Đuro Sessa se javio za ustavnog suca
ZADNJI je dan javnog poziva za izbor 10 sudaca Ustavnog suda, a danas do podneva stigle su prijave 33 kandidata, među kojima i četvero ustavnih sudaca kojima je mandat završio 7. lipnja ove godine. Za desetero ustavnih sudaca početkom lipnja istekao je osmogodišnji mandat, koji im je produžen za dodatnih šest mjeseci do izbora novih sudaca.
Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav objavio je 14. lipnja javni poziv pravosudnim institucijama, pravnim fakultetima, odvjetničkoj komori, pravničkim udrugama, političkim strankama, drugim pravnim osobama i pojedincima za popunjavanje njihovih mjesta.
Mandati su istekli sucima Andreju Abramoviću, Ingrid Antičević Marinović, Snježani Bagić, Branku Brkiću, Mariju Jelušiću, Lovorki Kušan, Josipu Leki, Davorinu Mlakaru, Rajku Mlinariću i Miroslavu Šumanoviću, a četvero ih želi i dalje obnašati tu dužnost.
Najveći interes među odvjetnicima
Za još jedan mandat prijavili su se Branko Brkić, Mario Jelušić, Lovorka Kušan i Miroslav Šumanović. Danas istječe rok od 30 dana od objave javnog poziva za predaju kandidature, a kako je vidljivo na stranicama Hrvatskog sabora, ukupno se na njega do podneva javilo 33 kandidata.
Najviše je odvjetnika, njih desetero, među kojima je i Davorin Ivanjek, aktualni zamjenik predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, a u Ustavni sud, koji s predsjednikom Miroslavom Šeparovićem broji 13 sudaca, želi i šest profesora Pravnog fakulteta u Zagrebu.
To su izvanredna profesorica, predstojnica Zavoda za kaznene znanosti, kriminologiju i viktimologiju te dopredsjednica Akademije pravnih znanosti Hrvatske Marta Dragičević Prtenjača, profesor na Katedri za upravno pravo te prodekan Studijskog centra za javnu upravu i javne financije Frane Staničić, profesorica na Katedri za građansko procesno pravo Aleksandra Maganić, profesor na Katedri za međunarodno pravo i predsjednik Hrvatskog društva za međunarodno pravo Davorin Lapaš, potom profesorica i predstojnica Katedre za ustavno pravo Biljana Kostadinov te profesor i predstojnik Katedre za građansko procesno pravo Alan Uzelac.
Ustavni sudac želi biti i bivši predsjednik Vrhovnog suda i trenutačni sudac toga suda Đuro Sessa.
Kandidature su predali i sudac i predsjednik Odjela za pravo EU Visokog trgovačkog suda Mario Vukelić, zamjenica općinskog državnog odvjetnika u Zagrebu Jadranka Osrečak, sutkinja Općinskog suda u Šibeniku Nives Vrvilo, sudac Upravnog suda u Rijeci Alen Rajko, sudac i predsjednik Odjela za praćenje europskih propisa i sudske prakse Suda EU i Europskog suda za ljudska prava na Visokom upravnom sudu Ante Galić, koji je bio i predsjednik Visokog upravnog suda.
Procedura mora biti završena do 7. prosinca
Na poziv se javila i bivša pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić, koja je bila i docentica na Katedri za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu. Prije osam godina na javni se poziv javilo 49 kandidata, ali su tri prijave bile odbačene kao nepravovaljane.
Za ustavnog suca može biti izabrana osoba koja je hrvatski državljanin, diplomirani pravnik s najmanje 15 godina radnog iskustva u pravnoj struci, koji se u toj struci istakao znanstvenim ili stručnim radom ili svojim javnim djelovanjem, doktor pravnih znanosti koji uz ostale ispunjene uvjete ima najmanje 12 godina radnog iskustva u pravnoj struci.
Postupak kandidiranja i predlaganja za izbor Hrvatskom saboru provodi saborski odbor nadležan za Ustav, koji raspisuje javni poziv, prikuplja prijave te obavlja razgovore s onima kojima ispunjavaju uvjete. Potom se imenovanje ustavnih sudaca provodi na plenarnoj sjednici Sabora, gdje zastupnici o svakom predloženom kandidatu glasaju pojedinačno, a potrebna im je dvotrećinska većina.
Dakle, glas 101 zastupnika. S obzirom na to da je u tijeku ljetna stanka zasjedanja Sabora, ta procedura će se nastaviti tek najesen, od 15. rujna, kada se zastupnici vrate u klupe, a završiti se mora do 7. prosinca.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati