Podcasterica iz Irana: Svi analiziraju vijesti kako bi pronašli tračak nade. Nema je

IZRAEL i Iran razmjenjuju projektile već tjedan dana, no unatoč tome život u Teheranu, iranskoj metropoli, teče normalno, unatoč nestašicama interneta i velikim restrikcijama uzrokovanim uvelike ograničenim bankovnim sustavom i napetom gospodarskom situacijom.
"Ne bojim se plakati zbog tuge i jada. Cijeli tjedan osjećam se tupo, sve do ovog jutra, kada sam napokon uspjela osjećati i iskusiti to sve", mlada žena iz Teherana kaže u svojem podcastu, koji koristi kao dnevnik. Govori o šetnji na koju je otišla i svojim impresijama okolice. Uvjerava svoje slušatelje da je jedna od njezinih omiljenih ulica, s puno kafića i dućančića, i dalje netaknuta.
Internetska blokada i dalje je veliki problem. "Samo mali broj nas ima pristup globalnoj mreži", rekla je. Dogovorila je s prijateljima i poznanicima da jedni druge upozore čim izraelska vojska ponovno pozove na evakuacije.
"Mi samo čekamo"
"Bez obzira na to, postoje izvješća da se prijatelji koji su pobjegli iz okolnih gradova polako vraćaju", kaže 35-godišnjakinja. U usporedbi sa situacijom od prije nekoliko dana, otvoreno je više trgovina. "Naš novac se topi i razmišljamo što ćemo", rekla je.
Govori i o velikom psihološkom pritisku uzrokovanom prijeporima nastalim kada obitelji i rođaci borave skupa dan i noć. U isto vrijeme, postoji velika potreba da budemo tu za one koji više nisu u Teheranu, dodala je. "Pod kišom bombi tješimo svoje najmilije koji su pobjegli u inozemstvo", kazala je. Njihova bol i brige stvarne su i neosporne, dodaje.
Govori o gradovima koji su meta izraelskih napada i situaciji koju karakterizira nesigurnost i kaos. Među novinskim izvješćima, glasinama i nijemom strahu jedva da ima mjesta za jasne misli, kaže. "Svi pomno analiziraju vijesti iz svih mogućih izvora, više iz nade da će negdje pronaći tračak nade. No nje nema. I mi samo čekamo", zaključila je podcasterica.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati