Tko će naslijediti Hamneija? "Homeini bi bio prihvatljiviji narodu od sina ajatolaha"

VRIJEME istječe najvišim iranskim vjerskim vođama koji traže nasljednika vrhovnom vođi, ajatolahu Aliju Hamneiju, piše Reuters. Tročlano povjerenstvo jednog od najviših klerikalnih tijela u zemlji, koje je sam Hamnei imenovao prije dvije godine kako bi odabralo njegova nasljednika, posljednjih je dana ubrzalo pripreme nakon što je Izrael napao Iran i zaprijetio ubojstvom dugogodišnjeg vođe, reklo je pet dobro upućenih izvora za Reuters.
>>Razvoj događaja pratite na Indexu
"S obitelji se povukao u skrovište"
Hamnei (86) redovito prima izvješća o razgovorima, tvrde iranski izvori koji su željeli ostati anonimni zbog osjetljivosti teme. "S obitelji se povukao u skrovište, a čuva ga specijalna postrojba Revolucionarne garde Vali-je Amr", rekao je visoki sigurnosni dužnosnik.
Ako Hamnei bude ubijen, režim će nastojati odmah imenovati njegova nasljednika kako bi pokazao stabilnost i kontinuitet, tvrde izvori te ističu da je teško predvidjeti kako bi se politički smjer zemlje dalje razvijao.
Novi će vođa, navodi jedan od izvora blizak Hamneijevu uredu, biti izabran prema odanosti revolucionarnim načelima osnivača Islamske Republike, ajatolaha Ruholaha Homeinija. No istodobno se u vrhu vlasti razmatra i tko bi mogao predstavljati umjerenije ideje kako bi se izbjegli vanjski napadi i unutarnji nemiri, kaže isti izvor.
Hamneijev sin ili unuk vođe Islamske revolucije?
Prema petorici upućenih, u raspravama o nasljedniku izdvojila su se dva imena: Hamneijev 56-godišnji sin Modžtaba, kojeg se dugo smatralo jamcem kontinuiteta, i Hasan Homeini, unuk vođe Islamske revolucije.
Homeini, blizak reformističkom krilu koje se zalaže za popuštanje društvenih i političkih ograničenja, uživa poštovanje među višim klericima i u Revolucionarnoj gardi zbog svoje loze, dodaju izvori.
"Još jednom ponizno izražavam da je ovaj malen i nevažan sluga iranskog naroda spreman s ponosom biti prisutan na svakom frontu ili mjestu koje smatrate važnim", izjavio je 53-godišnji Homeini u javnoj poruci podrške vrhovnom vođi u subotu, samo nekoliko sati prije nego što je SAD izveo zračne napade na iranska nuklearna postrojenja.
"Homeini bi mogao predstavljati pomirljiviju opciju"
Prema istim izvorima, Homeini se tijekom ovog mjeseca, usred eskalacije sukoba s Izraelom i SAD-om, prometnuo u ozbiljnog kandidata jer bi mogao predstavljati pomirljiviju opciju i na domaćem i na međunarodnom planu u odnosu na Modžtabu Hamneija.
Za razliku od njega, Hamnei u svemu slijedi očeve tvrdolinijaške politike, tvrde izvori, ali naglašavaju da ništa još nije odlučeno, da se kandidati mogu promijeniti i da će konačnu odluku donijeti sam vrhovni vođa.
Izraelski zračni udari otežali eventualni prijenos vlasti
Upozoravaju, međutim, da s obzirom na nastavak vojnog sukoba nije jasno hoće li se uopće moći lako izabrati novi vođa, hoće li se moći sigurno ustoličiti i može li uopće dobiti autoritet koji je uživao Hamnei.
Izraelski zračni udari usmrtili su nekoliko visokih zapovjednika Revolucionarne garde, što dodatno otežava eventualni prijenos vlasti jer ta elitna sila desetljećima igra ključnu ulogu u provođenju odluka vrhovnog vođe. Ured vrhovnog vođe i Skupština stručnjaka, klerikalno tijelo iz kojeg dolazi i tročlano povjerenstvo za nasljedstvo, nisu bili dostupni za komentar.
Trump: Hamnei je laka meta
Prema izvorima, planiranje prijenosa vlasti već je bilo u tijeku zbog Hamneijeve dobi i dugogodišnjih zdravstvenih problema vođe koji desetljećima dominira svim aspektima iranske politike.
Zadaća je postala još hitnija u rujnu, kada je Izrael ubio čelnika Hezbolaha Sajeda Hasana Nasralaha, Hamneijeva bliskog saveznika. Pripreme su se znatno ubrzale ovog mjeseca, nakon izraelskih napada na nuklearna postrojenja, a zatim i američkih zračnih udara tijekom vikenda.
"Točno znamo gdje se skriva takozvani 'vrhovni vođa'", poručio je prošlog tjedna predsjednik SAD-a Donald Trump na društvenim mrežama, pozivajući Teheran na bezuvjetnu predaju. "On je laka meta."
"Hamnei u prošlosti bio protiv ideje da ga naslijedi sin"
Hamnei nije javno izrazio tko bi trebao biti njegov nasljednik. Prema izvorima, u prošlosti je bio protiv ideje da ga naslijedi sin, bojeći se da bi to moglo izazvati dojam da se Iran vraća obliku nasljedne vlasti kakva je ukinuta nakon svrgavanja šaha 1979.
Uloga vrhovnog vođe uvedena je nakon Islamske revolucije i potvrđena ustavom. Daje najvišem kleriku ovlasti da nadzire izabrane vlasti, uključujući predsjednika i parlament. Formalno, vrhovnog vođu bira Skupština stručnjaka, tijelo od 88 klerika koji se biraju na nacionalnim izborima, ali sve kandidate mora prethodno odobriti tvrdolinijaško nadzorno tijelo blisko Hamneiju.
"Homeini bi mogao Iran usmjeriti u novom pravcu"
"Bez obzira na to hoće li Islamska Republika preživjeti ili ne, ona će biti drukčija jer se kontekst u kojem postoji temeljito promijenio", rekao je iranski politički analitičar Hossein Rassam sa sjedištem u Londonu. Dodao je da bi Hasan Homeini mogao biti osoba koja će Iran usmjeriti u novom pravcu. "Režim mora izabrati nekoga tko može omogućiti postupan prijelaz."
Zbog bliskih veza s reformističkim krugovima koji su 1990-ih pokušali otvoriti Iran prema svijetu, tvrdolinijaši su Hasanu Homeiniju 2016. zabranili kandidaturu za Skupštinu stručnjaka.
"Bio bi prihvatljiviji iranskom narodu od tvrdolinijaša"
Pet upućenih izvora navodi da oni koji odlučuju o nasljedniku smatraju da bi Homeini bio prihvatljiviji iranskom narodu od tvrdolinijaša. Prošle je godine upozorio na "krizu rastućeg narodnog nezadovoljstva" zbog siromaštva i oskudice.
Za razliku od njega, Modžtaba Hamnei, tvrde izvori, dijeli stavove svoga oca o gotovo svim ključnim pitanjima, od obračuna s protivnicima do agresivne vanjske politike, a to su osobine koje smatraju rizičnima u trenutku kada je Iran pod napadom.
Modžtaba je klerik srednjeg ranga koji predaje teologiju u vjerskoj školi u Komu, središtu iranskog vjerskog života. Iako nikada nije obnašao formalnu dužnost u Islamskoj Republici, prema analitičarima, djeluje iz sjene kao osoba koja kontrolira tko ima pristup njegovu ocu.
Američko ministarstvo financija 2019. uvelo sankcije Hamneijevom sinu
Američko ministarstvo financija uvelo mu je sankcije 2019., navodeći da zastupa vrhovnog vođu "u službenom svojstvu iako nikada nije bio izabran ni imenovan na državnu funkciju", osim što radi u očevu uredu.
Nekoliko potencijalnih nasljednika koje se godinama spominjalo već je preminulo. Bivši predsjednik Akbar Hašemi Rafsandžani umro je 2017., bivši predsjednik Vrhovnog suda Mahmud Hašemi Šahrudi 2018., a bivši predsjednik Ebrahim Raisi poginuo je u padu helikoptera prošle godine. Još jedan visoki klerik, Sadik Amoli Laridžani, politički je marginaliziran.
Drugi, poput člana Skupštine stručnjaka, ajatolaha Alireze Arafija, još su uvijek u igri, ali su zaostali za Modžtabom Hamneijem i Hasanom Homeinijem, navode izvori. Izvan kruga najizglednijih postoji mogućnost da se odabere manje poznatog klerika kao figuru podložnu interesima Revolucionarne garde, kaže Ali Vaez, direktor za Iran u organizaciji International Crisis Group.
"Moguće je da će istaknuti nekoga za koga nitko nikad nije čuo"
"Moguće je da će istaknuti nekoga za koga nitko nikad nije čuo i tko neće imati ni približno onakvu moć kakvu je ajatolah Hamnei imao tijekom više od 30 godina", rekao je Vaez.
Glas vrhovnog vođe jako je važan. Nakon smrti osnivača Islamske Republike, ajatolaha Ruholaha Homeinija 1989., Hamnei je javno predstavljen kao njegov odabrani nasljednik. Iako je prethodno bio predsjednik, tada je bio samo klerik srednjeg ranga i mnogi su ga utjecajni vjerski autoriteti smatrali preslabim da naslijedi karizmatičnog vođu.
No s vremenom je učvrstio svoju vlast i postao neupitni donositelj odluka u Iranu, oslanjajući se na Revolucionarnu gardu, pobijedio je političke suparnike i ugušio više valova narodnog otpora.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati