Nakon 20 godina stiže pravda za žrtve seksualnog nasilja u Domovinskom ratu
Foto: Ilustracija
MINISTARSTVO branitelja uz pomoć UNDP-a kreće u rješavanje pitanja pravne zaštite žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu i ostvarenje njihovih prava.
"Žene su odvožene u kuće, stanove, ćelije, samice...dolazili su vojnici ili kažnjenici, njih desetak pa i više i silovali su ih uz razne torture. Žene na okupiranom prostoru morale su imati bijelu krpu na vratima koja nisu smjele zaključavati. Vojnici su ulazili s naoružanjem i provodili nasilje. S ovom traumom žene su živjele 20 godina, društvo je o svemu šutjelo, a znalo se", ispričala je Marija Slišković, predsjednica udruge Žena u Domovinskom ratu i sama žrtva seksualnog nasilja.
Za nju ali i tisuće drugih žena koje iz Domovinskog rata nose slične traume na ovaj način, 20 godina kasnije, pravda će ipak biti zadovoljena, rekao je ministar branitelja Predrag Matić Fred. "Ovo je inicijativa i početak rada. Mi radimo na tome, pravni i medicinski stručnjaci rade na tome jer želimo da žrtve budu obeštećene, a počinitelji dovedeni pred lice pravde", kaže Matić.
Procjenjuje se kako je tijekom rata oko tri tisuće žena bilo žrtvom seksualnog nasilja, baš kao i nešto manji broj muškaraca, istaknula je visoka predstavnica UNDP-a Louisa Vinton. "Službeni zapisi govore o 67 slučajeva, a samo ih je nekolicina od toga bila provedena kroz sudski postupak. Još manji broj je doveden do stupnja proglašenja presude. Istovremeno, oni koji su preživjeli seksualno nasilje sami se nose s posljedicama, bez potpore države ili društva", istaknula je Vinton.
"Ovo nam je prioritet za ovu godinu"
Ovim bi se projektom spriječila takva praksa, suglasni su potpisnici sporazuma kojim će se ubuduće rješavati i procesuirati slučajevi seksualnog nasilja u razdoblju od '91. do '95. godine. Ministar Matić svjestan je da je prošlo puno vremena. "Teško je nakon 20 godina utvrditi počinjenje ratnog zločina, ali uhvatili smo se ovog posla ne zato jer je to lako nego zato jer je teško- i mi ćemo to napraviti", naglasio je Matić.
Ostalim udrugama, civilima i žrtvama Domovinskog rata, koji jednako tako traže pravdu, Matić poručuje: "Ovo nam je prioritet za ovu godinu". "Radit ćemo Zakon o civilnim žrtvama Domovinskog rata, ali ne možemo sve od jednom, ne možemo na ovaj resor natovariti sve odjedanput", poručuje Matić.
Dodajmo kako budžet za ovaj projekt iznosi 175 tisuća dolara, od čega će najveću svotu dati upravo UNDP i to 75 tisuća, a uz strane fondove sudjelovat će i zemlja partner Švicarska kao i Ministarstvo socijalne politike i mladih sa šest tisuća kuna.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati