Cameron iz Škotske: Ako napustite Britaniju, napuštate je zauvijek
Foto: Hina
OKO 2.000 škotskih separatista prosvjedovalo je u nedjelju na ulicama Glasgowa ispred sjedišta BBC-a protiv njegovog praćenja referenduma o neovisnosti Škotske, koje su ocijenili pristranim, četiri dana prije glasovanja, prenose agencije.
Istodobno je i britanska kraljica Elizabeta po prvi puta u javnosti komentirala referendum koji će se održati 18. rujna, ustvrdivši da Škoti trebaju "pažljivo razmisliti" o tome kako će glasovati.
Prosvjednici su u Glasgowu isticali transparente u korist neovisnosti prosvjedujući protiv izvještavanja BBC-a, a prije tjedan dana čelnik separatista i škotski premijer Alex Salmond također je optužio BBC za nepravedno praćenje kampanja.
Za Sunday Herald on je o novinarima BBC-a rekao da ih "cijeni iako ne shvaćaju da su pristrani".
BBC tvrdi da je njegovo praćenje debate o budućnosti Škotske i Ujedinjenog Kraljevstva uravnoteženo i nepristrano.
"Kraljica je nepristrana po ustavu, iznad politike, i uvijek je govorila da je to pitanje o kojemu treba odlučiti narod Škotske"
Kraljica Elizabeta je, prema pisanju Timesa, u nedjelju nakon jutarnje mise u Crathieu nedaleko njezina imanja Balmoral u Škotskoj rekla da se nada da će Škoti "pažljivo razmisliti" o tome kako će glasovati.
Odgovarajući na komentare nazočnih o referendumu, kraljica Elizabeta je rekla: "Nadam se da će ljudi pažljivo razmisliti o svojoj budućnosti", prenosi Reuters.
Odlazak Škotske podijelio bi Veliku Britaniju a, premda se pretpostavlja da je kraljica protiv istupanja Škotske iz unije s Engleskom, ona je posljednjih mjeseci bila iznimno oprezna i dosad uopće nije komentirala referendum.
Komentirajući njezinu nedjeljnu izjavu, izvor u Buckinghamskoj palači kazao je da je kraljičina izjava "u potpunosti nepristrana".
"Kraljica je nepristrana po ustavu, iznad politike, i uvijek je govorila da je to pitanje o kojemu treba odlučiti narod Škotske", rekao je izvor.
Pristaše neovisnosti ovog su vikenda u ispitivanjima javnog mnijenja izgubili prednost pred pristašama ostanka Škotske u Ujedinjenom Kraljevstvu koju su nakratko imali.
Cameron pozvao Škote da očuvaju Britaniju
Britanski premijer David Cameron iskoristio je posljednji posjet Škotskoj uoči povijesnog referenduma o neovisnosti ovoga tjedna kako bi zamolio Škote da ostanu u sastavu Velike Britanije, upozorivši u ponedjeljak da nakon glasovanja za samostalnost nema povratka.
U vrijeme kada ankete ukazuju na tijesan rezultat, Cameron, čelnik britanskih konzervativaca koji najveću potporu imaju u Engleskoj pozvao je birače da glas na referendumu ne bude protestni glas nezadovoljstva.
"Nakon ovoga nema povratka. Ako Škoti glasuju 'za' Britanija će se podijeliti i svatko će zauvijek krenuti svojim putem", rekao je Cameron pred pristašama Konzervativne stranke u Aberdeenu, središtu škotske naftne industrije.
"Nemojte razmišljati na način 'Frustriran sam politikom, pa ću otići. Ako me ne volite, ja neću ovdje biti zauvijek. Ako ne volite ovu vladu, ni ona neće tu biti zauvijek. Ali ako napustite Britaniju, to će biti zauvijek", istaknuo je.
Njegov posjet bio je posljednji pokušaj da brojne neodlučne Škote uvjeri da odbace neovisnost. Procjenjuje se da više od 500.000 od četiri milijuna birača još ne zna kako će glasovati na referendumu.
"Neovisnost bi bila bolan razvod", kazao je Cameron. "Glavom i srcem i dušom, želimo da ostanete".
I britanska kraljica Elizabeta po prvi je puta u javnosti komentirala referendum koji će se održati 18. rujna, ustvrdivši da Škoti trebaju "pažljivo razmisliti" o tome kako će glasovati.
Pristaše neovisnosti ovog su vikenda u ispitivanjima javnog mnijenja izgubili prednost pred pristašama ostanka Škotske u Velikoj Britaniji koju su nakratko imali.
Dvije su skupine, ona za 'da' i ona za 'ne', pred referendum sazvan za četvrtak u mrtvoj utrci, iako protivnici neovisnosti ipak vode u tri od četiri ankete provedene tijekom vikenda.
Rezultati anketa znače da je trend postupnog jačanja zagovornika istupanja Škotske iz 307-godišnje unije s ostatkom Velike Britanije, koji je bio prisutan posljednjih tjedana, zaustavljen.
Oko 4,3 milijuna škotskih glasača pozvano je odgovoriti na pitanje: "Treba li Škotska biti neovisna država?".
SAD zainteresiran za "ujedinjenu" Britaniju
SAD je zainteresiran za "snažnu, moćnu, ujedinjenu i efikasnu" Britaniju, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik Bijele kuće Josh Earnest uoči referenduma o neovisnosti Škotske 18. rujna.
Ipak, naglasio je kako je na Škotima odluka hoće li ostati dio Britanije i dodao da se SAD ne želi mješati u taj proces.
Odbio je komentirati kako bi se neovisnost Škotske odrazila na američku vanjsku politiku.
Britanski premijer David Cameron iskoristio je u ponedjeljak posljednji posjet Škotskoj uoči povijesnog referenduma o neovisnosti ovoga tjedna kako bi zamolio Škote da ostanu u sastavu Velike Britanije, upozorivši da nakon glasovanja za samostalnost nema povratka.
U vrijeme kada ankete ukazuju na tijesan rezultat, Cameron, čelnik britanskih konzervativaca koji najveću potporu imaju u Engleskoj pozvao je birače da glas na referendumu ne bude protestni glas nezadovoljstva.
"Nakon ovoga nema povratka. Ako Škoti glasuju 'za' Britanija će se podijeliti i svatko će zauvijek krenuti svojim putem", rekao je Cameron pred pristašama Konzervativne stranke u Aberdeenu, središtu škotske naftne industrije.
Oko 4,3 milijuna škotskih glasača pozvano je 18. rujna odgovoriti na pitanje: "Treba li Škotska biti neovisna država?".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati