Zvuči suludo, ali Trump pomaže njemačkim vlasnicima šuma

MEĐUNARODNO tržište drvne građe već je neko vrijeme u previranju. Pritom su se njemački vlasnici šuma upravo ponadali zbog pozitivnih prognoza za njemačko tržište drva za ovu godinu, piše Deutsche Welle.
"Možda ćemo napokon izaći iz zone gubitaka", sažima trenutačnu situaciju šumar Florian Koch iz Neukirchena u saveznoj pokrajini Hessen.
Zadovoljno mjeri jedno deblo bukve, proljetna sezona sječe u šumarskom poduzeću Hessenforst prošla je dobro.
A kada su posljednji put u proteklim godinama stigle neke dobre vijesti iz njemačkih šuma? Loših vijesti bilo je napretek: oluje, suše i štetnici. Sada je optimističniji i vlasnik pilane Gangolf Hosenfeld, koji u blizini Fulde, također u Hessenu, vodi poduzeće srednje veličine. Zbog loše situacije u građevinskom sektoru, u pilanama su u protekle dvije godine zarađivali između 15 i 30 posto manje. Sada Hosenfeld polaže nade u novu njemačku vladu i njezina obećanja gospodarstvu. I ne samo to: cijene drva rastu na svjetskom tržištu i to upravo zbog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa.
Američki autogol
Niti jedna zemlja nije toliko ovisna o ovom građevinskom materijalu kao Sjedinjene Američke Države: tamo je 90 posto kuća izgrađeno od drva. Njemački savez za drvnu industriju procjenjuje da se u SAD-u svake godine potroši oko 115 do 120 milijuna kubičnih metara drvene građe. No, kako kaže direktorica Saveza Julia Möbus, s obzirom na to da se i Sjeverna Amerika suočavala sa šumskim požarima i najezdom potkornjaka, sve je više pilana moralo zatvoriti svoja vrata.
Tako je ta zemlja postala još ovisnija o uvozu. "Oko 30 milijuna kubičnih metara dosad su uvozili iz Kanade, a još dva milijuna isporučuje Njemačka", objašnjava Möbus.
Ali, pokazalo se da je uvođenje carina na kanadsko crnogorično drvo, uz već postojeće antidampinške carine, bio autogol za Amerikance. To je dovelo do nestašice i poskupljenja na američkom tržištu. Investicijska banka UBS procjenjuje da će već uvedene carine poskupjeti izgradnju prosječne kuće u SAD-u za 6.400 dolara.
Istina, unatoč carinama na kanadsko crnogorično rezano drvo, ta zemlja i dalje isporučuje drvo u SAD. Koliko se ta količina točno smanjila, zasad nema preciznih podataka. Također se još ne može sa sigurnošću reći koliko će drveta iz Njemačke biti izvezeno u SAD tijekom ove godine.
Međutim, njemačka drvna industrija već vidi svoju priliku i uskače u prazninu nastalu zbog nestašice. To je dobra vijest za sve koji se bave izvozom u SAD.
Vlasnik pilane Hosenfeld kaže da "lovci na drvo" već kucaju i na njegova vrata pokušavajući ga pridobiti za američko tržište.
SAD ispituje ovisnost o uvoznom drvu
Ministarstvo trgovine SAD-a trenutačno razmatra može li drvo iz Njemačke predstavljati sigurnosni rizik za američko gospodarstvo. Prema želji američke vlade, SAD bi trebao postati što neovisniji o stranim dobavljačima, a domaće šumarstvo imati više koristi. Ministar trgovine treba u roku od 270 dana predsjedniku podnijeti izvješće s konkretnim rezultatima i preporukama za daljnje djelovanje. Rok istječe u prosincu.
Vlasnik pilane Hosenfeld se usprkos tomu radije fokusira na domaće, njemačko tržište. Pritom ga brine nešto drugo: ako kanadski dobavljači počnu intenzivnije prodirati na njemačko, odnosno europsko tržište, to bi moglo pojačati konkurenciju za njemačke proizvođače. To bi pak moglo dovesti do smanjenja cijena i tržišnih udjela.
Njemačka - zemlja bogata šumama
Oko trećine teritorija Njemačke prekriveno je šumama. Savezne pokrajine Hessen i Porajnje Falačka prednjače, s oko 42 posto površine pod šumom. Većina drva koje se prerađuje u Njemačkoj dolazi upravo iz domaćih šuma.
I ne samo to: Njemačka je najveći proizvođač drvene građe u Europi i peti u svijetu, iza SAD-a, Rusije, Kanade i Kine. Povrh svega, posljednji Savezni popis šuma pokazao je da se šume u Njemačkoj više obnavljaju nego što se sijeku što je mnogim vlasnicima šuma donijelo olakšanje.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati