Haker za El Chapov kartel ukrao podatke agenta FBI-a, uslijedila su ubojstva doušnika

HAKER koji je radio za meksički narkokartel Sinaloa uspio je doći do telefonskih zapisa jednog dužnosnika FBI-a i koristiti nadzorne kamere u Mexico Cityju kako bi pratio doušnike američke agencije 2018. godine, navodi američko ministarstvo pravosuđa u izvješću objavljenom u četvrtak, piše Reuters.
Ovaj slučaj otkriven je u reviziji Ureda glavnog inspektora ministarstva pravosuđa koja se bavila nastojanjima FBI-a da ublaži posljedice "sveprisutnog tehničkog nadzora", pojma koji opisuje globalni rast upotrebe nadzornih kamera i procvat trgovine golemim količinama podataka o komunikaciji, lokaciji i kretanju.
U izvješću se navodi da je haker radio za kartel kojim je upravljao Joaquín "El Chapo" Guzmán, koji je 2017. izručen Sjedinjenim Državama. Prema izvješću, haker je identificirao pomoćnika pravnog atašea FBI-a u američkom veleposlanstvu u Mexico Cityju te je s pomoću telefonskog broja tog dužnosnika "došao do popisa poziva koje je obavio i primio, kao i do podataka o geolokaciji".
Kartel zastrašivao i ubio potencijalne izvore informacija ili svjedoke u istragama
U izvješću se također navodi da je haker "iskoristio sustav nadzornih kamera u Mexico Cityju kako bi pratio kretanje dužnosnika po gradu i identificirao osobe s kojima se sastajao". Kartel je te podatke koristio kako bi zastrašio, a u nekim slučajevima i ubio potencijalne izvore informacija ili svjedoke u istragama.
U izvješću nisu navedeni identiteti navodnog hakera, pomoćnika atašea ni žrtava. Američko veleposlanstvo u Meksiku uputilo je novinare na State Department i ministarstvo pravosuđa, koji nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar. Ni FBI ni odvjetnik El Chapa nisu odmah dostavili svoje komentare.
"FBI ima strateški plan"
Prikupljanje preciznih podataka o lokaciji s mobilnih telefona kod velikog broja komercijalnih i službenih subjekata, u kombinaciji s neprestanim rastom broja nadzornih kamera, predstavlja ozbiljan problem za obavještajne i policijske službe jer mnoge ovise o doušnicima.
U izvješću se navodi da su nedavni tehnološki napredci "učinili lakšim nego ikad da manje sofisticirane države i kriminalne organizacije prepoznaju i iskoriste slabosti u globalnoj ekonomiji nadzora". FBI, prema dokumentu, ima strateški plan za smanjenje tih rizika te je preporučeno više obuka za zaposlenike agencije.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati