Još nije gotovo. U Sisku puknuo nasip, stiže vrh vala, propadaju ceste usred Karlovca
ZBOG obilnih kiša posljednjih dana u nekim dijelovima zemlje traju žestoke borbe s poplavama. Kroz Karlovac je noćas prošao veliki vodni val, a vodostaj Korane je dosegao rekordnu razinu od 852 centimetra.
Zaustavljen je rast Une u Hrvatskoj Kostajnici nakon što je jučer poplavljen centar grada.
Rijeka Zrmanja u Obrovcu se povlači nakon što je u ponedjeljak ujutro vodostaj dosegnuo povijesna 302 centimetra, što je čak 39 cm iznad dosad najvišeg vodostaja Zrmanje izmjerenog u tom gradu. Situacija je teška i u Petrinji koja očekuje dolazak vodenog vala. U Sisku je voda probila nasip koji je oštećen u potresu.
> Vlastite slike ili snimke, ako ste na sigurnom, možete nam slati na desk@index.hr
Večeras su u Otvorenom tema bile poplave.
>> Opširnije
U mjestu Krnica kod Petrinje oko 30 pripadnika Hrvatske vojske ojačava nasip dio kojega je također je stradao u potresu. Vojnici ubacuju vreće u bager koji ih prebacuje u kamion koji ih vozi još kilometar udaljenosti. Radit će cijelu noć, a oko 2 sata Tigrove će zamijeniti Gromovi.
Smatra se da je taj dio trenutno najkritičnija točka, a ojačavanje je počelo još tijekom dana. Vodostaj je trenutno oko jednog metra ispod vrha nasipa.
METEOROLOG Izidor Pelajić komentirao je za HRT vremenske prilike koje su posljednjih dana stvorile probleme u Hrvatskoj. Pelajić je opisao kakve nas vremenske prilike očekuju narednih dana.
>> Opširnije
KATASTROFALNE poplave diljem Hrvatske proteklih dana iznova su povukle ključno problemsko pitanje o razini sustava zaštite od voda.
>> Opširnije
NA VRGORAČKOM području rijeka Matica izlila se iz svog korita nakon što je u nekoliko dana palo više od 200 litara kiše po četvornom metru.
>> Opširnije
U Petrinji se očekuje povijesna razina Kupe od 1000 centimetara pa je vojska jačala nasip vrećama s pijeskom. I tamo je oštećen u potresu, ali se na njemu radilo. Pitanje je hoće li izdržati.
"Mi smo se nadogradili s privremenim sustavima koji bi trebali izdržati. Nadamo se ipak da neće biti novih kiša. Idućih dan-dva trebalo bi bit sušnije vrijeme", rekao je Zoran Đuroković, generalni direktor Hrvatskih voda.
Još jedna cesta u Karlovcu propada. Druga cesta koja propada nalazi se u samom centru grada, kod crkve Presvete Trojice u Zvijezdi, javlja Radio Mrežnica.
Za sav promet je tako zatvorena Ulica Rakovac od križanja s Ulicom A. Majdera do križanja s Ulicom 13. srpnja radi hitne sanacije trupa prometnice. Obilazni pravac za osobna vozila je Ulica Izidora Kršnjavog (pored Gavranovića/Konzuma). Obilazni pravac za teretna vozila je brza cesta D1 – križanje s Ulicom Mostanje – Ulica Mostanje – Ulica 13. srpnja.
Iduća 24 sata kritična su za područje Siska i Petrinje koji tek čekaju vrhunac vodnog vala. A nasipi su im oštećeni u potresu.
“Ne možemo nikad znat što se može desit, ne daj bože puknuća nasipa. Ali mislim da će ovo proć bezbolno”, uvjeren je Zvonimir Ljubičić iz JVP-a Petrinja.
Nedavno rekonstruirana cesta u karlovačkoj gradskoj četvrti Rakovac počela je propadati. Promet je zatvoren.
Visok vodostaj rijeke Une stvorio je velike probleme i stanovnicima općine Dvor. Trinaest naselja i sami Dvor danima su prometno odsječeni od svijeta i do njih se može samo čamcima. Poplavljeno je 15-ak kuća, a veliki problem je i nedostatak pitke vode.
Do jučer se po prometnici u Unčanima moglo hodati samo u čizmama. Jutros situacija bolja. Una se povukla s ceste, ali većina dvorišta i gospodarskih objekata još je pod vodom. Mještani se žale, osjećaju se zaboravljenima.
"Katastrofa. Nitko nas nije obišao od strane civilne zaštite, vojske, HGSS-a", kaže Ivan Jućkić u Unčanima. "Kad god je poplava, uvijek je tako, nitko za nas ne zna", žali se Ivanka Solomun.
"Neka dođu i obiđu ta područja svaki put. Dođu do Kostajnice, jer ne mogu dalje, mogu jedino helikopterom do nas, mi smo odsječeni od svega", kaže njezina sumještanka za HRT.
Vodeni val koji je prošao kroz Karlovac sada stvara probleme nizvodno, u Sisku i Petrinji. Generalni direktor Hrvatskih voda kaže da vrhunac vodenog vala očekuju sutra ili preksutra, upravo na tom području.
"Nažalost, došlo je do propuštanja. Podvirica je krenula ispod privremenog nasipa napravljenog od boks-barijera, a onda, kako se stvorila rupa, došlo je i do urušavanja nasipa u dužini od 5 metara. Sva sreća, pravovremena i brza reakcija Hrvatskih voda i njihovih službi odmah su krenuli u sanaciju. Nažalost, zbog naleta vode nije se uspjela sačuvati imovina. Životinje koje su bile na poplavom pogođenom području su spašena i zbrinute. Međutim, nažalost velika je materijalna šteta po pitanju svih prostora koje su u tom bazenu. Stigla je tu brzo i Hrvatska vojska, vatrogasci i djelatnici vodoprivrede i svi rade da se to puknuće sanira, rekao je načelnik Stožera civilne zaštite Grada Siska Marko Krička.
Za Dnevnik N1 televizije gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček komentirala je stanje u poplavljenom području Sisačko-moslavačke županije.
"Jutros je u Galdovu probijen privremeni nasip jer Hrvatske vode već dvije godine saniraju nasip koji je oštećen u potresu. Ovaj scenarij gledamo iz mjeseca u mjesec. Žao mi je što Hrvatske vode u dvije godine nisu uspjele sanirati nasip. Sisak je spreman, sve je pod kontrolom, situacija nije kritična. Ako se nasip ne popravi do 30.6., opet ćemo se naći na istoj lokaciji", rekla je.
Gradonačelnik Karlovca Damir Mandić bio je gost Dnevnika N1 televizije u kojem je komentirao kako se građani nose s problemima na poplavljenom području.
"Vlada je reagirala jako brzo. Mrežnički i koranski dio je ovog puta prošao jako dobro, postojala je opasnost da Korana prodre u centar grada. Nadamo se da neće biti novog vala, korita su puna, zemlja je mokra, ona nema kud, nego se razlijevati iz korita. Sustav je uspostavljen i siguran, no ondje gdje on nije uspostavljen, nije sigurno", rekao je gradonačelnik Karlovca Damir Mandić. "Glavni je posao ljudima donijeti potrebne stvari, a onda slijedi isušivanje. Ljudi uz lijevu obalu Kupe su jako strpljivi ljudi. Oni vide da se radi 12 kilometara nasipa koji bi trebao biti gotov do kraja 2025.", zaključio je.
"Tuga. Velika tuga. 17 godina uređujemo ovaj prostor i sad nemamo ništa. Imamo samo konje koje ne možemo koristiti jer se terapije ne mogu provoditi ondje gdje su privremeno smješteni. Voda je za 20 minuta okupirala cijeli prostor. Jedan je radnik izvlačio konje, ja sam spasila uredske stvari. Ne može se opisati koliko se to brzo dogodilo", rekla je Anica Trstenjak iz udruge KAS.
S obzirom na to da poplavne vode mogu sadržavati fekalije i ostale po zdravlje štetne tvari, Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je preporuke za stanovnike poplavljenih područja.
"Koristite vodu za piće iz kontroliranog javnog vodovoda ili iz boca. Češće perite ruke, i to prokuhanom vodom", poručuju. "Djeca se ne smiju igrati na poplavljenim površinama ili igračkama koje su bile u vodi. Ako imate povišenu tjelesnu temperaturu ili simptome crijevnih zaraznih bolesti, obratite se liječniku", dodaju u uputama u HZJZ-u.
VODOSTAJI karlovačkih rijeka padaju, Kupe s jučerašnjih 847 na 828 centimetara i Korane s 852 na 840 centimetara.
>> Opširnije
Vodostaji Kupe dosegnuli su noćas 847, a Korane 852 centimetra i tako premašili vlastite rekorde. Vodostaji obiju rijeka jutros su počeli opadati i trenutno stagniraju, ali je i dalje na snazi izvanredno stanje, javljaju iz Grada Karlovca.
Kuća žene koju su HGSS-ovci spasili u potpunosti je okružena vodom. Do nje su stigli brodom, a teško pokretnoj ženi stavili su prsluk i evakuirali je.
PLENKOVIĆ nije sposoban pripremiti Hrvatsku za nadolazeće klimatske promjene.
>> Opširnije
Predsjednik Zoran Milanović obišao je danas poplavom ugroženo područje grada Petrinje, odnosno nasip uz desnu obalu rijeke Kupe, gdje su angažirani i pripadnici Hrvatske vojske. Nasipu, koji je oštećen tijekom potresa, prijeti visoki vodostaj Kupe pa pripadnici Hrvatske vojske, njih 70, od jutros ojačavaju nasip vrećama s pijeskom.
O aktivnostima pripadnika Hrvatske vojske i situaciji na poplavama pogođenom području predsjednika Milanovića izvijestili su zamjenik zapovjednika Zapovjedno-operativnog središta OSRH-a brigadir Robert Suntešić, načelnik Stožera civilne zaštite grada Petrinje Željko Tonković, zapovjednik petrinjskih vatrogasaca Zvonko Ljubičić te vatrogasni zapovjednik Sisačko-moslavačke županije Marijo Paluh.
U Gračacu se u četvrtak saniraju štete nastale tijekom poplave na obiteljskim kućama i infrastrukturnim objektima jer se voda povukla, a uspostavljena je i vodoopskrba, osim u Grabu, gdje je bujica uništila dio vodovodne mreže. Direktorica gračačke tvrtke Vodovoda i odvodnje Dragana Pavlović rekla je da radnici popravljaju kvar i da bi sutra i Grab trebao biti spojen na vodovod.
Što se tiče mikrobiološke ispravnosti vode za piće, još nema rezultata jučer poslanih uzoraka vode. Dio parametara je u redu, no da bi se voda proglasila ispravnom za piće, treba pričekati laboratorijsko analitičko izvješće. Načelnica Turbić rekla je da je iz zadarskoga Crvenog križa za građanstvo dostavljena voda u bocama, tako da problema nema.
Organizacija Crvenog križa je na zahtjev Stožera prikupila iz Zadra, Biograda i s Paga 43 isušivača, što Gračacu nije dovoljno, ali su svima zahvalni na posudbi. "Zbog velike potražnje za isušivačima u svim krajevima Hrvatske koji se bore s poplavom, zadovoljni smo i ovim brojem isušivača. Selit će se u više kuća jer je samo u Gračacu, općinskom središtu, bilo poplavljeno 49 kuća. Na širem području još se ni ne zna točan broj", rekla je.
Škole i vrtić radili su u Gračacu bez prekida jer su u tome gradu poplavljene samo obiteljske kuće, a ni u jedan javni prostor nije ušla voda. Ipak, dio učenika i nastavnika nije sve dane bio na nastavi.
SABORSKA oporba je ustvrdila kako su poplave rezultat klimatskih promjena, ali i da vladajući ne čine dovoljno kako bi se one spriječile, istaknuvši da bi se više trebalo ulagati u sustav civilne zaštite.
>> Opširnije
U Sisku je na jednom dijelu popustio nasip u Galdovu kojeg Hrvatske vode saniraju već dvije godine. Zbog toga je voda poplavila područje koje koristi Udruga Kas. Sve je komentirala gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček. “Zatražili smo pomoć vojske, koja bi trebala danas doći te probati učvrstiti ovo područje. Nažalost, pri povišenju vodostaja Save tu se uvijek plavi, a nasip Hrvatske vode još grade. Sutra očekujemo da će u Sisak stići val Kupe, kojeg ćemo spremni dočekati. Cijeli dan smo na terenu kako bismo sve osigurali”, rekla je Ikić Baniček i dodala da imaju problema i u Odri, prenosi 24 sata.
U protekla 24 sata pale su dodatne manje količine oborina od 5 do 20 mm, osobito na području slivova rijeka Kupe, Korane, Dobre, Mrežnice i Une, koje nisu toliko utjecale na dodatni porast vodostaja, ali će još malo produžiti trajanje ovih vrlo visokih vodostaja na karlovačkom i kostajničkom području. Prema novom izvještaju i prognozi Hrvatskih voda, u sljedećih sedam dana očekuju nas puno stabilnije vremenske prilike. Mjestimice još može biti kiše i lokalnih pljuskova, ali u puno manjim količinama u odnosu na prethodnih 7 dana.
Ipak, s obzirom na ostvarene izuzetno visoke vodostaje, potpuna stabilizacija i normalizacija vodostaja u Republici Hrvatskoj potrajat će još par tjedana dok se sve ove velike količine voda ne sprovedu do Dunava.
Gospođa Stana u Hrvatskoj Kostajnici za N1 kaže da je ovo šesta poplava s kojom se suočava u devet mjeseci, a sustav od poplava ne funkcionira za njenu kuću. Kaže i da se ona i sin od vode cijelo vrijeme brane sami.
Potpuno pod vodom je i mjesto Gradac kod Karlovca, a stanovnik Mario kaže da im voda svake godine ulazi u dvorišta, a 2015. godine je posljednji put bila i u kući. Odštetu nisu dobili ni te, a ni godinu ranije. “Osiguranje takve stvari više ne želi osiguravati. Bolje da nam zemu novce i ne vrate nikada”, govori za N1 televiziju. Što se tiče sustava obrane od poplava kaže da ide sporo. “Već smo navikli na te gluposti sve, rade se krive stvari”, kaže. Za odgovorne nema poruku. “Bolje da im ništa ne govorim”, kaže.
"Nadležni su znali su da su oborine obilne i da neće tek tako stati, ali opet smo poplavu dočekali nespremni i da se sami nismo organizirali posljedice bi bile još katastrofalnije, iako je i ovo jedna velika katastrofa", rekli su jutros u programu Radio Mrežnice mještani Gradca i Donjeg Mekušja.
Gradonačelnika Obrovca Antu Župana novinari su pitali je li obišao grad tijekom poplava. "Dok je bila voda, nisi mogao bez broda. Nije grad tako velik da ja ne bih vidio što se u njemu događa. Osim toga, tu su moji ljudi iz stožera koji su bili tamo dan-noć, s njima sam bio u kontaktu", odgovorio je Župan.
"Nažalost, nije se moglo predvidjeti. Mi imamo protupoplavni zid koji je izgrađen na temelju stogodišnjih mjerenja razine rijeke. Napravljen je tako da nijedan val ne može ugroziti grad, a dogodilo se upravo to. Prebacio je val za 30 posto visine, tog momenta je sve gotovo. Dok se rijeka ne povuče", rekao je.
Nevrijeme koje je posljednjih dana pogodilo Varaždinsku županiju izazvalo je na području 20 općina i gradova plavljenje obiteljskih kuća i farmi, prelijevanje vode preko prometnica, pojavilo se i 20 novih klizišta te je zabilježen niz odrona tla i veliki broj slučajeva rušenja stabala. Rekao je to varaždinski župan Anđelko Stričak u četvrtak na kolegiju načelnika i gradonačelnika, izvješćujući čelne ljude općina i gradova o aktualnoj situaciji.
"Obišao sam većinu poplavljenih područja i uvjerio se u razmjere štete. Nažalost, pojavilo se i dvadeset novih klizišta, zabilježeno je niz odrona tla i veliki broj slučajeva rušenja stabala", rekao je župan Stričak. Građane je pozvao da se jave u svoje općine i gradove kako bi prijavili štetu na obiteljskim kućama, gospodarskim objektima, podrumima te poljoprivrednim dobrima.
Na sastanku su bili i predstavnici svih žurnih službi koji su podnijeli izvještaj o angažmanu posljednjih dana. Što se tiče Vatrogasne zajednice Varaždinske županije ovih je dana na teren izašlo ukupno 57 vatrogasnih postrojbi, odnosno 1065 vatrogasaca s 245 vozila.
Varaždinska policija je, uz svoje redovne ophodnje, na teren uputila više od 30 dodatnih policijskih službenika dok su Hrvatske vode uputile dvadesetak svojih zaposlenika i kooperanata. Kako su izvijestili iz Crvenog križa Varaždinske županije, građanima je pružilo pomoć i 30 djelatnika Crvenog križa, kao i članovi HGSS-a te civilne zaštite.
Danijel Bunić iz Hrvatskih voda je istaknuo kako su vodostaji rijeka Plitvice i Bednje u padu odnosno trend pada je 4 do 6 centimetara po satu što znači da bi se voda trebala lagano povući s poplavljenih područja.
Traje sanacija nasipa u Sisku zbog čijeg pucanja je poplavljena udruga za terapijsko jahanje Kas. Razina vode se spustila ali prostorije udruge su i dalje pod vodom.
Nakon što su noćas vodostaji Kupe dosegnuli 847, a Korane 852 centimetra i tako premašili vlastite rekorde, vodostaji obiju rijeka jutros su počeli opadati i trenutno stagniraju, ali je i dalje na snazi izvanredno stanje, javljaju iz Grada.
Zbog izlijevanja vode na prometnice zatvorene su mnoge ceste, a karlovačka naselja ostala izolirana pa Stožer Civilne zaštite Grada Karlovca apelira na građane kojima je potrebna pomoć da se jave povjerenicima Civilne zaštite u svom mjesnom odboru ili gradskoj četvrti, Stožeru na stozer.cz@karlovac.hr, broj mobitela 099 5284 728 ili vatrogascima na 193.
"Na stradalim i ugroženim područjima građanima pomažu operativne snage, interventne službe, vatrogasci, policija, pripadnici HGSS-a, povjerenici Civilne zaštite i njihovi zamjenici, članovi braniteljskih udruga, Crveni križ, volonteri i pripadnici Karlovačke građanske garde i svima zahvaljujemo na neizmjernom trudu i pomoći građanima", poručeno je iz Stožera.
Na karlovačkom području stanje nije dobro iako se čini da je veća katastrofa izbjegnuta. U naselju Borlin ulice su poplavljene.
>> Opširnije
Vodostaj Kupe na mjernom području kod Petrinje nastavlja rasti. U 12 sati je izmjeren vodostaj od 955 centimetara. Na snazi je izvanredno stanje.
Nakon obilnih kiša proteklih dana, vodotoci rijeka danas u Sloveniji opadaju, no građane se i dalje poziva na oprez zbog opasnosti od klizišta.
>> Opširnije
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković rekao je danas da su u Sisku pred vodenom bujicom Save popustile boksbarijere, poplavljene su svlačionice Konjičkog kluba, a stotinu vojnika poslano je tamo da se sanira oštećenje.
>> Opširnije
Rijeke Una i Sana ugrozile su općinu Novi Grad u Bosni i Hercegovini, a stadion lokalnog nogometnog kluba Sloboda je poplavljen.
Dalibor Bišćan, HDZ-ov gradonačelnik Hrvatske Kostajnice, kaže kako je grad uspješno obranjen, ali i dalje se mora raditi na sprečavanju prodora vode.
"Malo je zahladilo, to nam daje nadu da neće biti obilnih padalina. vjerujem da će doći do procjeđivanja narednih dana, obranit ćemo se i od zaobilaznih voda. Kroz tjedan dana, vidjeli ste kakva je organizacija, vjerujem da ćemo se brzo vratiti u normalu i nastaviti s projektima iz Fonda solidarnosti", rekao je Bišćan, prenosi N1.
Razumije negodovanja građana, kaže, ali sa svima je u kontaktu i već se pumpama izbacuje voda iz poplavljenih objekata, a uskoro će i dezinfekcija.
Što se tiče nasipa koji bi trebao biti izgrađen, Bišćan kaže kako vjeruje da će to riješiti do kraja godine. "Imamo pomoć i podršku vlade i vojske, bez toga ne bi bilo ove obrane", navodi Bišćan.
Također kaže kako nije bilo šest poplava u devet mjeseci nego da se šest puta interveniralo. "Sve je napravljeno u skladu s mogućnostima", kaže.
HZJZ preporučuje sljedeće mjere za sprječavanje nastajanja i širenja zaraznih bolesti među stanovnicima na poplavljenim područjima u Hrvatskoj.
>> Opširnije
Stanje na području Gračaca i Obrovca se postupno stabilizira i normalizira, vodostaj rijeke Otuče u Gračacu opada, dok vodostaj rijeke Zrmanje u Obrovcu lagano naizmjence opada pa lagano raste ili stagnira, izvijestilo je Ravnateljstvo Civilne zaštite.
U Gračacu su i dalje poplavljena naselja Grab, Srb i Kokirna kojima Crveni križ dostavlja hranu, lijekove i vodu. U Obrovcu se provodi sanacija šteta, čišćenje i dezinfekcija kuća, površina i predmeta koji su bili u dodiru s onečišćenom vodom. Na područje Gračaca i Obrovca dostavljeni su isušivači koji će biti dostavljeni korisnicima nakon čišćenja prostora.
Na terenu su i dalje sve lokalne operativne snage, pripadnici Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite, djelatnici Službe civilne zaštite Zadar, a aktivni su i stožeri civilne zaštite. Vodovod Zadar je izvijestio da svi korisnici dobili vodu, no voda je zamućena i mora se prokuhavati.
Na mjestu puknuća nasipa u sisačkoj četvrti Galdovo stiglo je stotinu vojnika, desetak vatrogasaca, a ondje su i djelatnici Vodoprivrede Sisak. Stigao je i GSS, čamcem će do poplavljenih objekata da vide što mogu od stvari spasiti, javlja HRT.
Vodena bujica rijeke Save probila je jutros nasip poplavivši objekte na području naselja bivše Omladinske radne akcije, ugrozivši pritom i konje Udruge za terapijsko jahanja KAS koji su srećom spašeni. Riječ je o nasipu koji je bio osjetno oštećen za vrijeme potresa, a već se dvije godine sanira.
Najprije je prodrla podzemna voda, nakon čega je oko 9 sati probijena boks barijera, pa je voda preplavila barake bivše radne akcije. Ubrzo je razina vode narasla do krovova baraka u kojima su bile smještene neke humanitarne udruge, a u jednoj je bila i arhiva sisačke Opće bolnice.
Uslijed puknuća nasipa poplavljena je udruga za terapijsko jahanje Kas. Konji su izvučeni na vrijeme, no uništene su štale i prostorije udruge.
Hrvatske vode rade na hitnoj sanaciji nasipa.
Na području Like vodostaji su u opadanju osim vodostaja rijeke Like na Selištu, koji danas u 8 sati iznosi +488,12 mm, no dotok rijeke Like je u laganom opadanju, doznaje Hina iz ispostave Hrvatskih voda za Ličko-senjsku županiju.
>> Opširnije
Radio Mrežnica je objavio fotografije poplave u Blatnici Pokupskoj u Karlovcu. Poplavljene su ceste, dvorišta i mjesno groblje.
Čuli smo danas od gradonačelnika da su ljudi izgradili kuće na područjima koja su rizična, a koje osiguravajuće kuće uopće ne žele osigurati zbog njihove lokacije, rekao je Plenković u Karlovcu i naglasio da treba paziti gdje se rade kuće.
Novinarka pita kasni li izgradnja nasipa i kao primjer navodi Kostajnicu koja je poplavila šest puta u devet mjeseci. Plenković kaže da se radi na tome i da je to rezultat klimatskih promjena.
U Italiji je poginulo 13 ljudi, dodao je Plenković.
U zgradi Karlovačke županije održan je radni sastanak predsjednika vlade Andreja Plenkovića s ministrima, lokalnom zajednicom i nadležnim službama o daljnjim aktivnostima svih sastavnica sustava domovinske sigurnosti i civilne zaštite s ciljem pomoći stanovništvu i sprečavanja šteta zbog porasta vodostaja.
>> Opširnije
Premijer Andrej Plenković je u Karlovcu gdje je jutros održao radni sastanak s ministrima, lokalnom zajednicom i nadležnim službama o daljnjim aktivnostima svih sastavnica sustava domovinske sigurnosti i civilne zaštite s ciljem pomoći stanovništvu i sprječavanja šteta zbog porasta vodostaja. Zahvalio je ministrima, gradonačelniku, policiji, vojsci, vatrogascima i drugima koji su sudjelovali u obrani od poplave.
"Karlovac je tradicionalno žrtva poplava. Dio grada je obranjen", rekao je Plenković i dodao da je situacija pod kontrolom. "Pratimo situacije u drugim županijama, pogotovo u Sisačko-moslavačkoj", rekao je i pohvalio rad Hrvatskih voda.
"Situacija je bolja je nego je bila proteklih dana, pogotovo u Zadarskoj županiji", rekao je Plenković.
Situacija u Kostajnici je složena, ali poduzimaju se mjere da se izgrade mjere obrane od poplava, rekao je Plenković. Nije odgovorio na pitanje smatra li da se nasipi rade dovoljno brzo.
Kaže da je, u odnosu na situaciju s poplavama u Italiji, situacija u Hrvatskoj dobra. Pomoć će dobiti svi kojima je ona potrebna, dodao je.
Vodostaj Kupe je na mjernom području kod Petrinje dosegao 950 centimetara te je proglašeno izvanredno stanje obrane od poplava.
Kada prođe Karlovac, vodeni val tek će doći na područje Petrinje i Siska. Kupa je u Farkašiću, uzvodno od Petrinje, dosegnula 947 centimetara i na snazi su izvanredne mjere. Kako je iz Petrinje u HTV-ove Vijesti u 9 javio Boris Kanazir, vodostaj Kupe za sada je još dovoljno nisko da se preventivnim aktivnostima pokušava spriječiti bilo kakva šteta.
Javio je i kako je prema neslužbenim informacijama u Sisku popustio nasip uz Savu na jednom mjestu gdje je oštećen u potresu. "Voda se izlijeva, ali nije veliki dio stanovnika ugrožen, već samo Udruga za terapijsko jahanje i možda poneka kuća", javio je Kanazir.
Na petrinjskom području još uvijek je mirno.
"Kupa je ušla u to izvanredno stanje. Za nas to znači da će biti kod nas možda nekih manjih problema. Vidjet ćemo koliko će još rasti Kupa. Ona iz Farkašića do nas putuje desetak sati. U naredna 24 sata najbolje ćemo znati što će se događati u Petrinji", rekao je zapovjednik JVP-a Petrinja Zvonimir Ljubičić.
U razdoblju od 14. do 18. svibnja Državni vatrogasni operativni centar 193 zabilježio je ukupno 1411 različitih vatrogasnih intervencija u kojima je ukupno kumulativno angažirano 4064 vatrogasca s 1377 vatrogasnih vozila, objavila je danas Hrvatska vatrogasna zajednica.
>> Opširnije
Najveći problemi s bujicama u Pokupskom očekuju se noćas i sutra. Kupa raste, ali poplavljenih kuća nema. Poplavljeno je samo jedno dvorište, ono vatrogasnog zapovjednika.
"Noćas i ujutro se očekuju najveći problemi. Pumpa nam je krepala, moramo je popraviti. Kritična visina Kupe je već sad, 710 cm", rekao je Stjepan Turković, predsjednik DVD-a Pokupsko, za N1 televiziju.
Nakon što je dosegla najveći vodostaj ikad, Korana je prestala rasti - ujutro je zabilježen pad za dva centimetra, pa je u 8 sati izmjereno 850 cm, a zadnji porast vodostaja Kupe zabilježen je noćas u 2 sata, a u 8 sati je izmjerena razina od 840 centimetra.
Zoran Pavlović iz Hrvatskih voda jutros je, uoči sjednice županijskog stožera Civilne zaštite, Hini potvrdio da je vodostaj Korane bio najveći zabilježeni do sada. Podsjetio je na katastrofe iz 1939. i 1966. godine kada je vodostaj Kupe bio i niži, ali nije bilo nikakvog sustava obrane od poplava.
"Sad traje pražnjenje, a to prvih dvadesetak sati djeluje sporo. Nema novih oborina i treba pratiti to pražnjenje i paziti da sustav izdrži", rekao je Pavlović.
>> Opširnije
Vodostaj Une u Hrvatskoj Dubici stagnira i prema posljednjim podacima iznosi 522 centimetra. Mještani pišu da je zbog prodiranja podzemnih voda i nedostatka pumpi sve pod vodom.
Kako je poplava izgledala jučer možete vidjeti na fotografijama koje je objavila VZO Lipovljani.
I dalje traje borba s poplavama, no situacija je pod kontrolom, a tijekom noći najteže je bilo u Karlovcu i Hrvatskoj Kostajnici gdje je na snazi izvanredno stanje za Koranu, Kupu i Unu, rekao je danas Tomislav Novosel iz Glavnog centra za obranu od poplava Hrvatskih voda.
>> Opširnije
Vodostaj rijeke Une kod Hrvatske Kostajnice protekle je noći pao za desetak centimetara i u 7 sati je iznosio 489 centimetara, što su stanovnici tog pounjskog grada dočekali s olakšanjem.
>> Opširnije
Tomislav Novosel iz Glavnog centra za obranu od poplava Hrvatskih voda rekao je za Hrvatski radio kako je tijekom noći najteže bilo u Karlovcu i Kostajnici gdje je na snazi izvanredno stanje za Koranu, Kupu i Unu.
"Vrh vodenog vala na području grada Petrinje možemo očekivati tijekom noći s petka na subotu na razini iz 2014. godine, očekuje se da će biti ugrožen cijeli niz kuća i vikendica od Karlovca do Siska. Vremenske prilike se smiruju danas i sutra, što će pogodovati da se situacija počne smirivati i na terenu", rekao je Novosel.
>> Opširnije
Čitateljica nam je poslala fotografije poplave iz sela Brođani. Selo se nalazi na desnoj obali Kupe, 13 kilometara istočno od Karlovca.
Gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan kaže da je zabilježeno blago opadanje vodostaja Une, ali da sve službe nastavljaju s radom.
"Nakon izvanrednih mjera nastalo je izvanredno stanje koje su visoki vodostaji uzrokovali, procjeđivanje kroz tlo i zaobilazne vode koje su došle u ulice, ali ono što smo uspješno odradili u samoj borbi je smanjivanje same razine vode u ulicama naspram vodostaja u rijeci Uni", rekao je Bišćan za Hrvatski radio.
"Cijelu noć ekipe dobrovoljnih vatrogasnih društava, Hrvatske vojske i podizvođača Hrvatskih voda radile su na dopunjavanju, to jest praćenja samog rada pumpi. Trenutačno imamo blago opadanje vodostaja.
Možemo reći, nije tendencija opadanja i ovih zaobilaznih voda, tako da nastavljamo s radom kako ne bi došlo do opet povećanja u samim ulicama jer sada vidimo da obilne padaline uzrokuju laganim nakupljanjem, to jest procjeđivanjem i daljnji dotok vode, samo ne iz rijeke, nego iz okolnih brežuljaka ili viših terena, rekao je.
Je li najgore prošlo za Hrvatsku Kostajnicu?
"Ja se nadam da je najgore prošlo, ali ovo je i dalje pola metra viši vodostaj od one situacije koju možemo nazvati izvanredne mjere, tako da je pred nama nekoliko dana borbi i održavanja jer pad je jedan centimetar.
Ako ćemo gledati u satima, treba mu dva dana da dođe samo do izvanrednih mjera, što je 450, a već na 450 ugroza je svim objektima koji su uz sam tok rijeke Une, tako da ćemo nastaviti još nekoliko dana u samoj borbi i smanjivanju vodostaja u ulicama, a tek u utorak ili srijedu možemo očekivati da će se rijeka vratiti u svoje korito", rekao je Bišćan.
Prema DHMZ-u danas će biti manje kiše, kao i sutra, no u subotu bi opet moglo padati, ali ne toliko koliko proteklih dana. Idućih dana bit će i više sunca, a doći će i do porasta temperature.
>> Opširnije
Predsjednik vlade Andrej Plenković posjetit će Karlovac i održati radni sastanak s ministrima, lokalnom zajednicom i nadležnim službama o daljnjim aktivnostima svih sastavnica sustava domovinske sigurnosti i civilne zaštite s ciljem pomoći stanovništvu i sprječavanja šteta zbog porasta vodostaja, najavljeno je iz vlade.
Nakon sastanka Stožera civilne zaštite, predviđene su izjave za medije, a potom slijedi obilazak okolnih područja.
"Ponavlja se scenarij iz 2014.", rekao je za N1 predsjednik DVD-a Pokupsko Stjepan Turković. I dalje raste vodostaj Kupa-Jamnička kiselica, u šest sati je izmjereno 705 centimetara, što je, prema njegovim riječima, problem.
Nakon velikih i obilnih kiša na vrgoračkom području došlo je do poplave polja jagoda na otvorenom, a voda je ušla i u plastenike, zbog čega je na koliko dana obustavljena berba. Fotografije poplavljenih polja snimljene su jučer.
Uslijed premještanja vodnog vala prema Sisku i Petrinji danas se očekuju problemi u pokupskom dijelu prema Sisku i Petrinji. Izvanredno je stanje i na Uni u mjestu Hrvatska Kostajnica, gdje je vodostaj 489 cm. Meteorologinje Tea Blažević za N1 je najavila novu kišu, ali znatno slabiju nego prethodnih dana.
"Suho je jutros na poplavljenom području, unatoč oblacima koji prekrivaju čitavu unutrašnjost. Kišovito je na istoku zemlje. U nastavku četvrtka bit će još povremeno oborine u unutrašnjosti, ali pretežno u gorskom dijelu i na istoku zemlje. Bit će to neusporedivo manja količina od ove prethodnih dana. Duž obale četvrtak će biti pretežno suh, tek poslijepodne u dijelu Dalmacije može biti pljuskova praćenih grmljavinom.
Petak će biti pretežno suh, tek lokalno u unutrašnjosti će biti slabe oborine. Duž Jadrana će biti većinom sunčano. Potpune stabilizacije neće biti niti u danima vikenda. Treba računati na povremene pljuskove na kontinentu, kojih tijekom subote može biti i na Jadranu", kaže Blažević.
Vodostaj Save kod Jasenovca nastavio je raste. Jutros je u šest sati izmjereno 867 centimetara.
U Hrvatskoj Kostajnici je i dalje na snazi izvanredno stanje obrane od poplava, a vodostaj Une u šest sati je bio 489 centimetara.
HAK javlja da su zbog vode na kolniku za sav promet zatvorene ceste:
- DC1 Gračac-Knin (obilazak je državnom cestom DC59 Knin-Oćestovo-Bribirske Mostine);
- DC36 Karlovac-Šišljavić (raskrižje Orlovačke i Rečićke ulice u Karlovcu, dionica Karlovac-Selce te u mjestu Koritinja), Donja Kupčina-Šišljavić i Gradac Pokupski-Lijevo Sredičko;
- DC42 u Ogulinu i mjestu Oštarije;
- DC47 Dvor-Hrvatska Kostajnica-Hrvatska Dubica;
- DC503 podvožnjak u Biogradu;
- ŽC2042 Cvetlin-GP Cvetlin;
- ŽC2050 Beletinec-Podevčevo-Novi Marof;
- ŽC2105 Pece-Završje;
- ŽC2221 Marija Bistrica – Globočec (klizište);
- ŽC2245 Sveti Martin na Muri;
- ŽC3034 Luka-čvor Vrbovec;
- ŽC3075 Samoborec-Peskovec;
- ŽC3142 u Maletićima;
- ŽC3149 Husje-Kobilić Pokupski;
- ŽC31051 Pirakovec;
- ŽC3156 Žažina-Mala Gorica;
- ŽC3185 u Belajskim Poljicama;
- ŽC3195 Gračenica Šišinečka i Donje Jame-Brikševina;
- ŽC3219 u Desmericama;
- ŽC3275 u mjestu Stankovac;
- ŽC3144 u Donjim Stativama;
- ŽC3143 u Levkušju;
- ŽC3195 u mjestu Prekopa;
- ŽC3223 u mjestu Dvorišće;
- ŽC3229 Topusko-Maljevac u mjestu Bjeljavina;
- ŽC3253 Košutarica-Mlaka;
- ŽC3275 Stankovac-Slana;
- ŽC5153 Gornji Kosinj-Bakovac;
- ŽC5217 Dobroselo-Mazin-Bruvno;
- ŽC5203 Dobroselo-Srb-Otrić;
- ŽC6027 u mjestu Krupa;
- LC25112 Stažnjevec-Željeznica;
- LC25118 Ivanečka Željeznica-Prigorec;
- LC25026 Goranec (odron);
- LC25112 Gačice-Stažnjevec;
- LC25020 Jelovec Voćanski;
- LC25154 u mjestu Gabrinovec,
- LC25172 u mjestu Dubravec;
- LC31007 Šulinec-Novo Mjesto;
- LC33086 u mjestu Skela;
- LC33175 Matijević-Donji Dobretin;
- LC34027 u Lipniku;
- LC34099 u Hreljinu Ogulinskom;
- LC34078 u Mrežničkoj Varoši;
- LC63032 u mjestu Kijani;
- LC34104 u Gerovu Tounjskom;
- LC67203 Kotezi-Dusina;
- LC67207 Vrgorac-Orah;
- LC67209 Draževitići-Veliki Prolog;
- LC Donja Kaniža-Lički Novi;
- NZ590790 Smiljan-Novoselo.
Zbog vode na kolniku ili odrona vozi se uz ograničenja na cestama:
- DC27 u Obrovcu zbog sanacije odrona vozi se jednim trakom, uz regulaciju semaforima;
- DC227 u mjestu Banfi zbog klizišta vozi se jednim trakom, uz privremenu regulaciju;
- DC47 između Jasenovca i Hrvatske Dubice zabranjen je promet za vozila čija masa prelazi 7,5t te se vozi uz ograničenje brzine od 40 km/h;
- DC56 Benkovac-Skradin u mjestu Lišane Ostrovičke (zbog vode na kolniku);
- DC60 u mjestu Čaporice (zbog odrona);
- ŽC2219 Pila-Sljeme (zbog odrona);
- ŽC3034 Vrbovec-Križevci između mjesta Vrbovečki Pavlovac i Gornji Tkalec (zbog vode na kolniku).
Korana je u Karlovcu u ponoć izjednačila povijesni rekord iz 2015. godine. Izmjeren je vodostaj od 852 centimetra, koji se zadržao cijelu noć.
Vodostaj Kupe je noćas oscilirao, ali se ipak smanjio u odnosnu na sinoć kada je izmjereno 499 centimetara. U šest sati je izmjeren vodostaj od 489 centimetara.
Iz Ravnateljstva civilne zaštite poručili su da je situacija na terenu u Karlovačkoj županiji ozbiljna, ali pod kontrolom. Sve službe su konstantno na terenu, grade se nasipi, pune dodatne vreće s pijeskom i distribuiraju u ugrožene dijelove.
Uz sve operativne snage civilne zaštite, angažirane su komunalne tvrtke i pripadnici Hrvatske vojske koji rade na aktivnostima obrane od poplava i raspoređuju se po potrebi na ugrožena područja u Hrvatskoj Kostajnici, Petrinji, Lekeniku, Dvoru i Hrvatskoj Dubici.
Vodostaj Kupe na mjernom području kod Petrinje dosegao je jutros 947 centimetra. To je samo tri centimetra niže od granice nakon koje se proglašava izvanredno stanje.
Meteorologinja Tea Blažević sinoć je za N1 komentirala situaciju s poplavama u Hrvatskoj.
"Glavnina oborine je iza nas, u idućim satima nas očekuje puno manje kiše. Povremeno i dalje treba u unutrašnjosti računati na kišu, i gorskim područjima, a to će se nastaviti ne samo do kraja ovog tjedna, nego i tijekom idućeg tjedna. Ovaj petak ima najviše šanse za suho vrijeme pa će to sigurno doprinijeti pomoći u borbi protiv poplava", rekla je i dodala:
"Noćas ili najkasnije ujutro vrhunac vodnog vala očekuje se na karlovačkom području. Većina stručnjaka se slaže da će sutra doći do poplavljivanja mjesta u pokupskom dijelu i prema Petrinji. Una je u stagnaciji već nekoliko sati, to je dobra vijest."
Napominje da su Slovenija i BiH bitni zbog pritoka i vodnih valova. "Situaciju nije uzrokovala obilna oborina samo na području Hrvatske, već se javila prvo u Italiji, pa Sloveniji, pa BiH, sve je to doprinijelo situaciji u Hrvatskoj", istaknula je.
Komentirajući koliko poplave imaju veze s klimatskim promjenama, otkrila je: "Jedan događaj se ne može tek tako dovesti u vezu s klimatskim promjenama. Treba napraviti analize. Hidrološku je situaciju je teže povezati s klimatskim promjenama, lakše je s temperaturama jer su u direktnoj vezi. Ono što znamo je da ćemo biti, Mediteran je žarište klimatskih promjena, izloženiji sušama, a između ćemo imati periode kad će u par dana pasti ekstremne količine kiše. Zakazujemo u prilagodbi u vidu infrastrukture - površine su nam prebetonirane. Ove poplave sam najavila danima prije nego što su se dogodile i upozoravala na čišćenje odvodnih kanala na čemu se slabo radi, vikendice se ne grade dovoljno visoko nego uz same rijeke, sve to treba uzeti u obzir. Globalno zagrijavanje znači više vodene pare u atmosferi, a to znači više ciklone za ovakve atmosferske prilike i štete."
Ovdje smo jučer pratili situaciju s poplavama u Hrvatskoj.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati