Katar pred Svjetsko prvenstvo priznao da radnici mjesecima nisu dobili plaću
SVJETSKO prvenstvo u Kataru održat će se od 20. studenog do 18. prosinca. Otkako su počeli radovi na izgradnji infrastrukture, objavljuju se informacije o teškim uvjetima u kojima radnici rade. Nedavno je uhićeno najmanje 60 stranih radnika koji su prosvjedovali zbog mjesecima neisplaćene plaće. Dio ih je deportiran iz zemlje.
Direktor grupe koja istražuje situaciju rekao je kako pritvaranja povećavaju sumnju u obećanja Katara da će poboljšati tretman radnika. Tamošnja vlada za Associated Press priznala je da je "više prosvjednika privedeno zbog kršenja zakona o javnoj sigurnosti". Odbili su ponuditi bilo kakve informacije o uhićenjima ili deportacijama.
Dio demonstranata nije primio plaću sedam mjeseci. Stoga su 14. kolovoza prosvjedovali ispred ureda Al Bandary International Group u Dohi, konglomerata koji uključuje građevinarstvo, nekretnine, hotele, usluživanje hrane i druga gospodarska područja.
Katar priznao da tvrtka nije isplatila plaće
Al Bandary International Group, tvrtka u privatnom vlasništvu, nije dala komentar na situaciju, dok je katarska vlada priznala kako tvrtka nije isplatila plaće i da će njezino ministarstvo rada platiti "sve zakašnjele plaće i beneficije".
"Tvrtka je već bila pod istragom vlasti zbog neisplate plaća prije incidenta, a sada se poduzimaju daljnje radnje nakon što je prošao rok za podmirenje zaostalih isplata plaća", poručili su iz vlade.
Direktor grupe Equidem Research Mustafa Qadri rekao je da je policija uhitila prosvjednike i držala ih u pritvoru, gdje su neki opisali da je bilo vruće, odnosno da nije bilo klime. Inače, temperatura je u Dohi ovog tjedna dosegla oko 41 stupanj Celzijusa. Qadri je opisao kako je policija zatvorenicima rekla da, ako mogu štrajkati po vrućem vremenu, mogu i spavati bez klima uređaja.
Zatočeni radnik rekao da je vidio 300 kolega u pritvoru
Jedan zatočeni radnik, koji je nazvao Equidem iz pritvora, izjavio je da je tamo vidio 300 svojih kolega iz Bangladeša, Egipta, Indije, Nepala i Filipina. Tvrdio je da su nekima nakon prosvjeda isplaćene plaće, a drugima nisu, no njegove komentare nije bilo moguće potvrditi.
Pravo na osnivanje sindikata strogo je kontrolirano i dostupno samo Katarcima, kao i ograničeno pravo na okupljanje, prema skupini Freedom House sa sjedištem u Washingtonu. Otkako je FIFA dodijelila Svjetsko prvenstvo Kataru 2010. godine, zemlja je poduzela neke korake kako bi promijenila praksu zapošljavanja u zemlji.
To uključuje ukidanje njegovog sustava zapošljavanja kafala, koji je radnike vezao za njihove poslodavce, koji su imali pravo glasa o tome mogu li napustiti posao ili čak zemlju. Katar je također usvojio minimalnu mjesečnu plaću od tisuću katarskih rijala, što je 275 dolara, za radnike i obvezne naknade za hranu i stanovanje za zaposlenike koji to ne primaju izravno od svojih poslodavaca.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati