Indijska letjelica sletjela na Mjesec
INDIJSKA svemirska letjelica Chandrayaan-3 sigurno je sletjela na Mjesec! Indija je tako postala tek četvrta zemlja kojoj je to uspjelo. Do sada su samo SAD, Sovjetski Savez i Kina sigurno spustili svemirske letjelice na Mjesec.
"Chandrayaan" na sanskrtu znači "lunarno vozilo". Sonda bi trebala istraživati južnu stranu Mjeseca oko dva tjedna. Taj dio Mjeseca mogao bi sadržavati led i vrijedne minerale.
Ruska svemirska agencija Roskozmos čestitala je Indiji na uspješnom slijetanju svemirske letjelice.
>> Opširnije
Sreedhara Panicker Somanath, čelnik Indijske organizacije za svemirska istraživanja (ISRO), obratio se okupljenima. Govor je započeo zahvalivši premijeru Modiju na njegovoj beskrajnoj potpori i vjeri u rad svemirske agencije.
"Također, želim zahvaliti svakoj osobi koja se molila da misija uspije. Ovo nije samo naš rad, ovo je rad cijele generacije znanstvenika", zaključio je presretni Somanath.
Indijski premijer Narendra Modi oglasio se nakon povijesnog uspjeha njegove zemlje. Nebo nije granica, naglasio je Modi pa dodao:
"Zemlja će nas zauvijek pamtiti po ovom trenutku. Ovaj dan pokazuje kako možemo učiti iz svojih neuspjeha kako bismo na kraju uspjeli."
Indijska svemirska agencija spustila je svemirsku letjelicu na Mjesečev južni pol, što je misija koja će unaprijediti indijske svemirske ambicije.
>> Opširnije
Indija je postala prva zemlja koja je uspješno spustila svemirsku letjelicu blizu Mjesečevog južnog pola. Istraživanje južnog pola ključno je za potragu za vodom.
Chandrayaan-3 je započeo spuštanje prema Mjesecu, to je ono što neki znanstvenici nazivaju 15 minuta terora.
Lender je sada počeo prelaziti iz horizontalnog položaja velike brzine u okomiti. Upravo taj kritični manevar nije uspio s Chandrayaanom-2 2019. Lender je izgubio kontrolu u posljednjim minutama spuštanja, što je rezultiralo padom.
Chandrayaan-3 se u potpunosti oslanja na logiku programiranu u svojim računalima za cijeli proces slijetanja. Njegov kontrolni centar ne može slati naredbe lenderu sada, dok se spušta.
Svemirska letjelica je sada otprilike na polovici svog spuštanja, dok se približava Mjesecu. Tim svemirske agencije Isro opisao je početak spuštanja Chandrayaana-3 kao veličanstven.
Kontrolna soba nastavlja nadzirati svaki parametar lendera, dok se Indija nada uspješnom spuštanju.
Spuštanje letjelice je počelo. Kreće se planiranom putanjom prema lunarnom južnom polu. Oko kontrolne sobe čuje se pljesak, javlja BBC.
Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa čestitao je indijskom premijeru Narendri Modiju uoči pokušaja njegove zemlje da sleti na Mjesec. Dvojica čelnika trenutno su na summitu zemalja BRICS-a (Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike) u Johannesburgu.
"Ovo je za nas, kao obitelj BRICS, važna prilika i radujemo se s vama", rekao je Ramaphosa.
Chandrayaan, što znači "Mjesečevo vozilo" na sanskrtu, lansiran je iz svemirskog centra Satish Dhawan u Sriharikoti, u južnoj indijskoj državi Andhra Pradesh, 14. srpnja. Svemirska letjelica polako se približava površini Mjeseca.
Ova misija označava drugi pokušaj Indije da izvrši kontrolirano slijetanje na Mjesec. Prvi pokušaj, 2019. s Chandrayaan-2, završio je rušenjem letjelice na Mjesečevu površinu zbog problema sa softverom i poteškoća s kočenjem pri spuštanju.
Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO) je jučer objavila niz fotografija i snimaka snimljenih kamerama na letjelici. Jedan pogled na Mjesec iz ptičje perspektive snimljen je sa 70 kilometara iznad Mjesečeve površine. Još jedna slika, snimljena 20. kolovoza, nudi krupni plan Mjesečevog prašnjavog sivog terena.
Indijska javnost grozničavo iščekuje slijetanje, a u medijima se odbrojava vrijeme do slijetanja. Molitve su održane u hramovima, džamijama i crkvama u zemlji, a školarci su mahali indijskom trobojnicom dok su čekali projekcije slijetanja uživo.
Premijer Narendra Modi promatrat će slijetanje iz Južne Afrike, gdje sudjeluje na summitu BRICS-a koji je u tijeku, izvijestili su mediji. Neravan teren otežava slijetanje na južni pol, a prvo slijetanje bilo bi povijesno. Vodeni led u regiji mogao bi opskrbljivati gorivom, kisikom i pitkom vodom buduće misije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati