Analitičari: Cijene zlata bi mogle dosegnuti nove rekordne razine zbog Indije
POTRAŽNJA za zlatom u Indiji tijekom nadolazeće sezone hinduističkih festivala vjerojatno će ostati snažna, pa bi cijene zlata mogle dosegnuti nove rekordne razine, ocjenjuju analitičari.
Indija je smanjila carine na zlato uoči tih festivala, stoga se može očekivati jačanje potražnje u tom, drugom najvećem svjetskom potrošaču zlata. A to bi moglo potaknuti dodatni rast cijena zlata u svijetu, koje su prošlog tjedna dosegnule rekordne razine.
"Smanjenje carina najviše ide u korist potrošača", rekao je izvršni direktor indijskog poslovanja Svjetskog vijeća za zlato Sachin Jain.
Kupnja poluga se smatra isplativijom prema kraju godine
Indija je u srpnju smanjila uvozne carine na zlato s 15 na šest posto, a s ciljem suzbijanja krijumčarenja. Jain je kazao kako će potražnja tijekom nadolazeće sezone festivala biti vrlo velika.
Potražnja za zlatom u Indiji obično jača prema kraju godine, što se podudara s tradicionalnom sezonom vjenčanja i velikim festivalima, uključujući Diwali i Dusherru, kada se kupnja poluga smatra isplativijom.
Otkako su carine u Indiji smanjene, cijene u maloprodaji su pale, a potražnja je porasla. Čini se da će se taj trend nastaviti i u idućim mjesecima, rekao je izvršni direktor odjela za nakit u Titanu Ajoy Chawla.
"Smanjenje carine promijenilo je raspoloženje među potrošačima koji su odgađali kupnju zbog rasta cijena"
Globalne cijene prošlog su tjedna dosegnule rekordnu razinu, no domaće cijene u Indiji u ponedjeljak su iznosile oko 71.800 rupija (765 eura) za 10 grama, ispod rekordne srpanjske razine od 74.731 rupija.
Smanjenje carine promijenilo je raspoloženje među potrošačima koji su odgađali kupnju zbog rasta cijena, kažu analitičari.
Cijene zlata mogle su dosegnuti novu rekordnu razinu iznad 80.000 rupija da nije došlo do smanjenja carina, no sada se trguje ispod te razine, a to će vjerojatno povećati potražnju sljedećeg mjeseca zbog festivala Onam, zaključuju.
Cijena zlata na svjetskom tržištu dosegnula je prošloga tjedna rekordnu razinu od 2550 dolara po unci.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati