Policija saslušava organizatore prosvjeda za JMB: "Produžili smo Belimini život, sada možemo i na doživotnu"
Foto: Klix.ba
POLICIJSKA uprava Centar Sarajevo počela je saslušavati sudionike prosvjeda za JMB, potvrđeno je za Klix.ba u MUP-u Kantona Sarajevo.
Policija je prvo saslušala Nihada Aličkovića, jednog od sudionika prosvjeda ispred zgrade Parlamenta BiH. Kako je rekao, pozivnicu na saslušanje dobio je u svojstvu svjedoka, a u zapisniku o saslušanju naveden je kao osumnjičeni.
"To je dovoljan dokaz u kakvoj zemlji živimo. Očekivao sam da će zbog pritisaka određenih političara iz Parlamenta BiH doći do ovoga. Što će biti, ne znam. U svakom slučaju, ne osjećam se krivim, već ponosnim, prvenstveno na građane koji su izašli na ulicu i pokazali zube, ali i dostojanstvo", kazao je Aličković.
On tvrdi da protiv sudionika demonstracija, među kojima je i on, policija nema nikakve dokaze. "Ne mogu nas kazneno goniti. Nema nikakve štete na objektu, niti je neko napadnut", dodaje.
"Pitali su me jesam li pokretač ili organizator prosvjeda, znam li tko je koristio megafon, jesam li nagovarao građane na blokadu zgrade Parlamenta i prometnica, jesam li nagovarao na nasilje, narušavanje javnog red i mira...", pojašnjava Aličković.
"Uspjeli smo Belmini produžiti život"
Nakon Aličkovića na saslušanju je bio i Šemsudin Maljević. On kaže da policija od raznih službi prikuplja podatke o događajima na prosvjedima.
"Zasad smo u svojstvu svjedoka, ali mislim da je u suštini svojstvo osumnjičenog. Mislim da se priprema slučaj protiv nas. Kome se točno što pakuje i sprema, stvarno ne znam. Rekao sam im da su prosvjedi bili mirni i dostojanstveni i to je to", kaže Maljević.
Policija je jučer saslušala i Feđu Štukana koji je dao izjavu u vezi s blokiranjem ulaza u garažu Parlamenta BiH.
"Takva je procedura i, naravno, preuzeo sam svoj dio odgovornosti za to djelo. Iskreno, tog dana sam mislio da moja sloboda neće trajati duže od 10-15 minuta. Mi smo to uradili da bismo spasili Belminu i ostalu bolesnu djecu i preuzimam punu odgovornost za sve što sam tog i ostalih dana uradio, a nije bilo prema zakonu. Bio sam tad, a spreman sam i sad, odgovarati i biti kažnjen po zaslugama. Belminu smo uspjeli poslati na liječenje, znamo što smo i zašto uradili, znamo da smo joj uspjeli produžiti život. Sad me mogu zatvoriti na doživotnu, što se mene tiče", kazao je Štukan za Klix.ba.
Kako saznaje taj portal, policija će narednih dana saslušati još nekoliko osoba.
Podsjećamo, prosvjedi Sarajevu počeli su 5. lipnja nakon informacije da tromjesečna beba Belmina Ibrišević ne može otići na liječenje izvan zemlje, jer nema JMB.
Ubrzo su naišli na podršku velikog broja ljudi iz svih gradova BiH, regije i svijeta. Službeno su završeni 1. srpnja, a urodili su plodom jer je tada donesena odluka o privremenom JMB-u, koja je još na snazi. Mala Belmina nalazi se u bolnici u Njemačkoj na oporavku od operacije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati