Umirovljeni brigadir HV-a: Iron Dome uopće ne služi za presretanje balističkih raketa

VILKO Klasan, stručnjak za raketne sustave i umirovljeni brigadir HV-a, ustvrdio je u HRT-ovoj emisiji "Studio 4" da se sukob između Irana i Izraela mogao očekivati jer tinja još od vremena Islamske revolucije.
"Mislim da se sukob mogao očekivati s obzirom na to da se pripremao dulje vrijeme te da se radi, kako obje strane to govore, o zakletim neprijateljima. Iako pozadina tih neprijateljstava nije potpuno jasna jer se radi o dvije drevne civilizacije i dva drevna naroda, koji ne graniče, od Islamske revolucije 1979. godine, taj sukob je u pozadini", naveo je.
Smatra da je potrebno "povući paralelu sa sukobom u Ukrajini". "Svjedočimo sigurnosnom paradoksu. Naime, i u ratu Ukrajine i Rusije i u ratu Izraela i Irana, radi se o dvije nuklearne sile koje iz razloga svoje nesigurnosti napadaju druge zemlje. To je malo paradoksalno i može dovesti do neželjenog razvoja", istaknuo je.
"Iran sve više i sve tvrđe vraća"
Tvrdi da se Iran nakon prvotnog šoka uspio oporaviti. "Da, oporavio se. Izrael je na početku, očekivano, sve napravio 'by the book'. Mossad je obavio obavještajnu pripremu s dronovima, koji su u posljednje dvije godine instalirani po Iranu, a izraelsko zrakoplovstvo provodi SEAD (suppression of Enemy Air Defenses - potiskivanje protuzračne obrane)", objasnio je.
"Iran se pripremio na odgovor. Dosta naoružanja je bilo skriveno u skloništima. Nakon iznenađenja i prvih uspjeha, Iran sve više i sve tvrđe vraća", dodao je. Upozorio je da se napadi odvijaju noću, jer osim dodatne sigurnosti, postoji komponenta psihološkog rata.
"Iran razmješta svoje pokretne lansere, noć ima svoju moć, manje ste primjetni. Štiti vas od satelitskog izviđanja. Tu je i komponenta psihološkog rata. Vidimo da obje strane gađaju civilne ciljeve. Naravno, pošto Izrael koristi zrakoplovstvo, njima više odgovara dan", kazao je.
"Iran za Izrael predstavlja prijetnju, a ne rizik"
Uvjeren je da je strah Izraela zbog iranskog nuklearnog programa opravdan.
"Postoji opasnost. Opet ću se vratiti na početak. Trebamo odvojiti dva pojma, rizik i prijetnju. Iran je cijelo vrijeme za Izrael predstavljao prijetnju, a ne rizik. Rizik je kada netko ima sposobnost nanijeti vam štetu. To se pretvara u prijetnju kada uz rizik postoji izražena politička volja da upotrijebi ta sredstva", napomenuo je.
"Svi iranski predsjednici govorili su da Izrael i svakog Židova treba 'zbrisati s lica zemlje'. Međutim, što se dogodilo sada? Iako je Iran cijelo vrijeme tvrdio da ide na civilni nuklearni program, prije iranskog napada, IAEA je tvrdila da je uranij obogaćen na 60 % što je više od onog što je potrebno za civilnu namjenu", nastavio je.
"Iran je vjerojatno tehnički surađivao s Kinom i Rusijom"
Podsjetio je da Iran seriju raketa Shahab razvija još od 2003. godine. "Vrlo bi čudno bilo razvijati cijelu seriju raketa Shahab - a ja sam pisao magistarski rad na tu temu - a da nemate paralelan razvoj nuklearnog programa", istaknuo je.
"Iran je došao do hipersoničnih raketa što se i vidi. Nestručna javnost kritizira Iron Dome, iako on uopće nije namijenjen za presretanje tih raketa, nego to radi Arrow 2/3 ili Davidova praćka. Hipersonične rakete trenutačno mogu oboriti američki THAAD, Arrow 2/3 i projektil SM-3 koji djeluje unutar borbenog sustava AEGIS na američkim brodovima", dodao je.
"U tehnologiji hipersoničnih raketa, SAD kasni za Kinom i Rusijom. Iran je vjerojatno tehnički surađivao s Kinom i Rusijom. Procjene su da Iran ima između 2000 i 3000 balističkih raketa", naveo je. Ipak, tvrdi da je pitanje koliko je tih raketa Teheranu ostalo, budući da je posljednja dva dana zabilježen manji broj lansiranih iranskih raketa.
Osvrnuo se i na to kada je najlakše zaustaviti balističke rakete te zašto terminalna faza leta za protuzračnu obranu predstavlja velik problem. "Rakete bi bilo najlakše uništiti prilikom lansiranja (boost phase), kada radi prvi raketni motor. Raketa tada dobije takvo ubrzanje da ide u visinu, 50-60 kilometara", objasnio je.
"Ona s vremenom postaje sve manji cilj. Na kraju se otvara konus nosa projektila iz kojeg izlaze bojeve glave. Neke glave su prazne i služe kao mamci da zavaraju protuzračnu obranu. Onda se glave strašnim brzinama obrušavaju. Vrijeme reakcije je vrlo malo. Dolazi do saturacije, projektili zasite protuzračne sustave", nastavio je.
"Rat bi se mogao globalizirati"
Govorio je i o dnevnoj cijeni rata. "Dnevna cijena plotuna ispaljenih iz izraelskih sustava protuzračne obrane je oko 150 milijuna dolara. Cijena rata je izuzetno visoka jer su rakete skupa sredstva", poručio je.
Smatra kako sve ukazuje na to da će se SAD uključiti u rat. "Iako je kod predsjednika Donalda Trumpa predvidljiva jedino nepredvidljivost, mislim da se s priličnom sigurnošću, nakon razmještanja američkih snaga, može vjerovati da SAD ulazi u rat protiv Irana, što će jako zakomplicirati globalnu situaciju", napomenuo je.
Taj rat se, ustvrdio je, "može ne samo regionalizirati, nego i globalizirati".

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati