Amerika šalje strašnu zračnu silu u Aziju. To je poruka, i to ne samo Kini
AMERIČKA vojska poslat će desetke najnovijih borbenih aviona u Japan radi modernizacije svojih postrojbi u toj zemlji vrijedne 10 milijardi dolara, objavilo je jučer američko ministarstvo obrane.
U priopćenju za medije, Pentagon je napomenuo da će se modernizacija provesti tijekom sljedećih nekoliko godina kako bi se osnažio savez SAD-a i Japana te učvrstio mir i stabilnost u indo-pacifičkoj regiji, piše CNN.
Što sve uključuje plan?
Plan modernizacije uključuje isporuku 48 borbenih aviona pete generacije F-35A umjesto 36 zrakoplova F-16 u zračnu bazu Misawa na sjeveru Japana te raspoređivanje 36 potpuno novih aviona F-15EX u zračnu bazu Kadena na južnom otoku Okinawi, koji će zamijeniti 48 starijih modela F-15C/D, povučenih prošle godine.
U zračnoj bazi marinaca Iwakuni, južno od Hirošime, na glavnom otoku Honshuu, broj raspoređenih aviona F-35B bit će prilagođen situaciji, navodi Pentagon, ne iznoseći specifične brojke.
"Plan ministarstva o stacioniranju najnaprednijih taktičkih zrakoplova u Japanu pokazuje nepokolebljivu američku posvećenost obrani Japana i zajedničkoj viziji o slobodnoj i otvorenoj indo-pacifičkoj regiji", stoji u priopćenju za medije.
"Sigurnosno okruženje je najkompleksnije od kraja Drugog svjetskog rata"
Japan je rekao da će baziranje novih borbenih zrakoplova u zemlji unaprijediti američke potencijale.
"Suočeni s najozbiljnijim i najkompleksnijim sigurnosnim okružjem od završetka Drugog svjetskog rata, s obzirom na pojačane vojne aktivnosti susjednih zemalja, SAD održava i jača prisutnost svojih snaga u Japanu kako bi dodatno unaprijedio odvraćanje i reakcijske sposobnosti saveza Japana i SAD-a", rekao je glavni tajnik japanske vlade Yoshimasa Hayashi na redovitom brifingu za medije u četvrtak.
Savez Japana i SAD-a postaje sve važniji u regiji u kojoj Kina, Rusija i Sjeverna Koreja predstavljaju prijetnje koje Tokio, ali i Sjedinjene Države nastoje suzbiti. Samim time je slanje značajne zračne sile u Japan jasna poruka ne samo Kini nego i Rusiji.
Neriješeni sporovi s Rusijom i Kinom
Japan ima neriješene teritorijalne sporove na sjeveru s Rusijom i s Kinom oko otoka u Istočnom kineskom moru. Istodobno sve snažniji program projektila Sjeverne Koreje, koji je u posljednjim godinama rezultirao ispaljivanjem projektila preko japanskog teritorija, izaziva osudu Tokija nakon svakog testiranja.
Japan također budno prati situaciju oko Tajvana, autonomne demokratske otočne države koju je Kineska komunistička partija obećala dovesti pod kontrolu Pekinga, po potrebi i silom.
Gotovo 90% energetskih zaliha Japana dolazi morskim putevima blizu Tajvana, pa Tokio trenutačno stanje oko otoka smatra ključnim za svoju sigurnost. Okinawa je udaljena samo oko 725 kilometara od Tajvana, a i SAD i Japan drže vojne baze na tom otoku.
"Temelj Pacifika"
Ratno zrakoplovstvo SAD-a smatra zračnu bazu Kadena, gdje je stacionirana 18. eskadrila, svojim "temeljem Pacifika", a više od četiri desetljeća stari modeli F-15 bili su središnje oruđe američkog odvraćanja u regiji.
Ali od 2022. godine, kako su se dvomotorni lovci približavali kraju svog životnog vijeka, američko ratno zrakoplovstvo počelo ih je povlačiti iz Kadene. U međuvremenu su u toj bazi angažirana druga borbena sredstva, kako bi se nadoknadilo rashodovane F-15, a stalna prisutnost F-15EX donijet će stabilnost strukturi snaga.
F-15EX je iskorak u odnosu na starije modele. Proizvođač Boeing tvrdi da avion ima neusporediv kapacitet naoružanja, da može ponijeti 12 naprednih projektila srednjeg dometa zrak-zrak (AMRAAM) i ispaliti ih s veće udaljenosti nego bilo koji drugi borbeni lovac u američkom arsenalu.
Problem za Kinu u slučaju bilo kakvog sukoba
Iako nije nevidljivi lovac poput F-35, Boeing kaže da F-15EX ima bolju sposobnost preživljavanja. "Služi kao dalekometni oružani sustav koji je također sposoban prodrijeti i opstati u vrlo intenzivnim okruženjima", navodi Boeing na svojoj web stranici.
Analitičar vojnog zrakoplovstva Peter Layton rekao je da bi F-15EX predstavljao problem za Kinu u slučaju bilo kakvog sukoba. Ovaj zrakoplov može biti opremljen nevidljivim krstarećim projektilima s dometom većim od 800 kilometara, koji bi mogli pogoditi ciljeve unutar kineskog teritorija. A noviji projektili koji su trenutno u razvoju mogli bi udvostručiti tu udaljenost.
"To će ugroziti još više kineskih kopnenih vojnih baza i otvoriti mogućnost vrlo brzog napada", rekao je Layton. F-15EX najnoviji je borbeni zrakoplov američkog ratnog zrakoplovstva, a prvi operativni primjerak isporučen je Nacionalnoj gardi Oregona početkom lipnja.
Slanje aviona je samo dio modernizacije u Japanu
F-35A će biti stacionirani u zračnoj bazi Misawa. Radi se o najnovijim nevidljivim borbenim zrakoplovima. Smatraju se zamjenom za F-16 u arsenalu američkog ratnog zrakoplovstva. Layton je rekao da se F-15EX i F-35A dobro nadopunjuju u borbenom scenariju.
"F-35 je izvrsna slabo uočljiva senzorska platforma koja može djelovati samostalno u nevidljivom načinu rada i prenositi podatke u patrolne F-15EX, koji mogu nadzvučno krstariti i ponijeti dosta projektila zrak-zrak", rekao je Layton, suradnik na Griffith Asia Instituteu u Australiji i bivši časnik Kraljevskog australskog ratnog zrakoplovstva.
Raspoređivanje zrakoplova samo je jedan dio modernizacije koju Washington provodi u strukturi svojih snaga u Japanu, gdje SAD ima više od 50.000 vojnika. Na Okinawi se nalazi više od 25.000 američkih vojnika i dvadesetak vojnih objekata. Otprilike 70% američkih vojnih baza u Japanu nalazi se na Okinawi.
SAD i Japan objavili su prošle godine da će nova postrojba marinaca s naprednim obavještajnim i nadzornim sposobnostima i sposobnošću ispaljivanja protubrodskih projektila biti smještena u Japanu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati