Bivši HDZ-ov ministar Božidar Kalmeta pod istragom Uskoka!
Foto: FAH
USKOK istražuje Božidara Kalmetu! Bivši HDZ-ov ministar Božidar Kalmeta našao se pod istragom Uskoka zbog sumnja da je s dvojicom svojih suradnika iz ministarstva Zdravkom Livakovićem i Milivojem Mikulićem te čelnicima Hrvatskih autocesta (HAC) Josipom Sapunarom i Stjepkom Bobanom iz tog javnog poduzeća izvukao najmanje 30 milijuna kuna, od kojih su, po sumnjama tužiteljstva, međusobno podijelili najmanje 24,5 milijuna kuna.
> Kalmeta: Lako ću dokazati da to sa mnom nema veze
> Stanić: Bilo je samo pitanje trenutka kada će Kalmeta doći na red
> Kalmetin odvjetnik: Demantirat ćemo sve optužbe, nema razloga za privođenje
> Prije Kalmete pao Vidošević: Kronologija afere Remorker
Zadnjih nekoliko tjedana Zadrom su kružile glasine da se sprema uhićenje Božidara Kalmete, što su najavili i neki lokalni mediji. U nekoliko su već navrata u zadnjih mjesec dana zadarski novinari ispred Kalmetine kuće čekali privođenje HDZ-ovog gradonačelnika, ali nisu još dočekali da mu policija i Uskok pokucaju na vrata.
Kalmeta pod istragom zbog "afere Remorker"
Na internetskoj stranici Uskoka objavljeno je da je ministar mora, turizma, prometa i razvitka a potom ministar mora, prometa i infrastrukture od 2005. do kraja 2010. u zajedničko djelovanje povezao ostale osumnjičenike koji su od ranije pod istragom u slučaju Remorker.
Istražitelji tvrde da su HAC-ovi podizvođači na račun češke tvrtke "Remorker" u vlasništvu Igora Premilovca uplatili najmanje 30 milijuna kuna kako bi ih HAC angažirao na izvođenju radova te im osigurao povoljniji položaj u naplati potraživanja.
Prema ranijim Uskokovim tvrdnjama Premilovac je u inozemstvu podizao gotovinu i najmanje 5,5 milijuna kuna zadržao, a barem 24,5 milijuna kuna predao Sapunaru koji je novac navodno podijelio s Kalmetom, Livakoviće, Mikulićem i Bobanom.
Na isti je način Premilovac navodno poslovao i s Hrvatskom gospodarskom komorom s čijeg je računa preko njegove tvrtke navodno izvučeno preko 30 milijuna kuna, a u tom kraku istrage glavni osumnjčenik je dugogodišnji predsjednik Hrvatske gospodarske komore Nadan Vidošević.
Sve osumnjičene tereti se za udruživanje za počinjenje kaznenih djela, zlouporabu položaja i ovlasti te primanje i davanje mita.
Priopćenje Uskoka u cijelosti:
Uskok je na svojim stranicama objavio kako je donio rješenje o provođenju i proširenju istrage protiv hrvatskog državljanina (1958.) zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenog djela udruživanja za počinjenje kaznenih djela, kaznenog djela zlouporabe položaja i ovlasti, kaznenog djela protuzakonitog posredovanja, četiri kaznena djela poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti te tri kaznena djela poticanja na primanje mita.
"Osnovano se sumnja da je XIV. okr., ministar mora, turizma, prometa i razvitka a potom ministar mora, prometa i infrastrukture, od 2005. do kraja 2010. godine, u Zagrebu, u namjeri stjecanja znatne nepripadne imovinske koristi za sebe i druge okrivljenike, u zajedničko djelovanje povezao I. okr., državnog tajnika u navedenom Ministarstvu te predsjednika Nadzornog odbora društava Hrvatske autoceste i Hrvatske ceste, II. okr., člana Uprave HAC-a a potom pomoćnika ministra u navedenom Ministarstvu, III. okr., člana Uprave HAC-a i IV. okr., predsjednika Uprave društva Hrvatske ceste a nakon toga predsjednika Uprave HAC-a. U cilju ostvarenja plana grupe, I., II., III. i IV. okrivljenik su, sukladno dogovoru s XIV. okr., realizirali izvlačenje novca iz društava HAC i HC preko angažiranih izvođača radova te su, koristeći pritom autoritet investitora, stavljanjem pojedinih izvođača u povoljniji položaj za dobivanje poslova, plaćanjem neosnovano uvećanih vrijednosti izvedenih radova kao i plaćanjem neizvršenih vantroškovničkih radova, od odgovornih osoba trgovačkih društava zauzvrat tražili isplatu novčanih nagrada koje su im dijelom, u iznosu od 1.000.000,00 kuna, izravno isplaćene u gotovini, dok je isplata dijela nagrade realizirana na način da je III. okr. angažirao V. okr., odgovornu osobu u jednom društvu i voditelja poslova u više trgovačkih društava i jednom obrtu, koji je po uputama III. okr. izdavao fiktivne fakture trgovačkim društvima za poslove koji nikad nisu obavljeni.
Na opisani način je na račune društava i obrta V. okr. uplaćeno ukupno najmanje 30.000.000,00 kuna a potom je navedeni iznos uplaćen na račune inozemnog društva V. okr. koji ga je zatim podigao i za sebe, sukladno dogovoru, zadržao najmanje 5.500.000,00 kuna, dok su iznos od najmanje 24.500.000,00 kuna međusobno podijelili I., II., III., IV. i XIV. okrivljenik."
Uhićenja počela prije godinu dana
HAC je zbog mnogih afera, nakon Fimi medije, postao novi sinonim za prelijevanje državnog novca u privatne džepove. Zadnja korupcijska afera dobila je ime Remorker po češkoj tvrtki ključnog svjedoka Igora Premilovca, koji je priznao da je fiktivnim ugovorima dizao novac, a zatim ga 'opranog' u gotovini vraćao u Hrvatsku.
Kalmeta o aferi Remorker: Neka institucije rade svoj posao
Gradonačelnik Zadra i bivši ministar prometa Božidar Kalmeta prije godinu dana nije želio komentirati uhićenja u aferi Remorker, već je samo rekao neka institucije rade svoj posao.
"Nemam što komentirati. Već sam davno rekao da vjerujem u institucije pravne države i one rade svoj posao", rekao je Kalmeta.
Na pitanje je li kao ministar mogao imati više kontrole oko onoga što se događa u HAC-u, Kalmeta je kratko odgovorio.
"Posao ministra nije kontrolirati. Događa se i danas po raznim ministarstvima, kojekakve stvari, pa nitko ministra ne spominje", istaknuo je Kalmeta.
Afera Remorker
Uskok je prije godinu dana donio nalog o provođenju i proširenju istrage protiv sedam osoba koje tereti za primanja mita, pomaganja u primanju mita te zlouporabe položaja i ovlasti.
Državnog tajnika u Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka i predsjednika Nadzornog odbora HAC-a te pomoćnika ravnatelja Lučke uprave Zadar terete da su u cilju realizacije plana grupe od odgovornih osoba jednog društva zatražili da im za dodjelu određenog posla isplate nagradu od najmanje 500.000 eura.
Osumnjičene čelnike HAC-a tereti se da su tijekom 2009. dogovorili da će istoj tvrtki platiti neosnovano uvećane vrijednosti vantroškovničkih radova te da će dio iznosa od najmanje 1,6 milijuna kuna međusobno podijeliti a dio dali osobama koje su sudjelovale u realizaciji dogovora.
Osim toga, dvojicu čelnika Hrvatskih autocesta i člana Uprave Hrvatskih cesta sumnjiči se da su 2008. i 2009. u Zagrebu odabrali isto društvo za izvođenje radova znajući da će im se, iz uštede koja će se ostvariti promjenom tehnologije radova, isplatiti najmanje pet milijuna kuna.
Društvo koje je dobilo poslove je na temelju fiktivnih računa na inozemnom i tuzemnom računu dvaju društava isplatilo ukupno najmanje 900 tisuća eura i 1,6 milijuna kuna.
Novac je podizao jedan od osumnjičenika i predavao ga trećeosumnjičeniku koji je dio zadržao za sebe, a dio je predao odgovornim osobama društva koje je dobilo poslove. Livakoviću i devetoosumnjičeniku predao je najmanje 400.000 eura, a dvojici suosumnjičenika najmanje 285.000 eura i 900.000,00 kuna.
Izvlačenje milijunskih iznosa iz HAC-a jedan je od krakova afere Remorker, dok drugi krak seže i u HGK.
U proširenju istrage u slučaju Remorker prije godinu dana zbog sumnje da su sudjelovali u izvlačenju milijuna iz Hrvatskih autocesta (HAC), uhićeni su nekadašnji predsjednik uprave tog javnog poduzeća Jurica Prskalo, bivši član uprave Marijo Lovrinčević te nekadašnji direktor sektora gradnje Sandro Vukelić.
Prema neslužbenim informacijama sva trojica su nakon uhićenja tijekom dana ispitani na policiji i tužiteljstvu. Ova uhićenja navodno imaju veze s gradnjom u luci Gaženica. Slijedila su nakon što je bivši član Uprave HAC-a za financije Josip Sapunar nekoliko dana iznosio svoju obranu.
Sapunar je, kako se neslužbeno doznaje, na početku istrage priznao da je dvojici državnih tajnika iz ministarstva koje je vodio Božidar Kalmeta predavao novac što su ga HAC-ovi podizvođači uplaćivali na austrijski račun češke tvrtke Remorker International Igora Premilovca. Iz HAC-a je na taj način navodno izvučeno 38 milijuna kuna. Do tog su saznanja istražitelji došli nakon što su otkrili da je na isti način novac preko tvrtke Remorker izvlačen i iz Hrvatske gospodarske komore.
Nakon Sapunarova iskaza u akciji Remorker uz Kalmetine bivše državne tajnike Zdravka Livakovića i Milivoja Mikulića uhićeni su i bivši čelnik HAC-a i Hrvatskih cesta (HC) Stjepko Boban, direktori građevinske tvrtke Viadukt Ivan Berket i Damir Kezele te direktor tvrtke Zagorje Tehnobeton Miroslav Bunić.
Istražitelji tvrde da su HAC-ovi podizvođači na račun Premilovčeve češke tvrtke uplatili najmanje 30 milijuna kuna kako bi ih HAC angažirao na izvođenju radova te im osigurao povoljniji položaj u naplati potraživanja. Nakon što je u inozemstvu podigao gotovinu Premilovac je zadržao proviziju, a ostatak davao Sapunaru koji je novac podijelio s Livakovićem, Mikulićem i Bobanom, tvrde u Uskoku.
Na isti je način Premilovac navodno poslovao i s Hrvatskom gospodarskom komorom s čijeg je računa preko njegove tvrtke navodno izvučeno 32 milijuna kuna. Vrhunac te istrage nedavno je uhićenje bivšeg šefa Komore Nadana Vidoševića kojega se sumnjiči da je bio vođa kriminalne skupine za izvlačenje novca.
Sapunar je u Remetincu bio od 21. listopada 2013. kada je sudac istrage, na prijedlog Uskoka, zaključio da bi na slobodi mogao utjecati na svjedoke koji imaju saznanja o izvlačenju milijuna kuna iz HAC-a. Iz pritvora je izašao u utorak navečer, 19. studenog 2013., nakon nadopune iskaza.
Uskoro opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati