U Hrvatskoj čak i Romi siromašniji nego u ostatku EU
FOTO: FAH
RASPROSTRANJENO siromaštvo uništava živote Roma, romske obitelji žive odvojene od društva u šokantnim uvjetima, a njihova djeca zbog izostanka obrazovanja nemaju velikih izgleda za budućnost, pokazao je novi izvještaj Agencije za temeljna prava Europske unije (FRA) u kojem se navodi da je u Hrvatskoj situacija za Rome i gora nego što je europski prosjek.
Drugo istraživanje EU-a o manjinama i diskriminaciji (EU-MIDIS II) pokazalo je da 80 posto ispitanih pripadnika romske zajednice živi u riziku od siromaštva, dok je taj prosjek među ostalim stanovništvom EU-a 17 posto.
U Hrvatskoj 93 posto živi u riziku od siromaštva, dok je državni prosjek oko 19 posto.
U EU 30% Roma zaposleno, u Hrvatskoj 8%
Samo 30 posto ispitanih Roma u EU-u ima plaćen posao, dok je prosječna zaposlenost za 2015. bila 70 posto.
U Hrvatskoj je zaposleno svega osam, a nezaposleno 62 posto Roma. Ostatak je u mirovini, ne radi zbog bolesti ili invalidnosti ili rade u kućanstvu.
Hrvatska i Španjolska imaju najveći postotak mladih Roma koji se ne školuju i ne rade, čak 77 posto.
Opskrbu pitkom vodom u Europi ima samo 30 posto Roma, a 46 posto njih nema sanitarni čvor, tuš ili kupaonicu.
Oko 41 posto Roma osjeća da su u proteklih godina bili diskriminirani u svakodnevnim situacijama poput pronalaska posla, rada, stanovanja, zdravlja i obrazovanja, ali 82 posto njih nisu svjesni da postoje organizacije za podršku žrtvama diskriminacije.
Potreba za potporom obrazovanju, prilikama za zaposlenje i većoj socijalnoj zaštiti
Objava ovih podataka pruža priliku tvorcima europske politike da učine više jer se radi o "nepodnošljivoj situaciji", smatra direktor FRA-e Michael O'Flaherty.
Rezultati naglašavaju potrebu za potporom ranom obrazovanju i integriranom školstvu, boljim prilikama za zaposlenje i većoj socijalnoj zaštiti za suzbijanje siromaštva. Predlaže se ciljano obrazovanje i osposobljavanje kako bi se pomoglo prvenstveno mladim Romima i Romkinjama u njihovoj tranziciji iz primarnog u sekundarno obrazovanje, te pronalazak posla.
Izvještaj se temelji na razgovorima s više od 33 tisuće pripadnika romske manjine iz devet članica EU-a (Hrvatska, Bugarska, Češka, Grčka, Mađarska, Portugal, Rumunjska, Slovačka i Španjolska), a u Hrvatskoj je ispitano 2800 ljudi.
Puni rezultati istraživanja koji će uključivati svih 28 država članica, bit će objavljeno iduće godine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati