Opasne su i zabranjene. Zbog njih možete postati invalid. "Nedostajali su prsti"
PETARDE, iako često povezane sa zabavom, predstavljaju ozbiljnu opasnost. Prosinac je vrijeme kada dobru predblagdansku atmosferu itekako može pokvariti nestručno rukovanje pirotehničkim sredstvima. Bučni i svjetlosni efekti mnogima donose privremeno uzbuđenje, dok istovremeno uzrokuju povrede od kojih postaju invalidi.
Da bi blagdani prošli bez stravičnih ozljeda, policija provodi tradicionalnu akciju Mir i dobro u kojoj je cilj prevenirati ozljede od pirotehnike. Od 15. prosinca neke su stvari dozvoljene za kupnju, dok su druge uvijek zabranjene, primjerice topovski udari.
Zadnje tri godine zabranjene su i bilo kakve petarde, a dozvoljena pirotehnička sredstva moći će se koristiti od 27. prosinca do 1. siječnja. To se odnosi na kategorije F2 i F3, poput raketa i vatrometa.
Ipak, eksplozije već odjekuju ulicama. Iz MUP-a ističu kako najviše dojava imaju u Zagrebu i Splitu, a uglavnom se radi o maloljetnicima koji su zatečeni s petardama koje su izuzetno opasne. I zabranjene, no unatoč tome, maloljetnicima su lako dostupne. Na internetu, u svega nekoliko klikova, mogu se naručiti zabranjena sredstva bez dobnog ograničenja.
Tijekom prosinca u prosjeku kroz jednu bolnicu prođe 30-ak djece s ozljedama nastalim od pirotehničkih sredstava. Najčešće oko Božića i Nove godine. No u zagrebačkoj dječjoj bolnici u Klaićevoj početkom mjeseca liječili su dječaka s teškim ozljedama. To im je bio jedan od najranijih slučajeva do sada.
Kirurg: Nedostajali su prsti, sve je bilo krvavo
Da sekundu euforije praska možete plaćati invalidnošću cijeli život potvrdio nam je i šef splitske dječje kirurgije Zenon Pogorelić koji je objasnio kakve sve ozljede mogu nastati od rukovanja pirotehničkim sredstvom.
Petarde mogu uzrokovati različite vrste ozljeda, ovisno o načinu uporabe i blizini eksplozije, a najčešće ozljede su opekotine, povrede vida i sluha, frakture, oštećenje kože i tkiva i oštećenje pluća.
"Prilikom upotrebe pirotehničkih sredstava najčešće stradavaju dijelovi tijela koji su u izravnom kontaktu s pirotehničkom napravom, a to su šake. Osim toga stradavaju i drugi dijelovi tijela, kao posljedica krhotina koje nastaju nakon eksplozije pa tako stradavaju oči, lice, a u rjeđim slučajevima mogu biti ozlijeđeni i unutarnji organi.
Često se susrećemo s ozljedama šake, gdje tkivo bude uništeno, dijelovi tijela budu amputirani i nažalost osobe opet rukuju takvim sredstvima i ostaju invalidi za cijeli život", rekao je Zenon Pogorelić, predstojnik Klinike za dječju kirurgiju Split.
U dugogodišnjem radnom iskustvu, susretali su se s raznim slučajevima, no pojedini su im ostali u trajnom sjećanju.
"Sjećam se jednog dječaka koji je zapalio nekakvu veću petardu nakon čega je ona eksplodirala u njegovoj šaci, dovezen je s potpuno destruiranom šakom, prsti su nedostajali, sve je bilo krvavo. Također, još jedan dječak koji je u konačnici ostao bez jednog plućnog krila kao posljedica ozljede gelerom koji je nastao eksplozijom pirotehničke naprave.
Mi takvim osobama pristupamo profesionalno, za to smo educirani i zbrinjavamo takve ozljede primarno prema pravilima struke, ali s ljudske strane to su uvijek potresni slučajevi, kada gledate pred sobom mladu osobu, koja je zbog gluposti postala teški invalid, ostala bez dijela tijela, a najgore je što je pred tom mladom osobom cijeli život", govori kirurg Pogorelić.
"Trebalo bi postrožiti zakon"
Tijekom prosinca u KBC-u Split prosječno imaju 30-ak djece s ozljedama od pirotehničkih sredstava.
"U prosjeku tijekom prosinca, kada je najveća učestalost takvih ozljeda, u našoj Klinici u Splitu bude hospitalizirano do 10-ak djece, a određeni broj njih, koji zadobiju lakše ozljede ambulantno se liječi. Dakle, ukupno zna biti i 25-30 djece, od kojih 10-ak bude teže ozlijeđeno.
Ovo su podatci samo za Split, a kad tome pridodate i druge centre u Republici Hrvatskoj, onda su te brojke zabrinjavajuće. Djeca umjesto da uživaju u blagdanima s obitelji, zadovoljstvo nalaze u igranju s pirotehničkim sredstvima", dodao je.
Ozljede su, navodi, često ozbiljne, dugotrajne i ostavljaju trajne posljedice na životima pacijenata, stoga je apelirao na roditelje, ali i djecu.
"Nemam dvojbe, djeca ne smiju imati priliku doći u kontakt s pirotehnikom, ne znam zašto ijedan roditelj djeci kupi bilo koje pirotehničko sredstvo. Roditelji trebaju svojim primjerom pokazati da je to potencijalno izrazito opasno i ne kupovati takva sredstva.
Također, trebalo bi postrožiti zakon, apsolutno zabraniti upotrebu bilo kakvih pirotehničkih sredstava tijekom cijele godine i uvesti kazne za one koji to prekrše. Samo odgovornim ponašanjem kao pojedinci u zajednici možemo nešto promijeniti u pozitivnom smislu", smatra kirurg.
Visoke kazne
Zakonom o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja određena je novčana kazna u iznosu od 660 do 1990 eura za fizičku osobu:
"Za mlađe od 18 godina, a upotrebljava pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3, upotrebljava pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3, a mlađa je od 18 godina ili je starija od 18 godina i upotrebljava pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 od 2. siječnja do 26. prosinca
U zatvorenim prostorima ili na prostoru gdje se okuplja veći broj građana koristi dozvoljena pirotehnička sredstva, osim pirotehničkih sredstava kategorije F1, nabavlja, posjeduje ili upotrebljava petarde i/ili redenike kategorije F2 i F3 te pirotehnička sredstva kategorije F4, P1, P2, T1 i T2 za osobne potrebe", stoji u zakonu.
Novčana kazna u iznosu od 130 do 390 eura može biti izrečena i zakonskom zastupniku djeteta mlađeg od 14 godina koje je upotrebljavalo pirotehnička sredstva.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati