Bivši ministar Kalmeta: Nemaju nikakvih dokaza protiv mene. Strpljen, spašen
BIVŠI HDZ-ov ministar Božidar Kalmeta ocijenio je danas, nakon odbacivanja krivnje na početku novog suđenja za krak korupcijske afere Fimi media te dio afere HAC - Remorker, da tužiteljstvo protiv njega nema nijedan dokaz, dok Uskok tvrdi suprotno.
"Moj plan je isti kao i prvi put. Sve što sam rekao onda, reći ću i sada. Kao i u prvom slučaju, tako i sada, što se mene tiče, tu nema niti jedan dokaz", rekao je Kalmeta ispred zagrebačkog Županijskog suda gdje je, zajedno s petoricom suoptuženika, odbacio krivnju za djela koja mu se stavljaju na teret.
Kalmeta: Strpljen, spašen
Kalmeta je istaknuo kako nikada nije izjavio da je riječ o politički montiranom procesu te naglasio da se on brani istinom, činjenicama, spisima i dokazima. Upitan za komentar dugotrajnosti postupka, bivši ministar je odgovorio "strpljen, spašen". Dodao je i da je optimističan u pogledu trajanja postupka i presude.
Uskokova tužiteljica Petra Parlov kazala je nakon okončanja prve rasprave da u optužnici nije došlo do nekih značajnijih izmjena, osim ispuštanja onih kaznenih djela za koje su optuženici pravomoćno oslobođeni.
Uskok: Postoje dokazi kojima bi se mogla utvrditi odgovornost
Suprotno Kalmetinoj tvrdnji da protiv njega nema dokaza, tužiteljica je izjavila da postoje dokazi kojima bi se mogla utvrditi odgovornost optuženika.
"Sam tijek postupka neće biti lak, ali s obzirom na odluku Vrhovnog suda, smatram da ima prostora za osuđujuću presudu, jer da je tome tako, onda bi drugostupanjska presuda, kojom je on oslobođen, bila potvrđena, a to se nije dogodilo", kazala je Parlov. Osim Kalmete, krivnju su odbacili i njegovi suoptuženici - Zdravko Livaković, Milivoj Mikulić, Stjepko Boban, Damir Kezele i Sandro Vukelić.
Do ponovnog suđenja došlo je nakon što je Vrhovni sud u rujnu prošle godine ukinuo nepravomoćnu oslobađajuću presudu Kalmeti, koji je, među ostalim, bio optužen i da je sa suradnicima podijelio više od 15 milijuna kuna i 850.000 eura iz tvrtki za održavanje i izgradnju cesta.
Žalbe su prihvaćene
Najviši sud donio je odluku o ponovnom suđenju prihvativši u cijelosti žalbe nekadašnjeg Kalmetinog državnog tajnika Milivoja Mikulića, koji je bio i u upravi Hrvatskih autocesta (HAC), bivšeg čelnika HAC-a i Hrvatskih cesta (HC) Stjepka Bobana i nekadašnjeg člana uprave Viadukta Damira Kezelea.
Sudsko vijeće zagrebačkog Županijskog suda nepravomoćno je prije četiri godine osudilo Mikulića na tri godine zatvora, dok je Boban osuđen na dvije godine. Kezele je osuđen na tri i pol godine, a sva trojica su nepravomoćnom presudom morali vratiti nezakonitu imovinsku korist.
Prvostupanjski sud je suprotno tvrdnjama iz Uskokove optužnice zaključio da Kalmeta nije organizirao grupu za izvlačenje novca u kojoj su uz njega i trojicu nepravomoćno osuđenih, po tvrdnjama tužiteljstva, bili i oslobođeni državni tajnik te predsjednik nadzornog odbora HAC-a Zdravko Livaković, čelnici građevinskih tvrtki Miroslav Bunić i Petar Pečin te ljudi iz HAC-a i HC-a Jurica Prskalo, Mario Lovrinčević i Sandro Vukelić.
Trojica su priznala nedjela još prije prvog suđenja
Vrhovni sud potvrdio je oslobađajuću presudu u odnosu na bivše šefove HAC-a Juricu Prskala i Marija Lovrinčevića. Kalmeta je bio oslobođen i za dio optužnice prema kojoj je Ministarstvo prometa kojem je bio na čelu oštetio za 600 tisuća kuna narudžbom promotivnog filma Prometna renesansa Hrvatske, od marketinške agencije Fimi media koja je, u drugom postupku, osuđena za punjenje HDZ-ova crnog fonda novcem iz državnih institucija i tvrtki.
Osim toga, Kalmeti će se opet suditi vezano i za optužbe za izvlačenje novca na izgradnji tzv. Kalmetine i luke Gaženice, a u tom dijelu će na optuženičku klupu ponovno sjesti Stjepko Boban, Milivoj Mikulić i Sandro Vukelić.
Bivši ministar i dugogodišnji zadarski gradonačelnik je od početka odbacivao optužbe. No optužnicom u aferi Remorker bila su obuhvaćena i trojica pokajnika koja su prije početka suđenja priznala nedjela i nagodila se s tužiteljstvom.
Drugi krak afere Remorker proširio se i na Nadana Vidoševića
Nekadašnji financijski direktor HAC-a Josip Sapunar još je u istrazi Livakovića i Mikulića prokazao kao osobe kojima je nosio novac što su ga HAC-ovi podizvođači uplaćivali na austrijski račun češke tvrtke Remorker u vlasništvu Igora Premilovca koji je poput Sapunara, nakon priznanja Uskokovih optužbi, sporazumno osuđen na povrat novca i rad za opće dobro.
Nagodbu s tužiteljstvom, nakon priznanja optužbi, postigao je i bivši direktor u Viaduktu Ivan Berket. Drugi krak afere Remorker proširio se na Hrvatsku gospodarsku komoru i njenog dugogodišnjeg čelnika Nadana Vidoševića koji je nepravomoćno osuđen na osam godina zatvora.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati