Poljska uklanja dvojezične natpise i smanjuje nastavu na njemačkom jeziku
VIJEĆE Europe kritiziralo je odnos Poljske prema njemačkoj manjini u toj zemlji i negativne posljedice smanjenja nastave na materinjem jeziku na samo jedan sat tjedno, kao i uklanjanja dvojezičnih natpisa. "U izvješću stručnjaka koji su u Poljskoj boravili u ožujku ove godine navode se očite negativne posljedice smanjenja nastave na njemačkom jeziku u rujnu prošle godine", stoji u priopćenju Vijeća Europe.
U izvješću se preporučuje vraćanje na staru satnicu od tri nastavna sata tjedno. Vijeće Europe od vlade u Varšavi očekuje "pojačane napore" na podizanju društvene tolerancije prema jezičnim manjinama i kulturnom nasljeđu. Daljnja točka kritike odnosi se na slabu zastupljenost njemačkog u javnoj upravi kao i uklanjanje višejezičnih natpisa iz nekih gradova u jugozapadnoj Poljskoj.
Prema poljskim zakonima, dvojezični natpisi i primjena manjinskog jezika u javnim službama prakticiraju se u onim lokalnim jedinicama gdje određena manjina čini više od 20 posto stanovništva. Nakon proširenja granice lokalne jedinice grada Opole, udio stanovnika koji se koristi njemačkim jezikom pao je ispod te granice, nakon čega su uklonjeni dvojezični natpisi.
Nadalje je kritiziran nedostatak jezika manjine u javnim medijima.
Nakon Drugog svjetskog rata veliki dijelovi dotadašnje Njemačke, poput Šlezije i Istočne Prusije kao i područje uz Odru i Vislu, pripali su Poljskoj, a najveća većina stanovnika njemačke etničke pripadnosti je protjerana.
Konzervativna vlada u Varšavi spada u najžešće kritičare njemačke politike.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati