SAD pripremio teren za invaziju u Siriju: Pentagon zaigrao najjače karte - kemijsko oružje i Iran
Foto: AFP
IZGLEDA da se teren za vojnu intervenciju u Siriji definitivno priprema, bez obzira na to što Rusi i Kinezi u UN-ovom Vijeću sigurnosti i dalje drže poziciju da će staviti veto na svaki prijedlog koji razmatra invaziju stranih sila u Siriju.
Naime, američki ministar obrane Leon Panetta jučer je na press konferenciji kazao kako su obavještajci dojavili da je sirijska vlada počela premještati dio svog kemijskog oružja, vjerojatno kako bi spriječila da padne u ruke pobunjenika.
Dvije muhe jednim udarcem
Panetta je kazao kako je dio kemijskog arsenala prebačen na lokacije nepoznate američkim obavještajnim službama, dok je najveći dio i dalje u sirijskim vojnim bazama, pod čvrstom kontrolom vlade. "Još ne znamo točno gdje je oružje prebačeno", kazao je šef Pentagona.
Valja napomenuti kako je ovo prvi put da je Pentagon potvrdio transferiranje kemijskog oružja u Siriji na lokacije nepoznate CIA-i. To je, kako tvrde američki djelatnici, vrlo zabrinjavajuće. Realno gledajući, najveća opasnost leži u činjenici da bi se oružja mogli dokopati pobunjenici, ali Pentagon priču želi usmjeriti prema opciji da bi se tog oružja mogla dokopati iranska Revolucionarna garda. Panetta nije želio ni potvrditi ni negirati takvu mogućnost, ali je ostavio mogućnost za takav scenarij. Scenarij koji bi bio vrlo dobar povod za ostvarenje osnovnog cilja - invazije u Siriju i svrgavanje Assada, plus dodatni politički pritisak na Iran.
Ne treba ići daleko u povijest, tek nekih mjesec dana, da bi se prisjetili kako je SAD upravo "bilo kakvu upotrebu ili pomjeranje kemijskog oružja" postavio kao "crvenu liniju", čiji bi prelazak značio "promjenu postojećih stavova i računica". To su bile riječi samog Baracka Obame. Ako odemo malo dalje u povijest, nekih devet godine, prisjetit ćemo se da je upravo pitanje kemijskog oružja postavljeno kao izlika za invaziju Iraka. Budućnost je pokazala kako takvog oružja u Iraku nije bilo.
"Kemijsko čišćenje"
Međutim, Sirija je bez dvojbe drugačiji slučaj. Sirija ima velike količine kemijskog oružja, prvenstveno sarina, cijanida i "senf plina, i od toga ne bježi. Ali Assad je u nebrojeno puno prilika istaknuo kako ni u ludilu ne misli kemijsko oružje upotrebljavati protiv svog naroda i na svom teritoriju, već ono služi samo za obranu od vanjskih neprijatelja. Međutim, kao što su zadnji mjeseci pokazali, SAD nije spreman slušati te je stav odavno ni učvršćen: Assadov režim će upotrijebiti kemijsko oružje za etničko čišćenje.
"Ovo bi moglo postaviti presedan korištenja oružja za masovno uništenje pod našom paskom. To je velika opasnost za našu nacionalnu sigurnost", kazao je neimenovani američki dužnosnik za Wall Street Journal. Obama je nedavno pokušao ublažiti oštricu kazavši kako "je siguran da se kemijsko oružje u Siriji nalazi na sigurnim lokacijama". Međutim, ovaj izvještaj Pentagona otvara dovoljnu sumnju za pokretanje teze kako se ono više baš i ne nalazi na sigurnoj lokaciji. I to je karta na koju će Pentagon pokušati zaigrati. Ako pritom uspiju to kemijsko oružje nekako povezati s Iranom, pobjeda će za Pentagon biti dvostruka.
Igra je završena
Sad je već jasno kako su se zapadne sile već previše uplele u ovaj sukob da bi se sad povukle bez ostvarenja cilja. S druge strane, situacija na terenu sugerira kako pobunjenicima ponestaje snage. Bitke za ključni grad Aleppo traju već nekoliko dana, a pobunjenici su pred uzmakom. Sirijske vlasti čak su i poslali vrlo direktnu poruku na sve mobitele u zemlji: "Pobunjenici, igra je završena".
Polako postaje jasno kako pobunjenici, unatoč vanjskoj pomoći, trenutno nemaju kapaciteta za vojnu pobjedu protiv državne vojske i rušenje režima. Čini se kako je jedini način da se to promijeni strana intervencija. No, Rusija nema namjera sjediti skrštenih ruku i to "dopustiti". Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov u UN-ovoj Općoj skupštini žestoko je napao zemlje Zapada zbog njihovog huškačkog i selektivnog pristupa situaciji u Siriji.
Tvrdi kako će inzistiranje na tome da samo sirijska vojska prekine s paljbom zapravo ohrabriti pobunjenike da intenziviraju svoje nasilje. Pritom valja podsjetiti kako su sve nezavisne studije pokazale da su u ovom ratu obje strane počinile niz ratnih zločina. Lavrov tvrdi kako je najbrži način prekida nasilja povratak na manifest iz Ženeve, koji je zasnovan na mirovnom planu Kofija Annana, a koji predviđa uspostavu prijelazne vlasti u kojoj bi sudjelovale i jedna i druga strana, kako bi se uspostavio dijalog i okvir za demokratski izbor vladajuće garniture.
Ako se ovako nastavi, u Siriji ubrzo više neće biti ničega za što se isplati boriti
Taj plan su isprva podržale sve strane, ali slavlje je bilo kratkog vijeka jer su Zapad i sirijska opozicija brzo blokirale taj manifest. "Oni koji se protive implementacije manifesta iz Ženeve zapravo guraju Siriju dublje u bezdan krvavog sektarijanskog rata", kazao je jučer Lavrov. Međutim, bi je to Lavrovov pucanj u prazno. Hillary Clinton je nekoliko sati kasnije najavila kako SAD povećava financijsku pomoć Assadovoj opoziciji.
Sad je već postalo jasno kako od diplomatskog rješenja neće biti ništa, jer nijedna strana neće popustiti. S druge strane, ni ovakav sukob se ne može nastaviti dovijeka, jer ubrzo u Siriji više neće biti ničega za što se isplati boriti. Toga su svjesni svi i zato ne treba čuditi što je Pentagon povukao najjaču kartu kako bi pripremio teren za konačni rasplet sirijskog kaosa, a to je kemijsko oružje. Crvena linija je pređena, što sad slijedi?
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati