Azijske burze pale, monetarne mjere nisu impresionirale
NA AZIJSKIM su burzama jutros cijene dionica oštro pale, drugi dan zaredom, jer ulagače, koji se plaše recesije zbog širenja koronavirusa u svijetu, nisu impresionirale ni nove poticajne monetarne mjere središnjih banaka.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 6:00 sati u minusu više od 5 posto, skliznuvši na najniže razine u gotovo četiri godine.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 1,5 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Singapuru, Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 2,4 i 8 posto.
Izvanredne mjere središnjih banaka
Na samom početku trgovanja ti su indeksi porasli, nakon što su čelnici Europske središnje banke (ECB) s izvanredne sjednice poručili da će tijekom ove godine kupovati obveznice u iznosu od 750 milijardi eura, što bi trebalo poboljšati likvidnost na financijskim tržištima eurozone.
Japanska središnja banka pokrenula je, pak, kupnju japanskih državnih obveznica u iznosu od 9,2 milijarde dolara.
Australska središnja banka jutros je, drugi put u mjesec dana, srezala ključne kamate, i to na rekordno niskih 0,25 posto te najavila otkup državnih obveznica.
No sve to nije impresioniralo tržišta, pa su burzovni indeksi ponovno zaronili u negativno područje jer se ulagači plaše recesije, s obzirom na to da su mnogi sektori u najvećim svjetskim gospodarstvima paralizirani zbog strogih mjera u borbi protiv koronavirusa.
„Likvidnost ovoga puta nije problem. Radi se o utjecaju na potražnju i o poremećaju globalnih nabavnih lanaca. Kupovanje obveznica ne utječe izravno na ključni problem tržišta”, kaže Michael McCarthy, strateg u tvrtki CMC Markets.
Pandemija je, naime, izazvala velike poremećaje u nabavnim lancima i potražnji širom svijeta, a mnoge su zemlje zatvorile škole, zabranile javna okupljanja, odgodile sportske i kulturne događaje...
Stoga su mnogi poslovni sektori paralizirani, a kako se širenje zaraze ne zaustavlja, ulagači se plaše da će se ta paraliza protegnuti do ljeta zbog čega bi gospodarske štete dodatno porasle.
Recesija neizbježna?
„SAD, Europa i Japan kreću u recesiju”, poručili su u srijedu analitičari iz tvrtke IHS Markit, koji procjenjuju da će svjetski bruto domaći proizvod (BDP) ove godine porasti skromnih 0,7 posto, dok bi američko gospodarstvo moglo pasti za 0,2 posto.
Još su tmurnije prognoze analitičara JP Morgan banke, koji procjenjuju da bi američki BDP u ovom tromjesečju mogao pasti za 4, a u idućem za 14 posto.
Prema procjenama analitičara JP Morgana, u cijeloj ovoj godini najveće svjetsko gospodarstvo palo bi za 1,5 posto.
Zbog toga je jučer na Wall Streetu S&P 500 indeks potonuo više od 5 posto, a ni danas se ne očekuje oporavak najveće svjetske burze jer su terminski indeksi trenutno u minusu oko 2 posto.
„U fazi smo u kojoj investitori samo žele likvidirati svoje pozicije”, kaže Prashant Newnaha, strateg u tvrtki TD Securities.
Dolar ojačao
U takvim je okolnostima dolar nastavio jačati, pa je njegov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, jutros dosegnuo 100,36 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,29 bodova.
Pritom je tečaj američke u odnosu na japansku valutu skočio s jučerašnjih 107,20 na 109,25 jena.
Američka je valuta ojačala i prema europskoj, pa je cijena eura skliznula na 1,0890 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1040 dolara.
A nakon što su jučer potonule više od 14 posto i zaronile na najniže razine u otprilike 18 godina, jutros su cijene nafte porasle.
Na londonskom je tržištu cijena barela ojačala 1,1 posto, na 25,16 dolara, a na američkom tržištu 6,3 posto, na 21,65 dolara.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati