FOTO Ni Solin ne može disati od smrada
Foto: Neven Gabrić/Solin Live
SMRAD s Karepovca je nakon Splita poharao i Solin. Posljednjih dana puše jugo i Solinjani, nakon Splićana trpe posljedice sanacije smetlišta i otkopavanja brojnih naslaga otpada koji se desetljećima odlagao na Karepovcu. Neke je situacija podsjetila na Černobil.
Gradonačelnik Solina Dalibor Ninčević zatražio je jutros od Grada Splita da ga izvijeste što sve mjere od plinova. Zatražio je i da se mjerna stanica postavi u Solinu, koji je nakon Splita prvi na udaru smrada s Karepovca.
Nesnosni smrad
"Ponukani velikom i opravdanom zabrinutošću sugrađana zbog nesnosnog smrada koji se posljednjih dana intenzivno osjeća na području Grada Solina te opravdane bojazni da neugodni mirisi koji se šire zrakom mogu sadržavati štetne tvari po zdravlje građana", napisao je Ninčević o razlozima koji su ga motivirali da zatraži konkretne odgovore od splitskog dogradonačelnika Nina Vele koji se operativno bavi sanacijom Karepovca.
Južina
"Puše južina, zato smrdi u Solinu. U Splitu se ovih dana ništa ne osjeća, sve ovisi o tome kako vjetar okrene. Kada zapuše bura, smrad će biti u Splitu. Nema izvanrednih situacija, mjerenja se stalno rade. Nema nikakvih upozorenja. Ovako inače stalno smrdi na odlagalištu, a sada smrdi više jer se otkopavaju naslage smeća. Meni mater doma isto kaže da smrdi. Smrdi jer se smeće gomilalo pedeset godina", kazao nam je direktor Čistoće Miroslav Delić, čija je kuća u Solinu kod Mercatora.
Naručuju se aparati za mjerenje merkpatana, sumpor dioksida i dušikovog dioksida
Tihomir Barić iz Inicijative Drugo lice Splita kaže da je situacija u splitskim naseljima kod Karepovca uobičajena.
"Malo je jugo otjeralo na drugu stranu pa ga sada više osjećaju u Solinu", kaže Barić.
Nema razloga za uznemirenost, smatra i Nenad Periš, voditelj Odjela za ispitivanje kvalitete zraka i tla Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
"Stanje je uvijek isto, sve je u granicama. Amonijak je na 11, a granična vrijednost je 100. Smrde merkaptani. Nažalost ne mjerimo ih jer nemamo aparata, nismo opremljeni. Znam da je Čistoća zatražila kod svih ovlaštenih za mjerenje, a ima ih troje u Hrvatskoj, da se dostave ponude i znam da traže još mjerenja za sumpor dioksid i dušikov dioksid", kazao nam je Periš.
Split i Solin čeka još pola godine smrada
Čuli smo se i s dogradonačelnikom Splita Ninom Velom. Uputio je odgovor gradonačelniku Solina u kojem je naveo da se radovi na Karepovcu odvijaju sukladno dozvoli za gradnju i glavnom projektu.
Na Karepovcu su postavljeni uređaji za mjerenje lebdećih čestica s udjelom metala, sumporovodika i amonijaka. Izvođač radova ima obavezu mjeriti čitav niza plinova na samom odlagalištu pa se tako mjere i metan, ugljikov dioksid, kisik, sumporovodik i ugljikov monoksid. Zatražene su i ponude za postavljanje dodatnih uređaja za mjerenje sumporovog dioksida, dušukovog dioksida i merkaptana.
"Imamo naznake da bi se uređaji za dodatna mjerenja mogli postaviti idućih dana. Sva dosadašnja mjerenja pokazala su da prekoračenja dozvoljenih vrijednosti nije bilo. Neugodni mirisi osjećat će se u naseljima prema kojima puše vjetar tijekom prve faze radova", napisao je Vela.
Pozvao je Solinjane, a i Splićane da doprinesu sanaciji Karepovca tako da smanje količinu otpada razvrstavanjem.
Prva faza radova na Karepovcu trebala bi potrajati 30 mjeseci, a intenzivan smrad osjećat se prvih šest mjeseci. Do sezone bi stanje trebalo biti kud i kamo bolje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati