Benčić: U Zagrebu, Splitu i Puli vlasti ne žele manje otpada jer to odgovara pajdama
SABORSKA zastupnica stranke Možemo! Sandra Benčić danas je u Puli ustvrdila da je gospodarenje otpadom zrcalo ukupne kvalitete upravljanja gradom.
Dodala je i da se tamo gdje vladaju nepotizam, korupcija i klijentelizam gospodarenje otpadom svodi "na mužnju novaca od građana".
"To je tzv. otpad poduzetnika koji su uvijek i u svakom takvom gradu izravno povezani sa strankom na vlasti. Pogledajte, na primjer, koji gradovi nisu povukli sva dostupna sredstva za sustave razdvajanja i sortiranja otpada iz EU fondova - Bandić u Zagrebu, IDS u Puli i Istri", ustvrdila je Benčić na konferenciji za novinare u Puli.
Dodala je da kao predsjednica saborskog Odbora za okoliš stalno dobiva pritužbe građana, između ostalog i iz Istre i Pule, na sustav gospodarenja otpadom, na cijenu i rad centara za gospodarenje otpadom.
"Centri za gospodarenje otpadom se predimenzioniraju, a to je zato jer u sredinama poput Zagreba, Splita, Pule i Dubrovnika vlasti nemaju ni namjeru smanjivati količine otpada budući da takva situacija odgovara i njima i njihovim 'pajdama'“, istaknula je Benčić.
" Grad Pula oštetio građane skupljom cijenom odvoza otpada"
Kandidatkinja stranke Možemo! za pulsku gradonačelnicu Dušica Radojčić izvijestila je kako je Ustavni sud RH prije tjedan dana potvrdio Rješenje iz siječnja 2020. godine kojim su ukinute određene odredbe Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom.
"S obzirom na to da Grad Pula nije donio Odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog i biorazgradivog otpada temeljem tog Rješenja, odnosno nije omogućio građanima plaćanje usluge isključivo na temelju ugovorenog volumena spremnika i predane količine otpada, oštetio je građane koji time plaćaju skuplju cijenu usluge", ustvrdila je Radojčić i upitala dokle će građani plaćati takav "harač".
Iz gradskog proračuna i s računa tvrtke Pula Herculanea samo u prošloj godini potrošeno je 46 milijuna kuna, dodala je ocijenivši da je Pula jedan od najlošijih gradova po postotku odvajanja korisnog otpada od 12,13 posto.
"U doba kada u Puli građani i gospodarstvo osjećaju teret krize izazvan pandemijom i u gradu u kojem većina ljudi radi u trgovini, ugostiteljstvu i turizmu na određeno vrijeme ili sezonski, Grad Pula i Pula Herculanea ponašaju se kao pijani milijarderi i troše novac koji je trebao biti dijelom usmjeren na pomoć i građanima i gospodarstvu, a dijelom na zaokret i poticanje zelene tranzicije i kružne ekonomije koja može potaknuti novi gospodarski uzlet našeg grada", ustvrdila je Dušica Radojčić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati