U Srbiji 27 mrtvih, nastavljena evakuacija stanovništva, u selima najezda zmija i štakora
Foto: FAH
IZA Srbije je mirna noć. Stručne službe Vojske Srbije kontrolirale su nasipe na Savi kod Šapca, a stanje u Moroviću i Višnjićevu je pod kontrolom. Nastavljena je evakuacija stanovništva iz pojedinih dijelova zemlje, najviše iz Obrenovca kojeg je jutros obišla i povjerenica EU za međunarodnu suradnju, humanitarnu pomoć i reagiranje u kriznim situacijama, Kristalina Georgieva.
S Georgijevom je bio i ministar unutarnjih poslova Srbije, Nebojša Stefanović. Nakon obilaska otišli su u Centar Sektora za izvanredne situacije na Novom Beogradu, gdje će uručiti generatore i drugu opremu koju donira EULEKS. Georgieva će obići i termoelektranu Kostolac. Sinoć se sastala i sa srpskim premijerom Alesandrom Vučićem koji joj je zahvalio na pomoći EU njihovoj zemlji.
MUP Srbije priopćio je sinoć da je oko 31.873 osoba evakuirano s ugroženih područja, prenosi B92. Poplavljeno je 2.260 objekata, a ugrožena su 1.763 objekta. Do sada je angažirano 3.564 vatrogasca i spasitelja, 847 vozila, 429 pumpi i 141 čamac.
Prema podacima MUP-a, s područja Obrenovca do sada je evidentirano 24.000 evakuiranih osoba, a sinoć oko dvije tisuće. Očekuje se da će vodostaj Dunava u iduća četiri dana rasti zbog čega je evakuacija neophodna.
U međuvremenu, vodostaj Save je ponovo počeo polako rasti jer ne može uliti u Dunav koji također raste pa se voda vraća u Obrenovac.
U poplavljenom Šapcu situacija je trenutno stabilna te je nasip ojačan. Preventivno se evakuiraju naselja Morović i Višnjićevo u okolini Šida.
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali kaže da je Beograd potpuno spreman za vrh vodnog vala koji se očekuje u petak, prenosi B92.
Situacija je danima teška i u Smederevskoj Palanci, Ljigu, Krupnju, Paraćinu, Svilajncu, Bajinoj Bašti i Malom Zvorniku. Njima je potrebna hitna pomoć, mnogi nemaju vodu, struju, sredstva za higijenu. Prijete i klizišta.
Vlada je proglasila trodnevnu žalost koja počinje danas. Broj žrtava u Srbiji raste. Službeno su zabilježene 22 žrtve - 14 u Obrenovcu, dvije u Krupnju, šest u ostatku Srbije.
U Šidu se Sava i dalje izlijeva s hrvatske strane, ali bedemi drže. Evakuacija stanovnika je u tijeku. Voda se izlijeva u Kostolcu, ali je termoelektrana zasad sigurna. Na terenu su i specijalci iz Francuske, Češke i Njemačke.
Srbija otvorila knjigu žalosti u Zagrebu
Srpsko veleposlanstvo u Zagrebu otvorilo je u srijedu knjigu žalosti za poginule u katastrofalnim poplavama za kojima je u Srbiji proglašena trodnevna žalost.
U Srbiji su od srijede ujutro zastave spuštene na pola koplja u trodnevnoj žalosti za stradalima u poplavama u kojima su prema dosadašnjim podacima stradale najmanje 22 osobe, od kojih 14 samo u Obrenovcu, gradu najviše pogođenom najtežim poplavama u posljednjih 120 godina, koliko u Srbiji traju hidrometeorološka mjerenja.
Knjiga žalosti u srbijanskom veleposlanstvu bit će otvorena do petka do 14 sati.
Trodnevna žalost u Srbiji, dosad 22 žrtve poplava
U Srbiji su od srijede ujutro zastave spuštene na pola koplja u trodnevnoj žalosti za stradalima u katastrofalnim poplavama koje su u pogodile regiju, a u kojima je prema dosadašnjim podacima stradalo u toj zemlju najmanje 22 osobe.
Po službenim podacima, u poplavnom valu od sredine prošlog tjedna u zapadnom i središnjem dijelu zemlje stradale su najmanje 22 osobe, od kojih 14 samo u Obrenovcu, gradu najteže pogođenom poplavama u posljednjih 120 godina, koliko u Srbiji traju hidrometeorološka mjerenja.
Protekla noć bila je, prema jutrošnjim izvješćima, najmirnija otkad traje borba s vodenom stihijom, mada je i dalje u tijeku obrana priobalja u Srijemu, a nastavljena je i evakuacija Obrenovca, u koji je od jučer popodne zabranjen ulazak svima osim spasilačkim ekipama i stručnim timovima specijaliziranim za sanaciju terena.
Još 2.500 ljudi u Obrenovcu čeka evakuaciju, a zbog sigurnosti i zaštite zdravlja građana od mogućih zaraza, povratak u ovaj grad neće biti dopušten do daljnjeg, priopćio je stožer za izvanredne situacije.
Do utorka navečer sa poplavljenih područja evakuirano je ukupno 31.873 ljudi, a stradalih je najmanje 22 jer se strahuje da će biti nađeno još žrtava kad se voda nastavi povlačiti.
Šef operativnog centra za izvanredne situacije u Beogradu Aleksandar Marsenić rekao je medijima da su tijekom noći blago porasli vodostaji i Save i Dunava, ali za sada nema informacija da bi do kraja dana mogli dosegnuti razinu izvanredne obrane od poplava.
Esktremno kišovit prošli tjedan u većem dijelu Srbije od ponedjeljka su smijenili sunčani i topli dani s temperaturom i iznad 26 stupnjeva, a gradske vlasti organizirale su preventivnu dezinfekciju u svim prihvatilištima na teritoriju Beograda u koja su smješteni evakuirani s poplavljenih područja.
U nekoliko prihvatilišta u Beogradu, među kojima je za smještaj iskorištena i i najveća sportska dvorana, Kombank Arena, ima više od 4.000 ljudi, a mnogi evakuirani smjestili su se kod srodnika i prijatelja.
Uz veliku medijsku pozornost koju je dobio Obrenovac, na društvenim mrežama razmjenjuje se na tisuće komentara i kritika na račun pojedinih ministara i državnih dužnosnika da katastrofalne poplave koriste i za osobnu promidžbu, a da istodobno ima krajeva u zapadnoj Srbiji, poput gradića Ljubovije i okolnih sela, koji su također pogođeni poplavom, ali do njih još nije stigla odgovarajuća pomoć.
Istodobno, građani Srbije iskazuju veliku solidarnost koja se, uz snažnu potporu društvenih mreža, očituje i koordiniranjem akcija dostave hrane i vode prihvatnim centrima i skladištima Crvenog križa, organiziranjem prijevoza i smještaja te porukama potpore poplavama pogođenim stanovnicima Bosne i Hercegovine i Hrvatske i pozivima da se nazivanjem humanitarnih brojeva mobilnih operatera u sve tri države pomognu stradali u poplavama.
Uništeno 200 tona leševa životinja stradalih u poplavama
U kafilerijama u Srbiji do sada je uništeno oko 200 tona leševa životinja stradalih zbog katastrofalnih poplava, od čega 169 tona u kafileriji "Energo zelena" u srijemskom mjestu Inđija, priopćeno je u srijedu prigodom posjeta tome mjestu srbijanske ministrice poljoprivrede Snežane Bogosavljević-Bošković i načelnice veterinarske inspekcije Sanje Čelebićanin.
"Leševi životinja prerađuju se u mesno koštano brašno prve kategorije koje se koristi kao gorivo u pećima s izuzetno visokim temperaturama od 800 do 1.000 stupnjeva i u tehničku masnoću, koja također koristi u tehničke svrhe", izjavila je s tim u vezi Sanja Čelebićanin, prenosi agencija Tanjug.
Predstavnice državnih tijela su u sklopu obilaska više mjesta u Srbiji posjetile i kafileriju "Energo zelena" u Inđiji kojoj je srbijanska vlada odobrila da se, pod posebnim uvjetima, prerade životinje uginule u katastrofalnim poplavama koje su zadesile proteklih dana Srbiju, ali i Republiku Srpsku i BiH.
U Srbiji trenutačno postoje tri kafilerije u kojima se mogu uništavati leševi životinja, a kafilerija u Inđiji ima najveće kapacitete, dok su manje dvije u Somboru i mjestu Ćuprija.
Srbijanska ministrica poljoprivrede ranije je upozorila građane da ne uklanjaju sami uginule životinje, jer je to posao u nadležnosti veterinarski službi.
Ona je rekla da informacije o uginulim životinjama neprekidno pristižu i da nema točnih podataka koliko je životinja stradalo.
"Radi se o jako velikom broju uginulih životinja, nemamo točnu procjenu, ali je šteta u stočarstvu ogromna", rekla je ministrica.
EBRD će pomoći Srbiji u saniranju šteta od poplava
Predsjednik Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Suma Chakrabarti poručio je danas u Beogradu da je ta banka spremna surađivati sa Srbijom, a kao najvažni posao koji očekuje srbijanske vlasti nakon katastrofalnih poplava koje su posljednjih dana pogodile zapadne i središnje dijlove Srbije istaknuo je obnovu infrastrukture cesta, sustava za za opskrbu hranom i vodom, te električnom energijom.
Chakrabarti je u srijedu započeo trodnevni posjet Srbiji razgovorom s premijerom Aleksandrom Vučićem koji je na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji izjavio da će Beograd u idućih nekoliko tjedana imati plan obnove, ali i ukupnog razvoja zemlje i naglasio kako Srbija od EBRD očekuje potporu u nastojanjima da čim prije sanira posljedice poplava.
Chakrabarti je već za četvrtak najavio radni sastanak dužnosnika EBRD i predstavnika srbijanske vlasti.
"Zaista imamo razne načine i ideje kako bismo mogli pomoći i pritom imamo u vidu i preraspodjelu nekih sredstava", najavio je Chakrabarti.
Njegov je domaćin Alekksandar Vučić istaknuo da će srbijanski dužnosnici s EBRD zajednički surađivati u kreiranju poslovne klime, u čemu također očekuje veliku pomoć ove financijske institucije.
"Želimo slijediti primjer Poljske", rekao je Vučić, upozorivši da da će, unatoč velikoj pomoći koja je najavljena iz EU, Rusije, Ujedinjenih Emirata i drugih zemalja, to ipak biti tek 20 do 25 posto od onoga što je Srbiji potrebno da bi otklonila posljedice nesreće.
Kako se navodi, EBRD je u zemlje zapadnog Balkana i Hrvatsku u 2013. godini uložio više od 1, 2 milijardi eura, kroz 80 projekata i očekuje se ista razina investicija i u ovoj godini.
U Srbiji službeno 27 žrtava u poplavama
Najmanje 27 žrtava odnijele su katastrofalne poplave u Srbiji ali to nije i konačan broj broj, budući da je proteklih dana prijavljen nestanak 798 osoba, a dosad ih je pronađeno 215, poslednji su službeni podaci dostupni u srijedu navečer u Beogradu.
Kako je novinarima popodne u vladi Srbije izjavio premijer Aleksandar Vučić, život je u poplavama izgubilo ukupno 27 ljudi.
"Kao što vidite, to je ogroman broj, ali neće biti ni tisuće ni stotine nastradalih, jer smo veliki dio terena pretražili", istaknuo je Vučić na tsikovnoj konferenciji, objašnjavajući kako se ne može još točno reći broj poginulih u poplavama.
Istodobno, pojedini mediji izvijestili su, pozivajući se na podatke Operativnog centra MUP Srbije, da je s područja ugroženih poplavama diljem Srbije dosad prijavljen nestanak 798 osoba, od kojih je, kako navodi MUP, nađeno 215 osoba.
Ti se podaci zasad uzimaju s velikom suzdržanošću imajući u vidu činjenicu da još nisu potpuni i u jedinstvenoj bazi podataka ažurirani i upotpunjeni popisi evakuiranih osoba ili onih koji su mimo službenih kanala i evidencije našli smještaj kod rođaka ili prijatelja, te činjenicu da su mnoge obitelji stjecajem okolnosti razdvojene tijekom evakuacije i još se traže.
Dosad je u svim krajevima pogođenim poplavama evakuirano više 31.800 ljudi.
Srbijanski premijer nije danas želio licitirati s konkretnijim procjenama ukupne štete, ali je rekao da će se ona mjeriti stotinama milijuna eura, te da će samo Elektroprivreda Srbije izgubiti više od 200 milijuna eura, obzirom je, među ostalim, poplavljen i ugljenokop s kojeg se još dugo ne može koristiti ugalj za termolektrane.
On je kao prioritet najavio obnovu i gradnju kuća koja mora biti završena za dva do tri mjeseca, te popravak cesta i pruga.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati