Dječak se penjao po vagonima, sad mu se bore za život. HŽ poslao upozorenje
POTAKNUTE slučajem maloljetnog dječaka koji je nastradao od strujnog udara penjući se na vagone na kolodvoru u Slavonskom Brodu, Hrvatske željeznice (HŽ) poslale su upozorenje i objasnile zašto se toliko opasno približiti voznom vodu kontaktne mreže pod naponom.
Prošle godine dogodila su se tri izvanredna događaja zbog udara električne struje visokog napona, od kojih su dvije osobe smrtno stradale, a jedna je ozlijeđena. U posljednjih šest godina (2017.-2022.) dogodilo se 15 nesreća uzrokovanih strujnim udarom, od čega se u čak 13 slučajeva radilo o penjanju na vagone, navodi HŽ.
Ostale nesreće dogodile su se zbog penjanja na stup kontaktne mreže i penjanja na lokomotivu. U tim je izvanrednim događajima šest osoba poginulo, a 10 teško ozlijeđeno. Jedna smrtno stradala osoba i osam teško ozlijeđenih osoba bile su u dobi do 18 godina.
Nije potrebno dodirnuti žice, opasno se i približiti
Ti podaci zabrinjavaju te zahtijevaju širu društvenu akciju škola, roditelja i ostalih društvenih čimbenika kao što je policija. Predstavnici HŽ Infrastrukture već godinama obilaze škole te provode akcije u sklopu kojih učenike upoznaju s posljedicama strujnoga udara.
U javnosti je rašireno pogrešno mišljenje da je za nastanak strujnog udara potrebno dodirnuti vozni vod kontaktne mreže pod naponom. Dovoljno je biti udaljen dva metra od svih dijelova kontaktne mreže pod naponom da bi došlo do udara. Dakle, nije potrebno ni dodirnuti žice, objašnjava HŽ.
"Cijena jednog selfija ili dokazivanja pred prijateljima može biti previsoka"
Za usporedbu, neispravan kućanski aparat koji pokreće napon od 220 V može usmrtiti čovjeka. Električni vodovi iznad vagona imaju napon od 25 000 V. Dakle, 113 puta više nego u kućanstvu. U željezničkome prometu električna energija se, osim za vuču, koristi i za napajanje raznih komunikacijskih i signalno-sigurnosnih sustava.
Zbog toga se električni vodovi nalaze posvuda, a ne samo na elektrificiranim prugama. Zato apeliramo na sve, osobito mlađu populaciju, da budu svjesni toga da nitko ne smije neovlašteno boraviti na željezničkome području koje nije označeno za slobodno kretanje i prelazak preko pruge jer, kao što to pokazuju crne statistike, cijena jednog selfija ili dokazivanja pred prijateljima može biti previsoka, upozorava HŽ.
Liječnici se bore za život 15-godišnjaka
Podsjetimo, sinoć oko 19 sati, na tračnicama kod željezničkog kolodvora u Slavonskom Brodu, dogodila se nesreća. Od strujnog udara stradao je 15-godišnjak koji je zadobio teške tjelesne ozljede i opekline. Nesreća se dogodila dok se penjao po vagonima.
U brodskoj su bolnici rekli da je maloljetnik stigao u teškom stanju. Za njegov život bore se liječnici u zagrebačkoj Klinici za dječje bolesti.
"Intubiran je i sediran"
"Pacijent je dogovorno iz Opće bolnice Slavonski Brod odmah iza ponoći prebačen u Kliniku za dječje bolesti u Zagreb. Ima teške opekline od visokog napona. U slavonskobrodskoj bolnici je intubiran i sediran. Prebačen je u jedinicu intenzivnog liječenja i učinjena je dodatna dijagnostika da se vidi ima li još nekih oštećenja", izjavio je za HRT ravnatelj Klinike za dječje bolesti Zagreb Goran Roić.
Dodao je kako je u tijeku operacija kojom se vrši obrada opeklina koje su preko 50 posto ukupne površine tijela. Poduzima se sve kako bi se pacijent zbrinuo na najkvalitetniji način - rehidracija i antibiotska terapija.
"Takve ozljede su vrlo ozbiljne i životno ugrožavajuće. 50 posto je teško i duboko opečeno. Radi se o drugom i trećem stupnju opeklina uz mogućnost ozljede i drugih organskih sustava. Radi se sve i naravno da je još uvijek ozbiljno zdravstveno stanje", kazao je Roić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati