Je li hrvatski bojkot trgovina povećao prodaju u Sloveniji?
Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
U HRVATSKOJ je jučer počeo najavljeni tjedni bojkot trgovačkih lanaca Lidla, Eurospina i dm-a te triju proizvoda - Coca-Cole i drugih gaziranih pića, vode u bocama i deterdženata za posuđe - na poziv platforme Halo, inspektore.
Danas je opći bojkot svega. Platforma Halo, inspektore, koja bojkote organizira, poziva potrošače da danas ne kupuju ništa nigdje.
>> FOTO I VIDEO Trgovine i centri diljem zemlje prazni. U tijeku veliki bojkot
Kupci u mnogim susjednim zemljama također pokreću ili razmatraju sličan bojkot. Tako je organizacija Alternativa Crne Gore pozvala građane da danas bojkotiraju supermarkete i trgovine u zemlji.
Iz Alternative su naveli da je isti bojkot proveden u Hrvatskoj i da je dao rezultate, dok je u Bosni i Hercegovini također najavljen za danas. U Srbiji udruga za zaštitu potrošača Efektiva pozvala građane da danas bojkotiraju kupovinu namirnica u većim trgovačkim lancima u toj zemlji.
U Sloveniji su se isto pojavili pozivi na bojkot
U Sloveniji su se ovoga tjedna također pojavili pozivi na bojkot pojedinih trgovina, no kako izvještava Forbes Slovenija, u većini slučajeva riječ je o samostalnim inicijativama koje se šire uglavnom putem društvene mreže TikTok.
Na društvenoj mreži Facebook također postoji nekoliko objava koje su podijelili i lajkali brojni korisnici, no zasad iza ovih poziva ne stoji organizirana skupina, niti su postigli veći odjek među potrošačima.
Slovenski bojkot trgovina, sudeći po objavama, podijeljen je po danima i različitim trgovcima. Mercator, Tuš i Spar trebali bi biti bojkotirani od 27. siječnja do 2. veljače, dok je za razdoblje od 3. do 9. veljače najavljen bojkot Hofera, Eurospina i Lidla.
Iz Udruge potrošača Slovenije (Zveza potrošnikov Slovenije - ZPS) ističu da su bojkoti legitiman i snažan izraz nezadovoljstva. "Bojkot nepotrebnih kupnji može trgovcima poslati snažnu poruku o važnosti cjenovne pristupačnosti i poštenih cijena", poručili su u odgovoru za MMC.
U Sparu kažu da posljednjih dana ne primjećuju pad broja kupaca. "Naše trgovine u Sloveniji svakodnevno posjećuje oko 200.000 kupaca i ne primjećujemo da se to posljednjih dana promijenilo", odgovorili su.
Je li bojkot trgovina u Hrvatskoj utjecao na prodaju u Sloveniji?
Forbes Slovenija se također osvrnuo na pitanje je li hrvatski bojkot utjecao na prodaju u Sloveniji. Mnogi Hrvati posljednjih su dana odlazili u kupovinu u Sloveniju, što su potvrdile i brojne fotografije registarskih oznaka ispred slovenskih trgovina.
Međutim, prema podacima Financijske uprave RS (FURS), ne može se zaključiti da su slovenski trgovci zbog bojkota trgovina u Hrvatskoj ostvarili veću prodaju. Barem ne u prosjeku. Na dan bojkota, 24. siječnja, trgovci hranom, pićima i duhanskim proizvodima u Sloveniji izdali su 1.022.150 računa u ukupnom iznosu od 20.687.097 eura.
Brojke su u usporedbi s petkom prije toga, kada nije bilo bojkota trgovina u Hrvatskoj, manje. Naime, 17. siječnja slovenski su trgovci izdali 1.038.491 račun u ukupnom iznosu od 22.120.728 eura.
Podaci ne pokazuju da je bojkot trgovina u Hrvatskoj u petak doveo do povećane prodaje u Sloveniji, čak ni u subotu, kada ljudi češće odlaze u trgovine i obavljaju veće kupnje. Prema podacima FURS-a, 25. siječnja slovenski su trgovci izdali 1.015.132 računa u ukupnom iznosu od 22.726.580 eura, dok su subotu prije, 18. siječnja, izdali 1.028.434 računa u ukupnom iznosu od 24.183.961 eura.
Jedan od razloga zašto je 17. i 18. siječnja bilo više kupnji nego tjedan kasnije mogao bi biti i taj što mnoga poduzeća u Sloveniji isplaćuju plaće 15. u mjesecu.
FURS inače nema zasebne podatke po regijama, iz kojih bi se moglo zaključiti je li prodaja bila veća u pograničnim trgovinama, jer se kao mjesto izdavanja računa obično bilježi sjedište tvrtke, a ne lokacija poslovnice.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati