Associated Press: Svađa Hrvatske i Crne Gore oko jedrenjaka starog 85 godina
DVA DESETLJEĆA nakon rata, Crna Gora i Hrvatska riješile su skoro sve razmirice osim jedne - svađe oko 85 godina starog školskog jedrenjaka koji je pripadao mornarici Kraljevine Jugoslavije, piše novinska agencija AP.
Veličanstveni školski jedrenjak dug 60 metara imena Jadran trenutno je dio crnogorske pomorske flote smještene u Tivtu. Hrvatska traži povrat broda, no Crna Gora odlučno ga odbija vratiti.
Ova nesuglasica toliko je ozbiljna da je Hrvatska zaprijetila blokiranjem pristupa Crne Gore u Europsku uniju.
Od devedesetih brod je u Crnoj Gori
Brod je prije rata bio usidren u hrvatskoj luci u Splitu, no 1990. godine prebačen je u Crnu Goru zbog popravka.
Hrvatska kaže da je brod oduvijek bio u Splitu te da se mora vratiti nakon što je ilegalno oduzet, dok Crna Gora tvrdi da je prema sporazumu između zaraćenih strana nakon krvavog raspada 1990. sva vojna oprema ostala u vlasništvu one države gdje se nalazila.
“Jadran je postao dio povijesti ovog grada prije 85 godina i uvjeren sam kako će nas nadživjeti sve u narednih 85 godina te dočekati nove generacije, mornare i posjetitelje”, rekao je Predrag Bošković, crnogorski ministar obrane, prošli mjesec u Tivtu tijekom proslave 85. rođendana Jadrana.
Vraćanje jedrenjaka jedan od glavnih prioriteta hrvatske vanjske politike
Dodao je da je vlada Crne Gore 2013. godine uložila velika sredstva u obnovu broda sugerirajući kako ga nije spremna predati Hrvatskoj.
Hrvatski ministar obrane Damir Krstičević izjavio je da je vraćanje broda jedan od glavnih prioriteta vanjske politike, a neki hrvatski dužnosnici dali su naslutiti kako će blokirati pristup Crne Gore Europskoj uniji ako se ovo pitanje ne riješi.
“Školski brod Jadran u vlasništvu je Republike Hrvatske i integralni je dio hrvatske pomorske povijesti”, rekao je ministar obrane Damir Krstičević, a prenosi AP.
“Hrvatska će poduzeti sve legalne korake kako bi ga vratila u hrvatsku luku i traži da Crna Gora poštuje međunarodne zakone”, izjavio je Krstičević.
Dodao je da je Hrvatska “u duhu dobrosusjedskih odnosa i kao izraz dobre volje” ponudila dijeliti brod za edukacijske svrhe, ali da prvo mora biti vraćen u Hrvatsku.
Jedrenjak koji je plovio pod zastavom osam različitih zemalja
Brod turbulentne povijesti služio je u osam različitih zemalja. Kad ga je Italija tijekom Drugog svjetskog rata otela, nosio je naziv Marko Polo. Potom je ostavljen da truli u Veneciji. Oprema mu je bila opljačkana i jedva se držao na površini vode, a služio je kao most na jednom od venecijskih kanala.
Mornari iz Crne Gore izjavili su kako nikad neće predati svoj voljeni brod Hrvatskoj zbog povijesne činjenice da je prvo porinuće nakon što je dostavljen iz brodogradilišta u Hamburgu imao upravo u Crnoj Gori 1933. godine.
“Za crnogorsku mornaricu, ovo je najvažniji brod u povijesnom, kulturnom i tehničkom smislu”, izjavio je kapetan Zoran Ivanovski.
“Da budem iskren, ne obraćam pažnju na hrvatske zahtjeve. Moj posao je da upravljam brodom. Imam posadu i brod pripada Crnoj Gori”, dodao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati