Predstavnici Udruge Franak u ponedjeljak na sastanku u Ministarstvu financija: Konačno rješenje problema?
Ilustracija: Arhiva
UDRUGA FRANAK, koja se bori za prava hrvatskih građana koje banke doslovno uništavaju promjenjivim kamatnim stopama na kredite s valutnim klauzulama, posebice one koji su podigli kredite u švicarcima, zaprimila je jučer poziv na sastanak u Ministarstvo financija.
"Udruga je dobila poziv na sastanak u Ministarstvu financija. Sastanak je zakazan za ponedjeljak 24. rujna. Nadamo se da će ovaj sastanak biti prvi korak u rješavanju trenutne situacije koja je apsolutno neodrživa. O ishodu sastanka obavijestit ćemo članove i cjelokupnu javnost", objavljeno je na službenim stranicama Udruge.
Poziv na sastanak stigao je kao odgovor na jedan od brojnih apela Udruge da se istog održi. Podsjetimo, početkom ovog tjedna Udruga Franak poslala je otvoreno pismo Vladi, u kojem su zatražili žurni sastanak za kojeg su molili već nekoliko puta, ali su, kako tvrde, dobili ili nekorektni odgovor ili su bili ignorirani: "Ponavljamo našu zamolbu za sastanak i ističemo potrebu za žurnim zakazivanjem istoga. Na nekoliko naših bezuspješnih pokušaja, tijekom protekle godine, da dogovorimo sastanak s Vama i Vašim ministarstvima (Ministarstvo financija i Ministarstvo gospodarstva) odgovarali ste nam proceduralno nekorektnim odgovorima ili nas u potpunosti ignorirali".
U srpnju ove godine počelo je suđenje u slučaju kolektivne tužbe koju su građani okupljeni oko Udruge Franak, uz pomoć Hrvatskog saveza udruga za zaštitu potrošača - Potrošač, podigli protiv poslovnih banaka u Hrvatskoj (Zagrebačke Banke, Privredne Banke Zagreb, Erste & Steiermärkische Banke, Raiffeisenbank Austria, Hypo Alpe-Adria-Bank, OTP Banke, Société Générale - Splitske banke i Volksbanke).
Podsjetimo, tužbom, čijim je sastavljanjem rukovodila glavna odvjetnica Udruge Franak Nicole Kwiatkowski, pokušat će se dokazati nedopuštena i nepoštena primjena valutne klauzule u švicarskim francima, kao i nedopuštena i nepoštena primjena ugovorene odredbe o promjenjivoj kamatnoj stopi iz svih ugovora o kreditima s valutnom klauzulom, i to za sve ugovore sklopljene zaključno sa 31. prosincem 2010. godine.
Tužba se temelji na kršenju odredaba iz Zakona o obveznim odnosima i Zakona o zaštiti potrošača koji su vrijedili u vrijeme sklapanja pojedinih ugovora o kreditima. Za ugovore od 1. siječnja 2011. godine pa nadalje razmatra se mogućnost podizanja posebne tužbe vezane samo za varijabilnu kamatnu stopu jer se na te ugovore nije primjenjivala valutna klauzula u švicarskim francima te se na njih primjenjuje novi Zakon o potrošačkom kreditiranju.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati