HZMO poručuje građanima: Čuvajte stare radne knjižice
Ilustracija: Arhiva
OD 1. SRPNJA ulaskom Hrvatske u Europsku uniju radne knjižice otišle su u povijest, a zamijenila ih je elektronička evidencija zaposlenih. Mnogima su već poslodavci vratili stare knjižice, a da ih ipak valja sačuvati, poručuju iz Hrvatskog zavoda za mirovinskog osiguranje.
"Stara, papirnata radna knjižica i dalje je javna isprava kojom se dokazuje radni status do 30. lipnja 2013. Svakako treba upozoriti građane da ne bacaju radnu knjižicu i da ju ne uništavaju, već sačuvaju kako bi u konačnici, u nekoj budućnosti temeljem nje mogli ostvariti neko pravo", pojašnjava glasnogovornik HZMO-a Filip Dujmović.
Kao zamjena za radnu knjižicu, podsjeća, od 1. srpnja uvedena je elektronička evidencija. Zavod na taj način osigurava razmjenu podataka o radnopravnom statusu i o istom izdaje potvrde. Podaci su dostupni preko stranica Zavoda www.mirovinsko.hr uz korisničko ime i lozinku koje je moguće dobiti osobno u svim područnim službama i uredima HZMO-a uz predočenje osobne iskaznice. To je važno, jer na taj način korisnik ima pristup vlastitim podacima, a također može sam napraviti potvrdu o ranijem i aktualnom radnom statusu, ističe Dujmović.
"Ta elektronička potvrda sadrži autentifikacijski podatak pomoću kojeg zainteresirani, primjerice potencijalni poslodavac, na stranicama Zavoda može provjeriti njezinu vjerodostojnost. Dakle, radi se o dva posebna broja na potvrdi, čijim se ukucavanjem na stranici može dobiti identična potvrda u elektroničkom obliku i na taj način provjeriti da je ta otisnuta varijanta identična onoj pravoj koju Zavod izdaje. Naravno, potvrdu je moguće dobiti i osobno u svim područnim službama i uredima", napominje glasnogovornik HZMO-a.
Radne knjižice, dakle, valja spremiti na sigurno te u Zavodu izvaditi korisničko ime i lozinku. Nakon 24 sata od izdavanja, preko službenih stranica može se ući u evidenciju i vidjeti svoje podatke.
"Osim toga, korisnici mogu vidjeti svoje podatke i o stažu i o plaći za prethodne godine, podnositi zahtjeve za informativni izračun mirovine, mogu podnositi zahtjeve za pretkompletiranje itd. Čitav je niz usluga koje Zavod nudi od 2004., a sada su dopunjene e-evidencijom o radnopravnom statusu. Tako da bi sada svima bili uputno da to izvade, jer su koristi višestruke", preporučuje Dujmović.
Radna knjižica u papirnatom obliku, podsjeća, ukinuta je jer je predstavljala "određenu fizičku prepreku slobodi kretanja radne snage" spremljena kod poslodavca. Usklađivanjem nacionalnih propisa s pravnom stečevinom EU u dijelu o slobodi kretanja radnika, knjižica je radi usklađivanja s ostalim zemljama Unije postala prošlost, a elektronička evidencija sadašnjost.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati