Snažno pale svjetske burze, tone li SAD u recesiju? "Sve ide u tom smjeru"
NA BURZAMA diljem Europe i Azije zabilježen je snažan pad, potaknut strahovima da američko gospodarstvo ide prema usporavanju.
Burze diljem Europe i Azije pale su u ponedjeljak, preplašene strahovima da američko gospodarstvo ide ka usporavanju. U Londonu na otvaranju burze ključan indeks FTSE 100 pao je za 2.3 posto, dok je Euronext 100 pao za 3.5 posto.
Puno značajniji pad zabilježen je u Aziji, pri čemu je japanski Nikkei 225 pao za 12.4% ili 4451 bod. Radi se o najvećem padu tog burzovnog indeksa po bodovima u povijesti. Kriptovalute su također pale. Bitcoin je pao na oko 50.000 dolara, najnižu razinu od veljače
Wall Street je pretrpio najgori dan u gotovo dvije godine nakon globalnog pada burza zbog straha od recesije u Americi. Pali su vodeći američki dionički indeksi - S&P 500, Dow Jones Industrial Middle i Nasdaq Composite.
S&P je završio s padom od 3%, što je najveći dnevni pad od rujna 2022. Dow je zaključio pad od 2,6%, dok je Nasdaq završio s padom od 3,4%.
Pad dolazi samo nekoliko tjedana nakon što je svaki od indeksa dostizao rekordne vrijednosti. Referentna vrijednost S&P-a 500 i dalje je u porastu od više od 9% od početka godine.
Glavni američki burzovni indeksi smanjili su gubitke na polovici svog radnog vremena.
Dow Jones Industrial Average pao je za manje od 800 bodova, ili nešto manje od 2%. Ranije danas pad je iznosio čak 1100 bodova.
S&P 500 pao je 2.2% nakon što je raniji pad bio iznad 3%.
Nasdaq je pao za 2,6%. Nakon otvaranje burzi pad je iznosio 4.3%.
Neki ekonomisti, uključujući Gregoryja Dacoa iz EY-a, sugerirali su da današnji pad tržišta u SAD-u predstavlja pretjeranu reakciju ulagača na zabrinutost da američka središnja banka nije dovoljno brzo smanjila kamatne stope.
"Čini se da je panika na tržištu nerazmjerna", napisao je Dacoa svojim klijentima, prenosi Sky News.
"Po našem mišljenju, ključni problem leži u tome što je Fed iza krivulje, u djelovanju i razmišljanju, a ne u značajnom gospodarskom padu", rekao je.
Glavni ekonomist konzultantske tvrtke RSM US Joseph Brusuelas rekao je da se radi o "klasičnoj tržišnoj panici".
Brusuelas kaže da tržište nije isto što i ekonomija. Dionice u SAD-u malo su se oporavile od jutrošnjeg slobodnog pada, ali su još uvijek u značajnom padu.
Europski indeks STOXX 600 dosegao je najnižu razinu u više od šest mjeseci večeras, javlja Reuters.
Strahovi od usporavanja najvećeg svjetskog gospodarstva pogodili su globalne dionice, pri čemu su dionice u sektoru energije i komunalnih usluga bile na čelu širokog tržišnog pada.
STOXX 600 zatvorio je dan s padom od 2,2%, ali iznad dnevnog minimuma. Indeks koji pokriva cijeli kontinent zabilježio je svoj najstrmiji trodnevni pad od lipnja 2022. godine, zatvarajući ispod ključne granice od 500 bodova drugi dan zaredom.
Američki financijski novinar Ron Insana ostavio je na društvenoj mreži X zanimljivu objavu.
"U 40 godina biznis novinarstva naučio sam dvije stvari. Prvo, kada se apsolutno sve prodaje (a sada se sve prodaje), onda je netko u problemu. Drugo, kada je netko u problemu, snižavanje kamatnih stopa nije daleko", objavio je.
Posljednjih nekoliko dana globalna tržišta dionica drastično su pala.
>> Opširnije
Neki analitičari smatraju da ulagači pretjeruju i kažu da je američka ekonomija u redu. Navode da je ovo prekomjerna reakcija na zabrinutost da Fed nije dovoljno brzo snizio kamatne stope.
"Panika na tržištu čini se neproporcionalnom", napisao je glavni ekonomist EY Gregory Daco u bilješci klijentima u ponedjeljak. "Po našem mišljenju, glavni problem leži u tome što su Federalne rezerve zaostale, u akciji i mišljenju, a ne u značajnom gospodarskom padu."
Joseph Brusuelas, glavni ekonomist u RSM US, rekao je da je ovo klasična tržišna panika. Važno je zapamtiti, dodao je, da tržište nije isto što i ekonomija.
Jim Smigiel, glavni investicijski direktor u SEI, podržao je to mišljenje. "Iskreno, ovaj prodajni val je sada pretjeran," napisao je.
Bivši američki predsjednik Donald Trump okrivio je potpredsjednicu Kamalu Harris za globalni pad burzi.
>> Opširnije
Tržišni stručnjak Daniel Saurenz s investicijskog portala Feingold Research rasprodaju je objasnio time da međunarodne burze sada moraju uračunati rizik od recesije.
"DAX, NASDAQ i Nikkei trgovali su na rekordnim razinama prije samo nekoliko tjedana, a Japanci pokazuju kako brzo zabava može završiti", rekao je Saurenz.
Budući da ulagači s obje strane Atlantika izbjegavaju rizična ulaganja.
U međuvremenu, zlato i valute koje se smatraju sigurnim utočištima, poput japanskog jena i švicarskog franka, profitirali su od neizvjesnosti.
Američki ulagači zabrinuti su da je američka središnja banka predugo čekala prije nego što je smanjila kamatne stope, ostavljajući zemlju u opasnosti od recesije, dok eskalacija napetosti na Bliskom istoku dodatno pridonosi pesimističnom raspoloženju.
Tehnološke dionice također su pale danas nakon loših rezultata tehnoloških divova u drugom tromjesečju, a neki promatrači sugeriraju da su zbog pompe oko umjetne inteligencije (AI) neke tvrtke precijenjene.
Posebnu zabrinutost izazvalo je izvješće da proizvođač čipova Nvidia odgađa lansiranje novih AI čipova zbog problema u dizajnu.
Nvidia je nedavno bila pokretačka snaga globalnog uspona burze, ali je pala za gotovo 14% u New Yorku u početku trgovanja danas prije nego što se oporavila.
Pale su dionice američkih banaka jer su strahovi od recesije natjerali investitore da maknu svoj novac iz sektora usko povezanog s gospodarstvom zemlje i okrenu se nečemu sigurnijem.
Banke su vrlo osjetljive na gospodarski pad jer recesije povećavaju zabrinutost od gubitaka zbog veće nezaposlenosti, dok potražnja za kreditima, ključni faktor profitabilnosti banaka, također trpi.
Investitori su postali sve nervozniji otkad je kriza povjerenja pogodila sektor prošle godine, dijelom zbog viših kamatnih stopa, i srušila tri velika regionalna igrača.
Citigroup je predvodio gubitke s padom od 6%. Wells Fargo, Bank of America i Goldman Sachs pali su za oko 4% svaki, dok su JPMorgan Chase i Morgan Stanley pali za 2,5% i 3,5%, redom.
S&P 500 indeks banaka, koji prati košaricu velikih bankovnih dionica, posljednji je put pao za 3,3%, dok je KBW indeks regionalnog bankarstva pao za 4%.
Glavna BBC-jeva dopisnica za gospodarstvo piše da ne trebamo biti previše zabrinuti današnjim događajima na burzama.
Dharshina David piše da tržišta povremeno znaju postati ovakva i dodaje da investitori pokušavaju zaraditi novac kladeći se na to što bi se moglo dogoditi s profitom kompanija i ekonomijama. Kaže da se to događa tijekom sezone ljetnih praznika kada se cijene dionica manje mijenjaju, što onda znači da je svaka promjena naglašenija.
"Međutim, ekonomisti upozoravaju da većina ekonomskih podataka sugerira da SAD ne ide prema recesiji, jedan je procijenio tu šansu na samo jedan prema četiri. Neka tržišta, poput onih u Velikoj Britaniji, samo su se vratila na razinu od prije nekoliko mjeseci, što sugerira da su investitori možda bili previše optimistični ranije.
Međutim, slabi podaci o broju radnih mjesta u SAD-u u petak pojavili su se upravo kada je niz događaja drugdje uznemirio tržišta, i možda će biti potrebno malo više dokaza da ih se umiri", piše David.
Korisnici velikih američkih brokerskih kuća prijavili su probleme s pristupom računima i uslugama uslijed rastuće globalne rasprodaje dionica.
Tisuće problema su prijavljene s pristupom web stranicama i online brokerskim platformama za Charles Schwab, Fidelity, Robinhood i Vanguard, prema Downdetectoru, koji prati stvarne smetnje u raznim uslugama. Razlozi za prekide još nisu poznati, ali se čini da su vremenski podudarni s otvaranjem američkih tržišta.
Prošlog mjeseca brokerske kuće i banke bile su među pogođenima prekidom usluge CrowdStrike, koji je utjecao na milijune računala u globalnoj IT smetnji.
Aktivnost u američkom uslužnom sektoru ponovno je znatno porasla prošlog mjeseca, prema najnovijem izvještaju S&P Globala.
Njegov PMI indeks američkog uslužnog sektora, što je mjera aktivnosti, iznosio je 55,0 za srpanj, što je malo manje od 55,3 koliko je bilo u lipnju, ali je još uvijek unutar razina koje pokazuju rast.
Američke uslužne tvrtke izvijestile su da je povećanje novih narudžbi dovelo do veće proizvodnje prošlog mjeseca, a također je potaknulo drugi uzastopni porast zaposlenosti.
Ovo sugerira da američka ekonomija još uvijek raste prilično solidnim tempom, i moglo bi umiriti zabrinutosti da klizi u recesiju...
Wall Street se malo oporavio nakon početnog pada.
Tehnološki orijentirani Nasdaq Composite indeks sada je pao za 3,8% na 16,135 nakon jednog sata trgovanja, nakon što je na otvaranju pao preko 6%.
Intel (koji je prošlog tjedna najavio planove za otpuštanje 15,000 radnika) je najveći gubitnik na Nasdaqu, pao je za 7,5%, a slijede ga Nvidia (-6,7%) i dizajner čipova Arm (-6,7%).
Tržišni pad sada je zahvatio i Wall Street, koji je upravo otvoren za trgovanje.
Tehnološki orijentirani Nasdaq Composite pao je za 6,2%, odnosno 1,038.07 bodova.
Referentni indeks S&P 500 pao je za 4,2%, odnosno 223.29 bodova.
Industrijski prosjek Dow Jones pao je za 2,8%, odnosno 1,119.01 bodova.
Strah od recesije u Americi
Zabrinutost oko snage američke ekonomije i prijetnja recesije u srži su ove rasprodaje. Loš izvještaj o zapošljavanju u petak pojačao je strahove od usporavanja u najvećoj svjetskoj ekonomiji.
Ali Nasdaq je također pogođen oštrim padom Applea, najveće svjetske kompanije. Investicijska tvrtka Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway, objavila je da je ovog vikenda prepolovila svoj veliki udio – čime je srušena tržišna vrijednost tehnološkog giganta od 3 trilijuna dolara, što je uzdrmalo širi Nasdaq.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati