Bošnjačke stranke odbacile zaključke HNS-a BiH: "To je neka vrsta ucjene"
POLITIČKE stranke s bošnjačkim i građanskim predznakom ocijenile su neprihvatljivim zaključke koje je u subotu usvojio Hrvatski narodni sabor BiH (HNS) pozivajući na dogovor o izbornoj reformi, ali i na moguću reorganizaciju BiH ako pregovori ne uspiju, no to je pozdravio lider bosanskih Srba Milorad Dodik.
Vladajuća bošnjačka Stranka demokratske akcije (SDA) te Socijaldemokratska partija BiH (SDP BiH), kao i Naša stranka (NS), zaključke HNS-a označili su nekom vrstom ucjene, poručivši kako se time neće dati zastrašiti.
"Zaključci HNS-a u sebi sadrže i prijetnje teritorijalne reorganizacije"
Zaključci HNS-a koji u sebi sadrže i prijetnje teritorijalne reorganizacije te niz proizvoljnih i netočnih ocjena i tumačenja ustava i zakona sužavaju prostor za razgovore o ustavnoj reformi i izmjenama izbornog zakonodavstva, stoji u reagiranju SDA objavljenom nakon zasjedanja HNS-a.
Dodali su kako nikakve nove teritorijalne organizacije na tragu etničkih podjela u BiH neće biti niti će SDA na to ikada pristati, a posebice neće dopustiti obnovu Herceg-Bosne kakva je postojala do 1994. godine.
"Na politiku SDA pogotovo neće utjecati prijetnje i uvrede koje na račun Bosne i Hercegovine svakodnevno izriče predsjednik Hrvatske Zoran Milanović. On se i u Hrvatskoj pita malo, a o Bosni i Hercegovini će se uvijek pitati nimalo", poručili su iz SDA, ističući kako će izbora u listopadu svakako biti, a HDZ BiH može odlučiti samo hoće li na njima sudjelovati ili ih bojkotirati.
"Masa proizvoljnih tvrdnji, neistina i besmislica"
I predsjednik oporbenog SDP-a Nermin Nikšić poručio je kako će jesenskih izbora svakako biti, što god o njima mislili u HNS-u, jer bi sve drugo bila suspenzija demokracije.
U objavi na svom Facebook profilu Nikšić je zaključke HNS-a opisao kao "masu proizvoljnih tvrdnji, neistina i besmislica", optužujući HNS da uporno dovodi javnost u zabludu tezama o legitimnom predstavljanju i podudarnosti "rasističkog koncepta" s europskim vrijednostima i presudama Europskog suda za ljudska prava
Nikšićeva je teza kako svih pet presuda Europskog suda za ljudska prava kojima je utvrđeno postojanje diskriminacije u izbornom procesu u BiH potvrđuje potrebu uspostave koncepta koji će svakom građaninu BiH osigurati pravo da se kandidira na izborima za Predsjedništvo i Dom naroda BiH, bez diskriminacije po osnovu etničke pripadnosti i bez davanja posebnih prava konstitutivnim narodima.
Naša stranka (NS), koja je, kao i SDP BiH, odlučila bojkotirati pregovore o izmjenama izbornog zakona sve dok traju blokade državnih tijela vlasti što ih provode dužnosnici iz reda bosanskih Srba stajališta je kako zaključci HNS-a samo dodatno kompliciraju stanje u zemlji, a predloženim modelima izmjena izbornog zakona samo štete interesima Hrvata u BiH jer zagovaraju "politički i teritorijalni aparthejd".
"Tražeći da glasovi Hrvata u Sarajevu, Tuzli, Zenici i u drugim mjestima ne budu jednako vrijedni glasovima Hrvata iz Mostara, Gruda, Čapljine i drugih mjesta gdje su Hrvati većina, HDZ čini da ti naši građani u političkom smislu nestanu i iz tih dijelova BiH. Inzistiranjem na legitimnim i nelegitimnim Hrvatima HNS je prigrlio jednoumlje i odbacio sve one Hrvatice i Hrvate koji se s njima ne slažu", stoji u izjavi NS-a.
O zaključcima HNS-a do nedjelje se nisu očitovali iz stranaka Narod i pravda (NiP) i Saveza za bolju budućnost (SBB), čiji su lideri Elmedin Konaković i Fahrudin Radončić preuzeli ulogu posrednika u organiziranju pregovora bošnjačkih i hrvatskih političara zagovarajući potrebu da se dođe do dogovora o izbornoj reformi.
Dodik pozdravio zaključke HNS-a BiH
Za razliku od stranaka čije je sjedište u Sarajevu, za vladajuću stranku u Republici Srpskoj zaključci HNS-a su sasvim prihvatljivi.
"Problem jednog naroda u BiH problem je svih i to je valjda svima jasno. Ignoriranje preglasavanja jednog naroda BiH gura u dugoročnu nestabilnost i odgovornost za to snosit će oni koji to ne žele da vide i da riješe", izjavio je u nedjelju srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, ujedno čelnik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
HNS, koji okuplja političke stranke s hrvatskim predznakom u BiH, u subotu je na izvanrednom zasjedanju u Mostaru ocijenilo kako ne postoje uvjeti da se u listopadu izbori provedu po sadašnjem zakonu pa ih je stoga nužno odgoditi do postizanja političkog dogovora o izmjenama.
Predsjednik HNS-a Dragan Čović najavio je kako će novi krug pregovora hrvatskih i bošnjačkih političara uslijediti 22. veljače s ciljem da se približe stajališta o novom načinu biranja članova Predsjedništva BiH. Kazao je kako je model biranja zastupnika u Domu naroda parlamenta Federacije BiH već ranije praktički dogovoren, a ako se sve riješi, narednog tjedna moglo bi se očekivati zaključivanje konačnog sporazuma, u čemu su pripravni sudjelovati i predstavnici međunarodne zajednice.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati