SDP-ovci žestoko po Hasanbegoviću: "Glupo krši zakon, ukida slobodu medijima, daje opasne izjave"
Foto: FAH
SABORSKI Odbor za medije zaključio je kako je ministar kulture Zlatko Hasanbegović odluku o razriješenju Stručnog povjerenstva za neprofitne medije donio sukladno svojim zakonskim ovlastima.
Za takav zaključak izjasnila se većina članova Odbora, odnosno od njih 13, 'za' ih je glasovalo sedam, četiri protiv, a dva suzdržana.
Odluka utemeljena na nadležnostima ministra
Ministar Hasanbegović na Odboru je poručio da nema potrebe za nastavkom novčanog podupiranja bilo kojeg neprofitnog medija putem medijske politike Ministarstva kulture. Ako Vlada ocijeni da je to podupiranje potrebno, postoje i drugi modaliteti, rekao je Hasanbegović ostajući pri odluci o razrješenju Povjerenstva.
Poručio je i kako na njegovu odluku ni na koji način nije utjecalo pismo Udruge U ime obitelji s kritikama na rad Povjerenstva za neprofitne medije. "Ovo je moja osobna odluka utemeljena na proceduri i neprijepornim nadležnostima", rekao je ministar.
Odbor je zaključak donio nakon polemične rasprave na koncu koje je HNS-ov Goran Beus Richembergh prijetio i napuštanjem sjednice nezadovoljan što mu predsjednik Odbora Andrija Mikulić (HDZ) ne dozvoljava replicirati na izlaganje. Uvodite staljinističke metode, optužio ga je Beus Richemberg, što je Mikulić odbacio, tumačeći kako je već zaključio raspravu.
Oporbeni zastupnici, kako članovi Odbora za medije, tako i zaintersirani iz Odbora za kulturu, žestoko su kritizirali ministrovu odluku tražeći da ju povuče.
Nenad Stazić (SDP) naziva je ništavnom, pravno neutemeljenom, besmislenom. Pitanje je časti možemo li Vam dopustiti da ovako glupo kršite hrvatske zakone bez pravnih temelja, rekao je ministru Stazić. Povucite odluku, predložio je Hasanbegoviću, opetujući kako je "pitanje časti" hoće li se zastupnici držati prisege da će postupati sukladno Ustavu i zakonu.
Društvo kojeg se mora plašiti
Damir Tomić (SDP) "zastrašujućom" naziva najavu ukidanja financiranja neprofitnih medija, jer se time, kaže, najavljuje društvo kojeg se mora plašiti. Hasanbegoviću predbacuje da će, nakon što je razriješio dosadašnje Povjerenstvo, imenovati novo u kojem će "sigurno biti Željka Markić", čelnica U ime obitelji.
I Davor Bernardić (SDP) ministra proziva što je "očistio" Povjerenstvo prije nego je javnosti predstavio bilo kakav program i kulturnu, odnosno medijsku strategiju.
Svojom odlukom uskraćujete slobodu govora, proziva ministra Željko Jovanović (SDP), apostrofirajući "opasne izjave" u Saboru da je civilno društvo bolesno, a mediji prepreka demokraciji.
"Uzimanje sjekire u ruke je najgore što se može napraviti u provođenju kulturne politike", kaže Beus Richemberg koji ministra upozorava da mu se "može dogoditi" da postane persona non grata, jer već 1499 kulturnih djelatnika zahtjeva njegovu smjenu. "To je presedan", kaže HNS-ov zastupnik i poručuje ministru da mu se "sutra može dogoditi" da dođe na predstavu i da se ona prekine jer gumci ne žele glumiti.
Beus vladajućima poručuje i da se nada da neće ići u smjenju vodstva Hine, nakon što je "u zadnji čas spašena ta medijska kuća" i iz financijskog minusa došla u plus.
Sabina Glasovac (SDP) navodi da je u neprofitnim medijima 340 stalno zaposlenih, te oko tisuću honoraraca, da im ide samo dva promila državnog proračuna.
Ministrovu odluku 'brane' zastupnici parlamentrane većine, Mikulić kaže da je razriješenje Povjerenstva legitimno. Povjerenstvo je 88 posto sredstava dalo u 12 posto neprofitnih medija, njegova članica Suzana Kunac dignula je ruku da se 70.000 kuna dade portalu na kojem je radila, ustvrdio je Mikulić.
Nitko ništa ne ukida
Bivši HDZ-ov ministar kulture Jasen Mesić daje za pravo novom ministru kad kaže da se radi o presedanu da Odbor 'saslušava' ministra zbog jedne odluke. Od '93 sam radio u Ministarstvu i ne sjećam se da se, bilo za imenovanje ili opoziv nekog povjerenstva, sazivao odbor, rekao je Mesić, podsjetivši da se ministricu Zlatar Violić (HNS) u Saboru nije viđalo ni kod rasprava o zakonima.
Odbacuje tvrdnje da je ministrova odluka nelegalna. Odluka o razrješenju u preambuli je ista kao i ona o imenovanju, primjetio je Mesić.
Naglašava i da mediji danas nadilaze kompetencije jednog ministarstva, odnosno da u sebi povezuju pet-šest ministarstava. "Nitko ništa ne ukida, najavljuju se novi modaliteti", uzvraća Mesić na tvrdnje o ukidanju financiranja neprofitnih medija.
I Darinko Kosor (HSLS) drži da država treba nastaviti financirati neprofitne medije, ali po drugim kriterijima. Oporbenim kolegama spočitava da ga rasprava na Odboru podsjeća na neki prijeki sud iz davnih vremena.
"Odbor neće biti prijeki sud i donositi odluke koje na to podsjećaju", rekao je kolegama, predbacujući im da se pozivaju na čast "i to oni" koji nisu imali časti pozvati bivšu ministricu da izvjesti Odbor što je radila četiri godine.
Ministar kulture Povjerenstvo za neprofine medije razriješio je 27. siječnja.
Za naknade Povjerenstva pola milijuna kuna
Povjerenstvo je neprofitnim medijima, njih 28, u tri godine nepovratno dodjelilo 8,8 milijuna kuna. Za naknade članovima Povjerenstva isplaćeno je više od pola milijuna kuna bruto (527.000 kuna), u 2013. nešto manje od 84.000 kuna, godinu poslije 167.000 kuna, a prošle godine 277.000 kuna. U Povjerenstvu je 2013. bilo sedam članova, godinu poslije 12, a lani 17 članova.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati