Hrvati u Srbiji uznemireni muzejom u spomen četniku Draži Mihailoviću u Beogradu
DEMOKRATSKI savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) uznemirujućim je po ondašnje Hrvate ocijenio otvaranje Muzeja četničkog zapovjednika Dragoljuba Draže Mihailovića u Beogradu i u današnjem priopćenju istaknuo da je to posljedica štetnih revizionističkih procesa u Srbiji.
Na mjestu nekadašnje obiteljske kuće četničkog vojvode Mihailovića u srijedu je svečano otvorena spomen-soba i postavljena skulptura u organizaciji udruga "Naša Drina" i "Boračka organizacija Srbije i Srpske".
"Četnički pokret ima svoja snažna ogrešenja o Hrvate tijekom Drugog svjetskog rata"
DSHV ističe da je to "još jedna u nizu prijepornih posljedica revizije prošlosti – posljedica koja djeluje uznemirujuće po ovdašnje Hrvate". "To je stoga što je četnički pokret ne samo bio dio kolaboracijskih snaga njemačkih i talijanskih okupatora nego je imao i svoja snažna 'ogrešenja' o Hrvate tijekom Drugoga svjetskog rata", navodi se, među ostalim, u priopćenju stranke.
DSHV podsjeća kako su revizionistički procesi u Srbiji započeli nakon 2000. godine i da su u njima povijesne "istine" i tumačenja bili podređeni aktualnim političkim potrebama.
"Tijekom vlasti demokratskih stranaka u Srbiji od 2000. do 2012. godine četništvo se revitaliziralo te se revidirala uloga četnika u Drugom svjetskom ratu, što je izravno potvrđeno donošenjem zakona o izjednačavanju prava četnika i partizana 2004. godine", navodi se u priopćenju.
"Nova, nacionalistička kultura sjećanja u Srbiji stvorila je sliku o četnicima koja ne odgovara povijesnim istinama"
Dodaje se da je proces revizionizma povijesti posljedično donio i cijeli val sudskih procesa rehabilitacija suradnika okupatora, promjenu naziva ulica, izmjenu sadržaja školskih udžbenika.
"Riječju, nova, nacionalistička kultura sjećanja u Srbiji stvorila je slike i predstave o četnicima koja ne odgovara povijesnim istinama", ističe se i dodaje da je to imalo i još uvijek ima ozbiljne posljedice kako na međuetničke odnose, tako i na izgradnju povjerenja na području bivše Jugoslavije.
"Srbiji i Srbima revizionizirani dio povijesti nanosi štete na planu unutarnjih političkih odnosa"
Republika Srbija i Srbi kao narod, zaključuje DSHV, imaju dovoljno časnu i dugu tradiciju antifašizma da joj revizionizam povijesti ne samo da ne treba nego nanosi štete na planu unutarnjih političkih odnosa.
Otkrivanje spomenika i otvaranje spomen-sobe vođi četničkog pokreta Dragoljubu Draži Mihailoviću u Beogradu u četvrtak je osudilo Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Hrvatske ističući da je to "apsolutno neprihvatljivo, zabrinjavajuće i u potpunoj suprotnosti s članstvom u EU, što Srbija navodi kao svoj strateški cilj".
Neovisni intelektualci u Srbiji, kako prenosi N1, naglašavaju da je podizanje spomenika Draži Mihailoviću "skretanje pažnje javnosti s ekonomskih problema" i da je država to trebala stopirati.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati