DORH ispitao osumnjičenika za devastaciju uvale Vruja
DRŽAVNO odvjetništvo Republike Hrvatske ispitalo je osumnjičenika za kojeg se vjeruje da je devastirao uvalu Vruja. Nisu htjeli otkriti o kome se radi.
Javnosti je poznato da već desetljećima u uvali bespravno gradi samo jedan čovjek - poduzetnik Stipe Latković, financijer predsjedničke kampanje Zorana Milanovića, njegov blizak prijatelj te poslovni suradnik. A gotovo sve grube radove obavlja njegova građevinska tvrtka POINT Split, poznata po unosnim poslovima s gradskim vlastima.
>> Firma koja devastira Vruju je u samo pola godine dobila 4.5 milijuna naših kuna
Ispitani osumnjičenik i predstavnik pravne osobe
Danas smo od glasnogovornika splitskog Općinskog državnog odvjetništva Josipa Mršića zaprimili sljedeću informaciju:
"Ističem kako smo postupajući po kaznenoj prijavi Građevinske inspekcije nakon ispitivanja osumnjičenika i predstavnika pravne osobe zbog kaznenih djela iz članka 212. i 317. Kaznenog zakona u predmetu otvorili istraživanje tijekom kojega smo zatražili dodatnu dokumentaciju od Grada Omiša.
Nakon što istraživanje bude dovršeno bit će donesena državnoodvjetnička odluka o kojoj će javnost biti pravodobno izviještena", stoji u dopisu.
>> DORH preuzeo slučaj devastacije Vruje, istražuju se dva aspekta
Kakva mu kazna prijeti?
U spomenutom članku 212. Kaznenog zakona definira se pitanje protupravne gradnje:
"Tko protivno propisima gradi građevinu u području koje je propisom ili odlukom nadležnog tijela proglašeno zaštićenom prirodnom vrijednosti, kulturnim dobrom ili drugim područjem od posebnog interesa za državu, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina", stoji u Zakonu.
Članak 317. istog zakona odnosi se na skidanje znaka zabrane gradnje koji je građevinska inspekcija postavila.
"Tko skine ili povrijedi službeni pečat ili znak koji je ovlaštena službena osoba stavila radi osiguranja predmeta, prostorije ili prostora, ili tko bez skidanja ili povrede pečata ili znaka uđe u takav prostor ili prostoriju ili otvori osigurani predmet, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine", piše u Kaznenom zakonu.
>> Puljak: Čovjek 20 godina ilegalno gradi na državnoj zemlji, a država mu ne može ništa
Kroz dvadeset godina, koliko se bespravna gradnja dopušta na Vruji, sagradilo se na desetke bespravnih objekata. Isto tako je investitor i ranije skidao znakove zabrane i nastavljao s radom tako da je teško reći odnosi li se ovo na neku nedavnu gradnju, recimo probijanje ceste od Jadranske magistrale do uvale, ili na sve što je do sada bespravno gradio, a prolazio nekažnjeno.
Ministarstvo je dobilo peticiju Festivala bespravne gradnje, razmatraju je
Iz Ministarstva prostornog uređenja i državne imovine potvrdili su nam da razmatraju navode iz peticije koje im je ranije dostavio Festival bespravne gradnje i devastacije prirode.
Više od 8000 osoba potpisalo je da traže povratak uvale u prvobitno stanje uklanjanjem svega ilegalnog što je u njoj sagrađeno (od ceste preko privezišta za brodove, uzgajališta jastoga, luksuznih apartmana, tunela...) ili rušenje bespravnih objekata i ostavljanje samo malog izletničkog odmarališta kakvo je prije postojalo tako da ono dobije javnu namjenu i da se koristi kao planinarski dom.
"Ministarstvo je zaprimilo peticiju koja je ministru Horvatu upućena od strane Organizacijskog odbora festivala. Stručne službe Ministarstva razmotrit će navode iz peticije te će Ministarstvo nakon međuresorne koordinacije u okviru svoje nadležnosti odlučiti o daljnjim koracima", poručili su u zadnjem dopisu iz Ministarstva.
Državni inspektorat ne želi dati podatke o tome što su u ovih 20 godina inspekcije radile na Vruji
Suvišno je više i ponavljati da se na Vruji već dvadeset godina nekažnjeno bespravno gradi na državnoj zemlji. Ali kako bismo saznali što su državne inspekcije svo to vrijeme poduzimale, obratili smo se Državnom inspektoratu.
Još 14. lipnja poslali smo upit u kojem smo tražili da nam navedu sva postupanja u uvali Vruja od 2002. godine do danas. Zatražili smo da nam navedu što se do sad napravilo da se spriječi devastacija, kakvi su prijedlozi podneseni, koliko je podignuto tužbi, ispisano naloga za rušenje, koliko su puta inspektori izlazili na teren i sva ostala postupanja iz njihova djelokruga.
Povjereniku za informiranje su rekli da nam ne mogu odgovoriti jer se radi o "inspekcijskoj tajni"
Odgovor još uvijek nisu poslali. Zakonski rok bio je 15 dana. Prošla su 73.
U lipnju, kad smo poslali upit, na Vruji se ništa naročito nije događalo, čak ni Festival bespravne gradnje i devastacije prirode nije postojao. Na naše neprestane pozive iz glasnogovorništva Državnog inspektorata davali su odgovore od toga kako bi za to trebalo prekopati arhivu pa do toga da ne možemo razgovarati sa službenicom koja nam treba odgovoriti na upit jer - nema telefon. Govorili su i da nisu zaprimili upit, onda da su zaprimili pa da su na njega odgovorili, bilo je tu zaista svega.
Mjesec dana nakon što nam nisu dostavili odgovor, žalili smo se Povjerenstvu za pravo na pristup informacijama. Iz njihova smo dopisa saznali da im je Državni inspektorat kazao da nam ne mogu dati te podatke jer je "riječ o inspekcijskoj tajni".
Jedini je problem što inspekcijska tajna ovdje ne postoji
>> Država može, ako želi, srušiti bespravne objekte u Vruji
Ovo je zadnje što smo zaprimili od Povjerenstva za pravo na pristup informacijama:
"Ujedno je navedeno da vam ne mogu dostaviti preslike dokumenata koji sadrže traženu informaciju jer je riječ o inspekcijskoj tajni, sukladno članku 57. stavku 6. Zakona o Državnom inspektoratu. (...) Državni inspektorat je pogrešno upotrijebio pravni temelj iz Zakona o pravu na pristup informacijama, odnosno odredba članka 15. stavka 2. točke 2. navedenog Zakona ne obuhvaća odredbu članka 57. Zakona o Državnom inspektoratu kojom je propisano postojanje inspekcijske tajne."
Sutra će biti 74 dana da nisu odgovorili. Ne znamo zašto im je to toliko teško.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati