"Građani u BiH su željni kruha i pravde"
Foto: Index
SADAŠNJA kriza u Bosni i Hercegovini neće dovesti u pitanje opstanak te države jer Europska unija neće dopustiti nikakvo mijenjanje njenih granica, izjavio je u nedjelju u Sarajevu zastupnik u njemačkom Bundestagu Josip Juratović na kraju višednevnog posjeta BiH tijekom kojega se sastao s predstavnicima političkih stranaka, ali i građanima koji sudjeluju u radu plenuma na kojima se pokušavaju artikulirati interesi sudionika višednevnih prosvjeda.
"Granice BiH ostaju. Europska unija neće dopustiti promjene granica jer bi to značilo kaos u cijeloj Europi", kazao je Juratović na konferenciji za medije.
Juratović koji je i član vanjskopolitičkog odbora Bundestaga te njegov izvjestitelj za jugoistočnu Europu ocijenio je kako su nemiri u BiH potaknuti prije svega socijalnim problemima i nemaju nikakav nacionalni predznak. "Građani su željni kruha i pravde", ocijenio je njemački parlamentarac dodajući kako su toga svjesni i svi političari u BiH s kojima je razgovarao.
"BiH je posljednja diktatura u Europi jer u njoj tri konstitutivna naroda dominiraju nad ostalima"
Juratović je ipak konstatirao kako uz socijalne BiH mora riješiti i probleme vezane za njezin ustroj kako bi ona počela funkcionirati kao demokratska država s demokratskim sustavom.
"BiH je posljednja diktatura u Europi jer u njoj tri konstitutivna naroda dominiraju nad ostalima", kazao je Juratović aludirajući na činjenicu da su pripadnici nacionalnih manjina u BiH trajno diskriminirani jer im se ne dopušta ravnopravno sudjelovanje u izbornom procesu.
Ocijenio je kako bi stoga valjalo preispitati i početi kroz demokratski dijalog mijenjati ustav donesen u Daytonu jer on "nije zapisan u kamenu".
Odgovarajući na upit o mogućem aktivnijem angažiranju velikih država Europske unije poput Njemačke na rješavanju nagomilanih problema u BiH Juratović je kazao kako je Berlin spreman pomoći no kako je ipak važno da sve članice Unije zajednički djeluju kroz institucije u Bruxellesu.
Fuele: Europska integracija BiH je ključ rješavanja problema
Europski povjerenik za proširenje Štefan Fuele, koji u ponedjeljak treba doputovati u posjet Bosni i Hercegovini nakon prosvjeda u toj zemlji, poručio je u nedjelju kako s velikom zabrinutošću prati zbivanja u BiH te da je europska integracija najbolji način rješavanja problema u toj zemlji.
U poruci objavljenoj na internetskim stranicama delegacije Europske unije u BiH Fuele je istaknuo kako su i u Bruxellesu jasno čuli zahtjeve iskazane tijekom prosvjeda građana na ulicama bosanskohercegovačkih gradova. "Čvrsto sam uvjeren kako je najbolji način rješavanja socio-ekonomskih izazova u ovoj zemlji, uključujući otvaranje novih radnih mjesta i ostvarivanje gospodarskog rasta, da se BiH ponovo pokrene u procesu europskih integracija", napisao je Fuele.
Pojasnio je kako tijekom predstojećih razgovora s bosanskohercegovačkim političarima kani prenijeti ocjenu da ovo nije vrijeme za međustranačke sukobe. "Ovdje se radi o bitnim pitanjima funkcionalnosti države i dobrobiti građana", drži Fuele.
Potvrdio je i kako u BiH dolazi da bi nastavio inzistirati na dogovoru o načinu provedbe presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić-Finci". "Iako može zvučati da to nije povezano sa svakodnevnim problemima građana to je zapravo važna stavka napretka. To će eliminirati diskriminaciju, to će značiti da BiH poštuje svoje obveze i to će stvoriti mogućnosti da BiH iskoristi milijune eura financijske pomoći EU tijekom narednih šest godina", napisao je Fuele.
Podsjetio je kako će dogovor značiti i stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju a potom i podnošenju molbe za članstvo BiH u Uniji te daljim ustavnim promjenama u zemlji. "Ostajem potpuno posvećen radu na omogućavanju konsenzusa za izlazak iz sadašnje pat-pozicije i pomaganju da BiH konačno pređe most od Daytona do EU, što će zatim omogućiti rad na ustavnim i drugim izazovima", rekao je.
Fuele je zaključio kako je upravo sada trenutak da svi u BiH preuzmu svoj dio odgovornosti i osiguraju funkcioniranje države.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati