Kina opet legalizirala ubijanje tigrova i nosoroga
KINESKA vlada ponovno je legalizirala uporabu dijelova tijela nekih ugroženih vrsta u medicinske svrhe, uključujući dijelove tijela tigrova i nosoroga, javlja CNN.
Tom direktivom ukinula je zakonsku zabranu iz 1993. godine kojom se regulirala međunarodna trgovina rogovima nosoroga i kostima tigrova.
Spomenute kosti i rogovi koriste se u tradicionalnoj kineskoj medicini, smatraju se ''čudotvornim lijekom'' i vrlo su skupocjeni.
Sve u svrhu medicinskog istraživanja i liječenja
U svojem priopćenju za javnost, kineska vlada objasnila je kako se dijelovi nosoroga i tigrova mogu koristiti u svrhe medicinskog istraživanja i liječenja, ali samo ako dolaze sa životinja uzgajanih na farmama.
"Prah od rogova nosoroga i kostiju mrtvih tigrova može se koristiti samo u odobrenim bolnicama. Mogu ga u medicinske svrhe upotrebljavati samo oni kvalificirani liječnici koje je priznalo vladino tijelo zaduženo za kinesku tradicionalnu medicinu", piše u priopćenju.
Organizacije za zaštitu divljih životinja su užasnute
2010. godine World Federation of Chinese Medicine Societies (Svjetska federacija udruga kineske medicine, WFCMS) objavila je kako nema nikakvih znanstvenih dokaza medicinske učinkovitosti praha od rogova nosoroga ili kostiju tigrova. Usprkos tome, vjerovanje kineskog naroda u tu metodu liječenja nije prestalo te je trgovina navedenim dijelovima tijela još uvijek izuzetno unosan posao u toj zemlji. Nažalost, i danas se na tisuće tigrova uzgaja na farmama u Kini kako bi se njihove kosti dodavale u pripravke koji, u smislu službene medicine, nemaju nikakvo pozitivno djelovanje na zdravlje čovjeka.
Iris Ho, stručnjakinja organizacije Humane Society International, smatra kako je ovom odlukom raspisana zakonita ''tjeralica'' za nosorozima i tigrovima koji žive u divljini.
"Ovo će biti težak udarac svim našim nastojanjima da spasimo ugrožene vrste od eksploatacije i izumiranja. Molimo kineske vlasti da ponovno razmotre tu svoju odluku", rekao je Ho.
Kineska vlada u svojem je priopćenju jasno navela kako će strogo kažnjavati svaki pokušaj ilegalne trgovine proizvodima od dijelova tijela nosoroga i tigrova, no Margaret Kinnaird iz Svjetskog fonda za zaštitu prirode (WWF) smatra da će ova zakonska regulativa samo pospješiti takav tip ilegalne trgovine. Naime, Kinnaird vjeruje da će se sada nezakonito priskrbljeni dijelovi tijela tih životinja lakše lažno predstavljati legalnima i da će to još samo povećati potražnju za njima.
"Kina ozbiljno riskira s ovom odredbom. Populacija divljih tigrova i nosoroga već je sada opasno ugrožena, a kako će tek biti kada se ponovno legalizira trgovina njihovim dijelovima tijela", rekla je Margaret Kinnaird.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati