U 2012. prosječna plaća niža za 2 posto: Pročitajte tko ima najviše, a tko najniže plaće!
ILUSTRACIJA: Andrija Lučić/Cropix
PREMA istraživanju o visini plaća internetskog portala MojaPlaca.hr prosječna plaća za proteklo razdoblje u 2012. godini iznosi 5.788 kuna što je 2 posto manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Istraživanje trenutno obuhvaća više od 215 radnih mjesta iz 30 djelatnosti. Pokazalo je da se razlika u plaćama muškaraca i žena ove se godine smanjila - muškarci trenutno imaju u prosjeku 13 posto višu plaću od žena, dok je u 2011. ta razlika iznosila 18 posto.
Kada se analiziraju plaće po djelatnostima, najbolje su plaćeni zaposlenici u leasing tvrtkama te farmaciji, s plaćama 29 posto odnosno 28 posto iznad prosjeka. Slijede zaposleni u telekomunikacijama s plaćama koje su 27 posto veće od prosjeka te informacijskim tehnologijama (IT-u) s plaćama 24 posto većim od prosjeka.
Najniže plaće zabilježene su u ugostiteljstvu, obradi drveta i proizvodnji namještaja te uslužnim djelatnostima.
Uz rukovodeće pozicije, u 2012. su najbolje plaćeni interni revizori čije su plaće 70 posto više od prosjeka. Iza njih slijede liječnici s plaćama 61 posto višim od prosjeka te savjetnici u IT-u s 60 posto višim plaćama.
Suprotno njima najlošije plaćena zanimanja su krojač s prosječnom plaćom koja je čak 50 posto niža od prosječne te zaštitar s 43 posto nižom plaćom od prosjeka.
Gledano prema županijama, najniže plaće zabilježene su u Vukovarsko- srijemskoj, Bjelovarsko- bilogorskoj te Virovitičko- podravskoj županiji (sve navedene županije imaju plaću 18 posto nižu od prosjeka).
Sukladno očekivanjima, najviše plaće su zabilježene u Gradu Zagrebu i to 11 posto iznad prosjeka. Dok Zagrebačka županija ima plaću jednaku prosjeku, sve ostale županije u Hrvatskoj imaju plaću nižu od prosjeka.
Razlike u visini plaća postoje i s obzirom na vlasničku strukturu tvrtki. Plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu veće su za 12 posto od prosjeka. S druge strane, plaće u privatnim tvrtkama u pretežno domaćem vlasništvu niže su od prosjeka za 8 posto. Dok se unutar prosjeka kreću plaće zaposlenih u javnoj i lokalnoj samoupravi, plaće u državnim tvrtkama su 5 posto više od prosjeka.
Stupanj obrazovanja i dalje uvelike utječe na visinu plaće. Osobe sa završenim fakultetom imaju 46 posto veću plaću u odnosu na osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem. Završeni magisterij ili doktorat povećavaju plaću u prosjeku za čak 98 posto u odnosu na srednju stručnu spremu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati