Anne Frank
DJEVOJKA koja je umrla prije svojeg 16. rođendana ostala je upamćena u povijesti po dnevniku koji je pisala tijekom Drugog svjetskog rata. Radi se, naravno, o Anne Frank, djevojčici koja je živjela u okupiranoj Nizozemskoj i koju je Gestapo odveo u koncentracijski logor 1944. godine. Njezin dnevnik jedno je od najčitanijih djela u 20. stoljeću i jedna od najpopularnijih knjiga. Rodila se na današnji dan 1929. godine u Frankfurtu.
Frankovi bježe iz Njemačke nakon što Hitler postaje kancelarom
Anne je bila Njemica židovskog porijekla, a njen otac Otto bavio se poduzetništvom te je prodavao začine. Kada je Hitler postao kancelar Njemačke 1933. godine, Otto vrlo brzo odlučuje da će se preseliti sa svojom obitelji izvan Njemačke te odlazi u Amsterdam. Njegovi strahovi bili su opravdani, ali Njemačka je okupirala Nizozemsku u svibnju 1940. godine.
Nijemci su postupno uvodili antisemitske zakone. Već 1935. godine donesen je zakon koji ukida građanska prava Židova, a uvodi teške kazne u slučaju seksualnih odnosa Židova i arijevaca. Brakovi između Židova i arijevaca su bili zabranjeni. Zakon o koncentracijskim logorima također je uspaničio židovsko stanovništvo, koje je slutilo da će tamo završiti ako predugo ostanu u Njemačkoj.
Frankovi su bili među 300.000 izbjeglica koji su napustili Njemačku tijekom 30-ih godina 20. stoljeća. Najbolje su prošli oni koji su svoj novi dom potražili izvan Europe. Otto Frank se u Amsterdamu sakrivao od policije u prostorima iza ormara s knjigama, a posao je vodio anonimno kako se ne bi isticao.
Ipak, 1944. obitelj je deportirana u koncentracijski logor Auschwitz. Anne i njena sestra Margot ubrzo su preseljene u logor Bergen-Belsen, gdje su i umrle. Postoje pojedinci koji su preživjeli boravak u tim logorima, a koji se sjećaju male Anne Frank. Govore da je bila ošišana na ćelavo, mršava i bolesna. Smatrala je da su joj roditelji odmah ubijeni. Umrla je od tifusa u groznim uvjetima u Bergen-Belsenu početkom 1945. godine.
Najpoznatiji dnevnik na svijetu
Anne Frank za svoj trinaesti rođendan dobiva dnevnik koji je vrlo brzo počela ispunjavati. U njemu govori o svim antisemitskim zakonima koji stupaju na snagu te opisuje odnose svojih ukućana. Dnevnik završava 1.8.1944., a vjeruje se da su Frankovi uhićeni i deportirani par dana kasnije.
Nakon što je rat završio, jedini preživjeli član obitelji Frank, otac Otto, vraća se u Amsterdam i pronalazi dnevnik koji su sačuvale njegove tajnice. Emotivno osakaćeni Otto pronalazi smisao uređivanjem i objavljivanjem rukopisa 1947. godine. Anne je više puta govorila kako namjerava postati novinarka, premda nije sigurna je li sposobna biti pisac.
Ipak, njezin dnevnik dokazao je da to svakako jest. Knjiga je objavljena na nizozemskom, a ubrzo i na engleskom, pod nazivom The Diary of a Young Girl. Tijekom 50-ih godina postaje svjetski popularna i ubrzo je prevedena na više od 70 jezika. Danas se smatra jednim od najboljih izvora za povijest svakodnevice tijekom Drugog svjetskog rata.
Dnevnik je izvrstan podsjetnik na strahote koje su se dogodile tijekom Drugog svjetskog rata kako ne bismo zaboravili što smo sve, kao ljudski rod, sposobni napraviti kada imamo političko vodstvo željno krvi. Dnevnik Anne Frank na popisu je hrvatske lektire za više razrede osnovne škole.