Mutirani Teletubbiesi: Maskote Olimpijskih igara plaše djecu
Foto: AFP
MASKOTE su se prvi put pojavila na Zimskim olimpijskim igrama u Grenobleu 1968. i od tada su neizostavni dio Igara. Maskota bi trebala predstavljati kulturno nasljeđe zemlje domaćina, no nije jasno kakve veze ima Engleska i maskote Olimpijskih igra 2012. Wenlock i Mandeville su još jedne u nizu bizarnih maskota na OI.
Wenlock i Mandeville futuristička su bića s jednim okom. Imaju noge i ruke, no nedostaju im prsti. Na glavama im je "taksi svjetlo", a na rukama narukvice u bojama olimpijskih krugova. Nejasno zašto se Engleska, zemlja bogate i burne povijesti, koja je dala Shakespeare, Beatlese i među prvima ograničila moć kraljeva odlučila da maskota OI-a budu dva robota koji podsjećaju na Big Brothera.
Wenlock je dobio ime po Much Wenlocku, gradiću čije su igre inspirirale oživljavanje modernih Olimpijskih igara, dok je Mandeville dobio ime po Stoke Mandevilleu, mjestu gdje je utemeljen paraolimpijski pokret. Figure i posteri bizarnog dvojca preplavili su London, a reakcije gledatelja nisu baš najpozitivnije.
"Grozni su", "zastrašujući", "mutirani Teletubbiesi", riječi su kojima navijači opisuju maskote dok ih neki uspoređuju sa zelenim alienima Kangom i Kodosom iz Simpsona. . Na internetu se mogu pročitati komentari da maskote straše djecu i da šalju poruku da se sve na Olimpijskim igrama nadzire.
Navijačima, sudeći po natpisima po forumima, najviše smetaju velike oči jer ih to podsjeća na orwellovsko društvo budući da maskote više sliče na robote za nadziranje nego na životinje ili ljude. Organizatori Igara to ne kriju nego, kako navodi AP, tvrde da su im oči zapravo kamere kako bi mogli "sve snimati".
"Nisu prijateljski. Nemaju nasmijano lice niti su prijateljske oči. Samo vas promatraju", rekla je jedna Londončaka za AP o maskotama koje straše djecu.
I glumac Ewan McGregor jako se razočarao nakon što je u muzeju vidio maskote OI-a. "Imajući u vidu umjetničko nasljeđe ove zemlje, ova jednooka smijurija me čini tužnim", napisao je na Twitteru.
Postoji još jedan problem s maskotama, a to je proizvodnja igračaka Wenlocka i Mandevillea. Nije teško pogoditi da se igračke proizvode u Kini. Iz Kine dolaze informacije da radnici koji proizvode igračke rade u teškim uvjetima, mjesečno imaju i do 120 prekovremenih sati i mizerno su plaćeni. Sve se to događa iako su organizatori obećali da će sve biti u skladu s propisima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati