Studija: Nakon uzimanja ovog lijeka ispitanici izgubili 20% svoje težine
KADA bismo jednostavnim riječima htjeli objasniti pretilost, rekli bismo da se radi o većem unosu energije od njene potrošnje. No u praktičnom smislu ova je bolest mnogo složenija.
U današnje vrijeme više od 40% odraslih Amerikanaca ima problema s pretilošću. Ne samo da im je teško skinuti višak kilograma već je i u medicinskom smislu tu bolest komplicirano liječiti.
Osim značajne promjene u stilu života, poput zdrave prehrane i redovite tjelovježbe, postoje još samo dvije opcije za skidanje viška masnog tkiva: barijatrijska kirurgija i lijekovi za mršavljenje. Prva opcija je invazivna i sa sobom nosi razne rizike i komplikacije, a lijekovi nisu uvijek efikasni te često mogu imati štetne nuspojave.
Obećavajući eksperimentalni tretman
Međutim, eksperimentalni tretman koji su nedavno testirali znanstvenici mogao bi utrti put za nove modele liječenja pacijenata lijekovima.
Tijekom studije, u kojoj je sudjelovalo gotovo 2000 pretilih odraslih osoba iz 16 zemalja, sudionici su uzimali tjednu dozu lijeka semaglutida, koji se inače koristi za liječenje dijabetesa tipa 2.
Kontrolna skupina je umjesto lijeka uzimala placebo. Obje su skupine dobile upute za zdraviji način života koji potiče gubitak kilograma.
Sudionici koji su uzimali placebo su nakon završetka studije izgubili mali i klinički beznačajan broj kilograma, dok su kod onih koji su dobili semaglutid rezultati bili mnogo izraženiji, piše Science Alert.
Nakon 68 tjedana uzimanja lijeka koji djeluje tako da suzbija apetit, sudionici koji su uzimali semaglutid su u prosjeku izgubili 14.9 posto svoje težine. S time da treba napomenuti kako je više od 30 posto ispitanika izgubilo više od 20 posto tjelesne mase.
Za sada se čini da je ovaj lijek dvostruko učinkovitiji od postojećih lijekova za mršavljenje, navode istraživači.
"Ni jedan drugi lijek nije uspio dovesti do ove razine mršavljenja. Prvi put ljudi mogu pomoću lijeka postići isti rezultat kao invazivnom operacijom", rekla je liječnica specijalizirana za dijabetes i pretilost Rachel Batterham sa sveučilišta University College London.
Osim gubitka kilograma, sudionici su zabilježili poboljšanja i u drugim područjima te naveli kako je došlo do bolje kvalitete života.
Nedostaci tretmana
Iako su rezultati ohrabrujući, uzimanje semaglutida u liječenju pretilosti ima i svojih nedostataka.
Mnogi sudionici zabilježili su blage do umjerene nuspojave (i u skupini koja je dobila semaglutid i u onoj koja je primila placebo), uključujući mučninu i proljev. Iako su nuspojave bile samo privremene, gotovo 60 sudionika u skupini koja je dobila lijek odlučilo se na prekid liječenja. U grupi koja je primila placebo liječenje je prekinulo samo petero sudionika.
Drugi problem je bio način primjene lijeka koji se davao injekcijom, dok mnogi preferiraju oralno uzimanje.
Dodatno, još uvijek nema podataka o tome što se dogodilo sudionicima nakon prestanka uzimanja lijeka. Jedna ispitanica rekla je za The New York Times da je njezina težina počela rasti nakon završetka istraživanja.
"Iako ovakvi lijekovi mogu biti korisni kod teških oblika pretilosti jer u kratkom periodu mogu dovesti do gubitka kilograma, oni nisu čarobni štapić koji će riješiti problem malo većeg broja kilograma", smatra nutricionist Tom Sanders sa sveučilišta King's College London, koji nije sudjelovao u studiji.
Američka agencija za hranu i lijekove te regulatorna tijela u Britaniji i Europi upravo rade na analizi ovih podataka.
Istraživanje naziva Once-Weekly Semaglutide in Adults with Overweight or Obesity objavljeno je u časopisu The New England Journal of Medicine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati