Inspektori su napokon ušli u razoreni sirijski grad, hoće li dokazati da se dogodio kemijski napad?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: EPA
MEĐUNARODNI inspektori Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) u sirijskom gradu Dumi uspjela je prikupiti uzorke koji će omogućiti da se utvrdi je li ondje 7. travnja u napadu korišteno kemijsko oružje, stoji u priopćenju agencije.
"OPCW će analizirati situaciju i razmotriti daljnje korake koji uključuju i mogući još jedan posjet Dumi", kaže se u priopćenju.
Dodaje se da OPCW neće obavljati procjenu uzoraka već će oni biti prebačeni u Nizozemsku i dalje u predviđene laboratorije te organizacije u Rijswijku, predgrađu Haga u kojima će se obaviti njihova analiza.
Na temelju rezultata analize uzoraka i na temelju ostalih informacija i predmeta što su ih u Dumi prikupili članovi tima misija će sastaviti izvješće i podnijeti ga državama članicama organizacije, stoji u priopćenju OPCW-a.
Agencija istražuje upotrebu toksičnog kemijskog oružja
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Agencija istražuje upotrebu toksičnoga kemijskog oružja u sirijskom građanskom ratu od 2014. OPCW će pokušati odrediti je li u Dumi upotrebljeno kemijsko oružje. Agencija nema ovlasti donositi zaključke o tomu koja je strana u sukobu koristila kemijsko oružje.
Ekipa OPCW-a je stigla u Siriju 14. travnja. Zbog sigurnosnih razloga do sada nisu mogli početi istragu.
"To je prvi posjet mjestu navodnog kemijskog napada u povijesti postojanja sirijskog slučaja", kaže se u priopćenju ruskog ministarstva vanjskih poslova.
Posjetili su jednu od dvije napadnute lokacije
Ekipa OPCW-a posjetila je jednu od dviju lokacija koje su bile napadnute kemijskim oružjem 7. travnja. Inspektori su prikupili i druge podatke i materijale.
Tim od devetero stručnjaka čekao je tjedan dana u glavnom gradu Sirije kako bi posjetio Dumu i uzeo uzorke s mjesta napada. U srijedu su trebali ući u grad, no njihov je posjet Dumi odgođen.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kada je sigurnosna izvidnica UN-a za Dumu u utorak krenula u pregled potencijalnog mjesta napada, na njih je pucano pa su se bili prisiljeni povući. "Ekipa se vratila u Damask", naveo je tada generalni direktor OPCW-a Ahmet Uzumcu u priopćenju.
Strahovali su od uništavanja dokaza
Zapadni dužnosnici strahovali su da su uništeni dokazi o kemijskom napadu. "Ipak, važni tragovi otrovnih kemikalija vjerojatno su još uvijek prisutni u okolišu i ostacima žrtava", kazao je za AFP Alastair Hay, profesor toksikologije okoliša na Sveučilištu u Leedsu.
"Nervni otrovi poput sarina mogu biti prisutni u okolišu nekoliko tjedana nakon upotrebe, a posebno ako dođete blizu mjesta gdje je došlo do eksplozije", dodao je. "Uzorci obdukcije, ako su dostupni, pružit će neprocjenjiv dokaz jer se nervni otrovi mogu pronaći u velikom broju organa", kazao je.
Iako postoji sumnja da je dio forenzičkih dokaza kemijskog oružja uklonjen, stranim novinarima je dozvoljen ulaz u grad.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
U napadu je stradalo najmanje 40 osoba
Podsjetimo, u kemijskom napadu u Dumi 7. travnja smrtno je stradalo najmanje 70 osoba. Taj napad toksičnim plinom Zapad pripisuje sirijskim vladinim snagama.
Nakon tog su Washington, Pariz i London napali postrojenja sirijskih vlasti za kemijsko oružje što je izazvalo porast diplomatskih napetosti.
Zapad je više puta optužio Rusiju da inspektorima OPCW-a onemogućuje pristup u Dumu i uništava tragove kemijskog oružja, što Rusija odlučno odbacuje tvrdeći da nije bilo sigurnosnih pretpostavki za njihov ulazak u Dumu.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati