubivši više od 20% u odnosu na vrhunac u siječnju. Prošlog je tjedna kineski juan pao na najnižu razinu u 16 godina, što je potaknulo nacionalnu središnju banku da krene u najveću obranu valute dosad postavljajući mnogo viši tečaj prema dolaru od procijenjene tržišne vrijednosti.
Problem je u tome što se nakon porasta aktivnosti početkom ove godine zbog ukidanja pandemijskih ograničenja, rast zaustavlja. Potrošačke cijene padaju, kriza nekretnina se produbljuje, u padu je i izvoz. Nezaposlenost među mladima toliko je porasla da je vlada prestala objavljivati podatke.
Da stvari budu još gore, veliki graditelj u stambenom sektoru i istaknuta investicijska tvrtka propustili su isplate svojim investitorima posljednjih tjedana, što je ponovno potaknulo strahove da bi tekuće pogoršanje stambenog tržišta moglo dovesti do povećanih rizika za financijsku stabilnost. Nedostatak odlučnih mjera za poticanje domaće potražnje i strah od zaraze pokrenuli su novu rundu smanjenja rasta, pri čemu je nekoliko velikih investicijskih banaka smanjilo svoje prognoze kineskog gospodarskog rasta na ispod 5%.
"Smanjujemo prognozu rasta realnog BDP-a Kine budući da se pad nekretnina produbio, vanjska potražnja dodatno oslabila, a podrška politike bila je manja od očekivane", napisali su analitičari UBS-a u ponedjeljak.
I analitičari Nomure, Morgan Stanleya i Barclaysa prethodno su smanjili svoje prognoze. To znači da bi Kina mogla značajno podbaciti u odnosu na službeni cilj rasta od oko 5.5%, što bi predstavljalo neugodnost za kinesko vodstvo pod predsjednikom Xi Jinpingom.
Što je pošlo po zlu?
Daleko je to od globalnog financijskog sloma 2008. godine, kada je Kina pokrenula najveći paket poticaja na svijetu i bila prvo veliko gospodarstvo koje je izašlo iz krize. To je također odmak u odnosu na rane dane pandemije, kada je Kina bila jedino veliko razvijeno gospodarstvo koje je izbjeglo recesiju. Dakle, što je pošlo po zlu?
Kinesko gospodarstvo je u padu od travnja, kada je izblijedio zamah nakon snažnog početka godine. No, zabrinutost se pojačala u kolovozu nakon neispunjavanja obveza Country Gardena, nekoć najvećeg građevinskog poduzetnika u zemlji po prodaji nekretnina, te Zhongrong Trusta, vodeće investicijske tvrtke.
Izvještaji da Country Garden nema novca za isplate kamata na dvije obveznice u američkim dolarima prestrašili su ulagače i probudili sjećanja na Evergrande, čije je neplaćanje duga 2021. označilo početak nekretninske krize.
Dok Evergrande još uvijek prolazi kroz restrukturiranje duga, problemi u Country Gardenu izazvali su novu zabrinutost za kinesko gospodarstvo. Peking je proveo niz mjera podrške za oživljavanje tržišta nekretnina. Ali čak i jači igrači sada se ljuljaju na rubu bankrota, naglašavajući izazove s kojima se Peking suočava kako bi obuzdao krizu.
U međuvremenu, čini se da se neispunjenje dugova kod građevinskih poduzeća proširilo na državnu industriju investicijskih zaklada vrijednu 2.9 bilijuna dolara.
Zhongrong Trust, koji za korporativne klijente i bogate pojedince upravlja fondovima vrijednim 87 milijardi dolara, nije uspio otplatiti niz investicijskih proizvoda za najmanje četiri kompanije, u vrijednosti od oko 19 milijuna dolara. Ljutiti demonstranti čak su nedavno prosvjedovali ispred ureda ove kompanije, tražeći isplate za proizvode visokog prinosa.
Vlada ne poteže velike poteze
"Novi gubici u sektoru nekretnina riskiraju prelijevanje u širu financijsku nestabilnost. Budući da domaća sredstva sve više bježe u sigurnost državnih obveznica i bankovnih depozita, sve više nebankarskih financijskih institucija moglo bi se suočiti s problemima likvidnosti", rekao je Julian Evans-Pritchard, voditelj kineske ekonomije u Capital Economicsu.
Još jedan veliki problem je dug lokalne samouprave, koji je ponajviše porastao nakon snažnog pada prihoda od prodaje zemljišta zbog pada nekretnina, kao i dugotrajnog utjecaja troškova lockdowna zbog pandemije.
Ozbiljni fiskalni stres vidljiv na lokalnim razinama ne samo da predstavlja velike rizike za kineske banke, već i smanjuje sposobnost vlade da potakne rast i proširi javne usluge. Peking stalno donosi nove mjere za poticanje gospodarstva, uključujući smanjenje kamatnih stopa i druge poteze za pomoć tržištu nekretnina i potrošačkim poduzećima.
No, vlada se suzdržala od bilo kakvih većih poteza. Ekonomisti i analitičari rekli su za CNN da je razlog tome što je Kina postala previše zadužena da podigne gospodarstvo kao što je to učinila prije 15 godina, tijekom globalne financijske krize.
Tada su kineski čelnici pokrenuli fiskalni paket od 586 milijardi dolara kako bi umanjili utjecaj globalne financijske krize. No mjere, koje su bile usredotočene na infrastrukturne projekte pod vodstvom vlade, također su dovele do neviđene kreditne ekspanzije i golemog povećanja duga lokalne samouprave, od kojeg se gospodarstvo još uvijek oporavlja.
"Iako postoji i ciklički element trenutnog pada koji opravdava veće poticaje, čini se da su političari i vladini ekonomisti zabrinuti da bi njihova tradicionalna politika dovela do daljeg porasta duga koji bi ih dočekao u budućnosti", rekao je Evans-Pritchard.
U nedjelju su političari u Pekingu ponovno potvrdili da je jedan od njihovih glavnih prioriteta obuzdavanje sistemskih rizika duga lokalnih vlasti. Narodna banka Kine, financijski regulator i regulator vrijednosnih papira zajednički su se obvezali da će raditi na rješavanju ovog izazova, navodi se u izjavi središnje banke.
Demografski problemi
Štoviše, Kina se suočava i s nekim dugoročnim izazovima, poput populacijske krize i zategnutih odnosa s ključnim trgovinskim partnerima poput Sjedinjenih Američkih Država i Europe.
Ukupna stopa fertiliteta u zemlji, prosječan broj djece koje će žena imati tijekom svog života, pala je na rekordno nisku razinu od 1.09 prošle godine, a prije samo dvije godine bila je 1.30. To znači da je stopa plodnosti u Kini sada čak niža od one u Japanu, zemlji koja je odavno poznata po sve starijoj populaciji.
Početkom ove godine, Kina je objavila podatke koji pokazuju da se njezino stanovništvo prošle godine počelo smanjivati, prvi put u šest desetljeća. "Kineska demografija predstavlja značajne izazove potencijalu gospodarskog rasta", rekli su analitičari iz Moody's Investors Service.
Pad ponude radne snage i povećana zdravstvena i socijalna potrošnja mogli bi dovesti do većeg fiskalnog deficita i većeg tereta duga. Manja radna populacija također bi mogla smanjiti domaću štednju, što bi rezultiralo višim kamatama i smanjenjem ulaganja.
"Dugoročno će potražnja za stanovima pasti", dodali su analitičari. Demografski podaci, zajedno s usporavanjem migracija iz ruralnih u urbana područja i geopolitičkim rascjepima, strukturne su prirode i uglavnom su izvan kontrole političara, ističe Evans-Pritchard i dodaje:
"Trend rasta znatno je opao od početka pandemije i čini se da će se nastaviti smanjivati u srednjoročnom razdoblju".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati