Siriji prijeti novi krvavi građanski rat. Zemlja je podijeljena na četiri dijela

U SAMO nekoliko dana prošlog tjedna sirijska pokrajina Sweida pretvorila se u bojište sektaškog nasilja između sunitskih beduinskih boraca i Druza, vjerske manjine koja uglavnom živi uz južnu granicu Sirije. Sukobi su rezultirali desecima mrtvih, zračnim napadima izraelskih snaga i novim valom izbjeglica prema Jordanu.
Zemlja podijeljena na četiri dijela
Sirija je danas podijeljena između nekoliko sukobljenih frakcija: prijelazna vlada Ahmeda al-Šaraa, koju predvode suniti, kontrolira Damask i dijelove središnje Sirije; sjeveroistok drže kurdske SDF snage; jugoistočna pokrajina Sweida pod kontrolom je druzijskih milicija; sjeverozapad je u rukama islamističke skupine HTS; a uz granicu s Izraelom nastoji se uspostaviti tampon-zona s izraelskom podrškom Druzima. Svaka regija ima vlastiti politički projekt i sektaški okvir, dok središnja vlast jedva održava nominalnu kontrolu nad državom.
Osama Bšnak Radwan i njegova obitelj proveli su tri dana zatvoreni u svom domu dok su njihov kvart zasipale rakete, topništvo i rafali. Tada je petorica muškaraca u vojnim odorama došla pred njihovu kuću.
"Izađite, Druzi! Izađite, psi!", vikali su, prisjeća se Radwan. Otišli su, ali su upali u susjednu kuću i ondje ubili više od deset članova njegove šire obitelji, kaže. Taj pokolj bio je dio vala nasilja koje je zahvatilo Sweidu. Sukobi su započeli nakon otmice jednog druzijskog trgovca povrćem, a nastavili su se otmicama, osvetama i napadima širom pokrajine.
Izrael napao sirijsku vojsku, želi zaštititi Druze
Izraelske zračne snage napale su sirijske vladine položaje, tvrdeći da žele spriječiti napade na Druze. Istodobno, sirijska vojska pokušavala je preuzeti kontrolu nad Sweidom, ali su je mnogi Druzi dočekali s nepovjerenjem i optužili za suradnju s beduinskim plemenima.
Sukobi su razotkrili duboke pukotine u sirijskom društvu, gdje je nova, pretežito sunitska prijelazna vlast na čelu s Ahmedom al-Šarom došla na vlast prije osam mjeseci, nakon pada režima Bašara al-Asada. Unatoč međunarodnom priznanju, ukidanju sankcija i ulasku investicija, vlada se muči s kontrolom i zaštitom manjina, analizira WSJ.
Sukobi su započeli 11. srpnja, kada je beduinska naoružana skupina otela druzijskog trgovca, opljačkala ga i brutalno pretukla uz vjerske uvrede. Kao odgovor, njegova rodbina otela je članove beduinskog plemena. Ubrzo je više od deset Druza završilo u beduinskom zatočeništvu, a nasilje se proširilo.
Dva dana kasnije, stotine beduinskih boraca, naoružanih i organiziranih, stigle su u Sweidu – prošavši kroz brojne vladine kontrolne točke koje kontroliraju sunitske snage. Snimke pokazuju kako borci iz Deir Ezzoura ulaze u kamione i poručuju: "Dolazimo po vas, Druzi."
Sirijska vojska pokušala je intervenirati, no mnogi Druzi su njezinu prisutnost doživjeli kao neprijateljsku. Predsjednik Šara, bivši islamist povezan s Al-Kaidom, u televizijskom je obraćanju pohvalio beduinsku mobilizaciju i Druze nazvao "nezakonitim skupinama".
Druzi optužuju vladu za genocid
Kad su 14. srpnja sirijske snage stigle u Sweidu, izraelski avioni napali su njihove tenkove. Istodobno, Druzi su se borili protiv i vlade i beduina. Sirijsko ministarstvo obrane objavilo je da je u napadu "nezakonitih skupina" ubijeno najmanje šest vojnika.
Sljedeći dan najavljeno primirje nije zaživjelo jer ga duhovni vođa Druza Hikmat al-Hidžri nije podržao. U videoporuci je rekao: "Podvrgnuti smo kampanji potpunog istrebljenja. Moramo se braniti svim raspoloživim sredstvima."
Izvještaji UN-a govore o stotinama mrtvih i tisućama raseljenih. U jednoj od poruka koje je ranjeni član Radwanove obitelji poslao preko WhatsAppa, čulo se: "Još ih je samo nekoliko živo." Te večeri ubijeno je najmanje 13 članova obitelji.
Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Volker Türk potvrdio je da je napad dokumentiran te da su naoružane osobe povezane s prijelaznim vlastima otvorile vatru na obiteljsko okupljanje.
Izrael podiže ulogu
srpnja Izrael je dodatno eskalirao situaciju napadom na vojne mete u Damasku i blizini predsjedničke palače. Iako je kasnije postignut dogovor o primirju i integraciji Sweide u sirijsku državu, Hidžri je ponovno odbio dogovor. Nasilje se nastavilo.
Poznata druzijska odvjetnica Vadžiha Hadžar rekla je da je po povratku iz izbjeglištva zatekla tijela na ulicama i tragove egzekucija. "Ljude su vukli iz kuća i strijeljali na cesti. Sela na zapadu su uništena, kuće spaljene", ispričala je.
Nakon povlačenja sirijskih snaga, druzijske milicije napale su beduinske četvrti. "Hidžrijevi su nas istjerali iz kuća i spalili džamije", rekao je beduinski pastir Nahi Sweiti (27). "Ubili su i žene i djecu."
Krhko primirje, duboka podjela
Sirijska vlada kaže da su se njezine snage povukle kako bi smirile situaciju, ali da su napadi Druza na beduine "jasno kršenje dogovora". Predsjednik Šara obećao je da će kazniti sve koji su počinili zločine, "bez obzira na pripadnost".
Druzijski zapovjednik Firoz Na'im odbacio je optužbe: "Bilo je reakcija, ali nitko nije klao ni ubijao civile. Vlada surađuje s beduinima kako bi uništila Druze." Kaže da su otvoreni za dijalog, ali da se ne mogu osjećati sigurnima ako ih se naziva nevjernicima.
Nakon najnovijeg dogovora, uz posredovanje SAD-a, sirijske su se snage ponovno vratile u Sweidu. Izrael je obustavio zračne napade, pod uvjetom da se zaštite druzijske zajednice. No primirje je krhko – UN navodi da je gotovo 100.000 ljudi raseljeno, a govor mržnje protiv Druza i beduina širi se internetom.
Sirijsko Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je da je počela evakuacija stotina beduinskih obitelji iz Sweide prema većinski sunitskom Darau.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati