Sabor konačno izlazi iz srednjeg vijeka, ali je li nam to u krizi doista prioritet?
Foto: Davor Pongračić / Cropix
"POSTOJEĆI konferencijski sustav datira iz 1996., često se kvari i karakteristikama ne odgovara potrebama Velike vijećnice", odgovorili su nam iz Sabora na upit zbog čega su se odlučili na nabavku novog sustava za elektroničko glasanje koji će koštati tri milijuna kuna.
Sustav za elektroničko glasanje u Saboru već postoji. Međutim, nikad se nije koristio. Index je razgovarao s inženjerom koji je radio na postavljanju sustava (podaci poznati redakciji), a koji tvrdi da nikad nije bio problem u samom sustavu već - u onima koji su ga naručili.
Sustav ne može raditi bez softvera
"Sustav za glasanje je sasvim ispravan. Ali naravno da ne može raditi kada su odlučili da ne žele kupiti softver koji mu je potreban. Zašto to nisu učinili? Zato što su željeli da se vidi tko je digao ruku, a tko nije", tvrdi naš sugovornik, koji vjeruje da bi postojeći sustav s odgovarajućim softverom mogao funkcionirati.
Naš sugovornik dodaje da je čitav posao postavljanja sustava od početka bio vrlo traljav. Problema je bilo s električnim instalacijama, s obzirom da su kanali bili preuski za sve kablove koje je u njih trebalo postaviti. Također, u zadnji čas su donošene izmjene vezano za dizajn pločica za glasanje. "Razni ljudi su se miješali u razne stvari za koje nisu bili kompetentni", kaže naš sugovornik.
Funkcionalnosti novog sustava
"U sklopu novog konferencijskog sustava predviđen je novi sustav za elektroničko glasovanje, budući da se postojeći zbog nepouzdanosti više ne koristi", kažu nam iz Sabora.
Novi sustav za elektroničko glasanje, između ostalog, treba omogućiti automatizirani prikaz rezultata pojedinačnog glasanja na internetskim stranicama Sabora, što trenutni sustav ne omogućava.
Također, trebao bi omogućiti automatsku pohranu rezultata u bazi podataka Infodok službe Sabora te internetske redakcije što će, poručuju iz Sabora, pridonijeti jednostavnijem i učinkovitijem uvidu u rad Sabora.
"Sustav za elektroničku autentifikaciju zastupnika omogućit će primjerice kvalitetniju automatsku kontrolu kamera Saborske TV te omogućiti pretraživanje video arhive 'po govorniku'. Mikrofonski sustav će biti digitalni, s karakteristikama boljim od postojećeg, a predviđena je i zamjena sustava razglasa", kažu iz Sabora.
Sabor izlazi iz srednjeg vijeka
Implementacijom novog sustava glasanja Sabor će napokon izaći iz srednjeg vijeka i ostaviti prebrojavanje ruku iza sebe. Drastično će to ubrzati proceduru glasanja, a građani će zahvaljujući dostupnosti podataka na internetu dobiti jasniji uvid u stavove zastupnika.
No, nemoguće je ne zapitati se je li u situaciji kada država grca u dugovima, a javni je sektor na rubu kolapsa, doista potrebno potrošiti tri milijuna kuna (plus PDV) da bi zastupnici napokon mogli stiskati dugmiće. Možda su ipak mogli pričekati neka sretnija vremena?
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati