AFP objavio tekst o Thompsonovom koncertu: "ZDS na pozornici i među publikom"

FRANCUSKA novinska agencija AFP objavila je tekst o koncertu Marka Perkovića Thompsona koji se održao na zagrebačkom Hipodromu, a na kojem je, prema tvrdnjama organizatora, bilo preko 504.000 ljudi.
AFP-ov tekst u cijelosti prenosimo u nastavku:
Masovni koncert Marka Perkovića Thompsona održan u subotu na zagrebačkom Hipodromu, na kojem se okupilo gotovo pola milijuna ljudi, izazvao je val kritika iz Hrvatske i inozemstva. Kontroverzni pjevač poznat po simpatijama prema ustaškom režimu pjevao je pjesme s ustaškim pozdravom, a publika mu je odgovarala uglas.
Zbog veličine okupljanja i otvorenog koketiranja s ustaškom ikonografijom, događaj je u ponedjeljak nazvan "neofašističkim Woodstockom", dok je oporba oštro osudila činjenicu da je premijer Andrej Plenković bio snimljen s Perkovićem uoči koncerta. Iz oporbenih redova poručuju da je riječ o "globalnoj sramoti" za Hrvatsku.
Pozdrav "Za dom spremni" na pozornici i među publikom
Thompson je tijekom koncerta izveo svoju najpoznatiju pjesmu koja započinje pozdravom "Za dom spremni" – sloganom ustaškog režima odgovornog za smrt stotina tisuća Srba, Židova, Roma i antifašista tijekom Drugog svjetskog rata. Pozdrav su koristili i pripadnici HOS-a tijekom rata devedesetih, a pjevač i njegovi pristaše tvrdili su ranije da se odnosi na taj kontekst.
Ipak, brojni posjetitelji bili su odjeveni u crne majice s tim sloganom, dok su večer prije koncerta u središtu Zagreba pjevane pjesme koje veličaju ustaštvo.
Reakcije iz zemlje i inozemstva
Premijer Plenković pojavio se na generalnoj probi i fotografirao s pjevačem, a predsjednik Sabora Gordan Jandroković bio je među publikom. To je izazvalo val osuda ljevice, nevladinih organizacija, pučke pravobraniteljice i predstavnika srpske manjine.
Milorad Pupovac izjavio je da povici "Za dom spremni" predstavljaju veličanje ustaškog režima i pokušaj oživljavanja njegova duha.
"Ako Hrvatska dopušta prostor za takve poruke, onda sam zabrinut", poručio je Pupovac.
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter upozorila je da se ovakvim skupovima daje dojam da je ustaški pozdrav nešto "prihvatljivo i zakonito", iako je riječ o protuzakonitom izrazu mržnje i veličanja najmračnijih razdoblja prošlosti.
Nevladina organizacija Inicijativa mladih za ljudska prava ocijenila je događaj kao "najveći fašistički skup održan u Europi od Drugog svjetskog rata", te ga opisala kao "izravan napad na temeljne vrijednosti Europske unije".
Oporba: Državni vrh daje logistiku ekstremizmu
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović pokušao je umanjiti značaj događaja rekavši da "ne razumije one koji žele prikazati pola milijuna ljudi kao ekstremiste i radikale".
S druge strane, oporbeni Socijaldemokrati poručili su da smo svjedočili "globalnoj sramoti u kojoj su ekstremističke poruke dobile državnu logistiku i otvorenu podršku samog vrha vlasti".
Kolumnist Jutarnjeg lista premijerov dolazak na probu opisao je kao "dolazak na poklonjenje... neofašističkom Woodstocku".
Oštre poruke iz Srbije, Bruxelles zasad šuti
Predsjednica srpskog parlamenta Ana Brnabić izrazila je šok zbog izostanka reakcije Europske unije. Na društvenoj mreži X upozorila je da je pozdrav "Za dom spremni" ekvivalent nacističkom "Sieg Heil" i poručila da EU mora jasno reći da "na europskom kontinentu nema mjesta za tako opasnu, mržnjom ispunjenu retoriku".
Kritičari već godinama upozoravaju da u Hrvatskoj jača trend reinterpretacije povijesti kojim se ustaše nastoje prikazati kao "osnivači države", dok vlasti, kako navode, ne sankcioniraju upotrebu njihovih simbola.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati