Zračnu luku Zagreb u ponoć preuzeo francuski ZAIC
Foto: Arhiva
ZAGREBAČKU zračnu luku u ponoć je preuzeo francuski ZAIC nakon dugih peripetija pa i štrajka djelatnika zbog straha da će im dolaskom Francuza biti smanjena prava.
Koncesionar tvrdi da na računu imaju 20 milijuna eura uz garancije banaka u vrijednosti 80 milijuna eura i da će prava radnika ostati nepromijenjena. Prilikom potpisivanja ugovora ministar Siniša Hajdaš Dončić je istaknuo da "nijedan koncesijski ugovor nije idealan, ali da je ovo definitivno najbolji koncesijski ugovor koji je Vlada potpisala od ona dva ugovora iz prošlosti".
"Zahvaljujući ovoj koncesiji dobit ćemo novi putnički terminalu vrijednosti većoj od 200 milijuna eura. Važno je naglasiti kako ćemo kao vlasnici, Republika Hrvatska, Grad Zagreb, Grad Velika Gorica i Zagrebačka županija od koncesijske naknade tijekom 30-godišnjeg razdoblja dobiti više od milijardu eura. Usporedimo li s činjenicom da u prošlosti kao vlasnici od prihoda Zračne luke Zagreb nismo dobivali ni kune, a istodobno se od prihoda proteklih desetljeća nije ulagalo u gradnju novog terminala, napravili smo dobar Koncesijski ugovor kao temelj dobrog posla za sve. Realizacija ovog projekta svakako će doprinijeti ne samo porastu zračnog prometa, već i ekonomskom i gospodarskom rastu" istaknuo je ministar Siniša Hajdaš Dončić.
Direktor razvoja Bouygues Batiment Internationala Christophe Petit također je naglasio kako je ovaj projekt velik uspjeh za Hrvatsku i za koncesionare.
"Riječ je o 300 milijuna eura strane investicije koja dolazi u Hrvatsku. Ispunjeni su svi uvjeti iz koncesijskog ugovora, te potpisani svi ugovori o kreditu i sva jamstva, a uplaćen je i iznos od 2 milijuna eura što je bio preduvjet za preuzimanje, te će sutra biti na računu Zračne luke Zagreb. Ovom prilikom zahvalio bih u ime koncesionara Vladi Republike Hrvatske na strpljenju i profesionalnosti, kao i ministru Hajdašu Dončiću, te svim ostalim sudionicima koji su bili dio ovog velikog projekta. Siguran sam da će se on pozitivno odraziti na hrvatsku ekonomiju, i to u vrlo skorom vremenskom razdoblju", podvukao je Petit.
Vezano za početak radova novinarima se obratio i predsjednik Uprave tvrtke Viadukt Joško Mikulić, koja će i kao član konzorcija koncesionara biti i izvođač radova: „Idući tjedan započinjemo s radovima koji obuhvaćaju pripremu i organizaciju gradilišta, postavljanje opreme, kancelarijskih prostora, te smještajnih jedinica za radnike. Rok za završetak radova je 36 mjeseci, a mi se nadamo da bi ovaj projekt mogli realizirati i prije zadanog roka. U ovaj projekt je uložena energija više stotina ljudi diljem svijeta koji su na njemu radili, a upravo ta energija i iskustvo tvrtke Viadukt u izvođenju radova sigurno će pridonijeti uspješnoj realizaciji. Istodobno, moram naglasiti, za našu je tvrtku sudjelovanje u ovom projektu jedno dragocjeno iskustvo.“
Koncesionar je konzorcij ZAIC s vlasničkim kapitalom od 100 milijuna eura, kojeg čine partneri BBI - Bouygues Bâtiment International (20 posto), ADPM - Aéroports de Paris Management (20 posto), IFC - International Finance Corporation, koji je dio Svjetske banke (20 posto), Marguerite - The 2020 European equity fond (20%), TAV - TAV Airports, Turska (15 posto), te Viadukt (5 posto), navodi se u priopćenju Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati